Հայաստան-Արցախ. կրթության երկու համակարգերի ինտեգրում
Օգոստոսի 26-ին Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանի հանդիպումն Արցախի Հանրապետության գործընկեր Նարինե Աղաբալյանի, Արցախի կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության աշխատակիցների, ինչպես նաև Արցախի դպրոցի տնօրենների հետ։ Քննարկվել են հայկական երկու պետությունների հանրակրթության ոլորտին վերաբերող հարցեր, նոր ուսումնական տարվա մեկնարկին ընդառաջ նախապատրաստական աշխատանքներն ու…
Օգոստոսյան խորհրդակցություններ` Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերում
Ուսումնական տարվան ընդառաջ տեղի ունեցող օգոստոսյան խորհրդակցությունների շրջանակում շարունակվում են ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանի մարզային այցելությունները: Օգոստոսի 25-ին նախարար Արայիկ Հարությունյանը խորհրդակցություններ է անցկացրել Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերի դպրոցների պատասխանատուների հետ:
Նախարարը ներկայացրել է 2018-2019 ուսումնական տարվա հիմնական ուղերձներն ու փոփոխությունները, հստակեցրել կրթության ոլորտում նախարարության որդեգրած …
Սեպտեմբերի 1-ին տոնական միջոցառումներ բոլոր դպրոցներում
2018-08-24
Սեպտեմբերի 1-ին` Գիտելիքի և դպրության օրվա կապակցությամբ հանրապետության բոլոր ուսումնական հաստատություններում կկազմակերպվեն տոնական միջոցառումներ: Նոր ուսումնական տարվա առաջին օրը ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը բաց դաս կվարի Երևանի հանրակրթական դպրոցներից մեկում:
«Հայ-չինական բարեկամության դպրոց» ընդունվածների ցուցակ
Oգոստոսի 22-ին «Հայ-չինական բարեկամության դպրոց» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի կողմից ստեղծված հանձնախումբը հրապարակել է 5-9-րդ դասարան ընդունված աշակերտների ցուցակը: Աշակերտներին ընտրվել են յուրաքանչյուր աշակերտի վերջին մեկ ուսումնական տարվա առաջադիմության միջին թվաբանականի հաշվարկով:
Ստորև ներկայացնում ենք դպրոց ընդունված աշակերտների ցուցակը:
Նախարարի տեղակալ Հ. Հովհաննիսյանն ամփոփել է մարզային այցելության արդյունքները
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանն աշխատանքային այցով եղել է ՀՀ Սյունիքի, Արարատի, Վայոց ձորի և Գեղարքունիքի մարզերի թվով 17 նախնական և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում: Այցի նպատակն էր տեղում ծանոթանալ ուսումնական հաստատություններում առկա խնդիրներին, 2018-2019 ուսումնական տարվա մեկնարկին ընդառաջ իրականացվող աշխատանքներին, ինչպես նաև քննարկել օպերատիվ լուծումներ պահանջող…

Дни Объединенного института ядерных исследований в Армении
В институте Древних рукописей имени М. Маштоца – в Матенадаране, сегодня состоялся международный симпозиум «Дни Объединенного института ядерных исследований в Армении», с целью участия в котором в Армению прибили знаменитые ученые. Участников научного симпозиума поприветствовал Министр образования и науки РА Левон Мкртчян, поздравив всех сотрудников, ученых и специалистов Объединенного института …
Грековедческие и армяноведческие центры в университетах
2016-10-18
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян сегодня принял Чрезвычайного и полномочного посла Греции в РА Нафсики Нэнси Эвы Врайлы. Поздравив новоназначенного посла в связи с началом дипломатической миссии в нашей стране, министр Левон Мкртчян выразил уверенность, что наши отношения с Грецией в образовательной сфере зафиксируют новый уровень развития. В…
Состоялось первое заседание Общественного совета при Министре
2016-10-17
Общественный совет при Министре образования и науки РА провела свое первое заседание, которое вел Председатель Общественного совета, Министр образования и науки РА Левон Мкртчян. Поприветствов членов Совета, Министр пожелал всем эффективной и плодотворной работы: «Здесь реально собрались люди, которые являются не просто и не только представителями данной сферы, а это…
В Ереване дан официальный запуск программы Executive MBA Университета Шеффилда
Министерство образования и науки РА и Международный факультет Университета Шеффилда Сити Колледж сегодня подписали меморандум о взаимопонимании, которым был дан официальный запуск программы Executive MBA Университета Шеффилда, проведенной в Ереване Университетом Шеффилда и его Международным факультетом Сити Колледж. Поприветствовав вход Шеффилда в Армению, Министр Левон Мкртчян отметил: «Армянский народ с…
40 делегатов из 20 стран на 23-ей ежегодной конференции «Евродипа»
В Матенадаране (хранилище древних рукописей) сегодня состоялась действующая под эгидой Евросоюза 23-ая ежегодная конференция международной ассоциации обучения туризму и приему гостей и профессиональной подготовки «Евродип», проведение которой поддерживает Фонд развития Армении. В этом году конференция проходит под названием «Туристическое образование: пути к новым целям». Участников конференции приветствовал Министр образования и…