ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության պարզաբանումը
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կողմից դպրոցներին ուղարկված ստանդարտ շրջաբերականը, որը տարածվել է համացանցում, «Շանթ-2018» զորավարժությունների շրջանակում է: Զորավարժությունները միտված են համապատասխան իրավիճակներում ճիշտ ուղերձներ մշակելու, կողմնորոշվելու, իրադրությանը համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու գործընթացին: Սույն շրջաբերականը իմիտացիոն բնույթի էր, կատարման և տարածման ենթակա չէր: Սակայն որոշ մարդիկ այն տարածել են՝ առանց նշելու,…
Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է Արցախում կրթական ծրագրերի իրականացումը
2018-09-11
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ընդունել է «Անուշավան Աբրահամյան» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Անուշավան Աբրահամյանին: Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել բարերարին՝ նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտում տարիներ շարունակ ներդրած մեծ ավանդի համար: Արայիկ Հարությունյանը հատկապես կարևորել է հիմնադրամի՝ Արցախում կրթական ծրագիր իրականացնելու մտադրությունը՝ ընդգծելով, որ ԿԳ նախարարությունը…
Լաբորատորիաները պետք է հասանելի լինեն բոլոր ուսանողների համար. Արայիկ Հարությունյան
2018-09-10
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն այցելել է Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական և Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարաններ: Նախարարը շրջել է բուհերի լաբորատորիաներում և արվեստանոցներում, ծանոթացել ուսումնական գործըթնացին, կրթական տարբեր հարցերի շուրջ զրուցել դասախոսների և ուսանողների հետ: Նախարարի շրջայացն սկսվել է Պոլիտեխնիկի 17-րդ մասնաշենքում գործող Ռոբոտատեխնիկայի ուսումնահետազոտական կենտրոնից, որտեղ…
Դադարեցվել է ատենախոսությունների պաշպանության ընդունելու գործընթացը
ԿԳՆ Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի նախագահ Սմբատ Գոգյանն այսօր լրագրողներին է ներկայացրել մասնագիտական խորհուրդների դադարեցման պատճառներն ու հետագա գործընթացները: Բանախոսը նշել է, որ իր պաշտոնավարման երեք ամսիների ընթացքում փորձել է ուսումնասիրել մասնագիտական խորհուրդների վիճակը և առկա բոլոր խնդիրները: «Այն տեղեկությունների մեծ մասը, թե իբր ոլորտում առկա են կոռուպցիոն սխեմաներ, որակը չի…
Գիտությունների ազգային ակադեմիայի 75-ամյակին ընդառաջ
ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիան այս տարի նշում է իր հիմնադրման 75-ամյակը, որի հոբելյանական միջոցառումները տեղի կունենան հոկտեմբերի 17-18-ը: Մի շարք կազմակերպչական հարցերի և առաջիկա անելիքների շուրջ այսօր ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանի գլխավորած պատվիրակության հետ: Նշվել է, վերոնշյալ աշխատանքները հավուր…

Стартовала встреча 8-ого неформального министерского диалога Восточного партнерства
В Ереване начались работы встречи 8-ого неформального министерского диалога Восточного партнерства, посвященные вопросам исследования, науки и инноваций. На мероприятии приняли участие Министр образования и науки РА Левон Мкртчян, Еврокомиссар по вопросам европейской политики соседства и переговоров по расширению Йоханнес Хан, еврокомиссар по науке и инновациям Карлос Моедаш, Министр образования, науки,…
Телеурок – Ереван-Гюмри-Ванадзор
В рамках исполнения поручений Правительства РА по развитию дистанционного образования и сельских школ – очередной дистанционный урок был проведен по предмету «Физика» между школами «Эврика» г.Ванадзора, «Фотон» г.Гюмри, «Квант» г.Еревана и Физико-математической школой имени Арташеса Шагинянапри ЕГУ.
Урок провел директор школы «Эврика» Армен Цатурян. В качестве задания была принята одна из задач Международной…
Министр Левон Мкртчян встретился с представителями студенческих организаций
В рамках молодежных праздников Министр образования и науки РА Левон Мкртчян сегодня в Молодежном фонде Армении (МФА) имел встречу с представителями молодежных организаций. Министр и координатор Совета попечителей МФА Карен Авагян со студентами обсудили вопросы, касающиеся образования, науки и молодежи.
Левон Мкртчян, говоря о формировании Молодежного фонда Армении, отметил, что…
В Пекинском университете армянский язык будет преподаваться как отдельная специальность
2016-11-15
В рамках визита в Китайскую Народную Республику Министр образования и науки РА Левон Мкртчян имел встречу с Министром образования КНР Ченом Бао Ченом. В ходе встречи были подведены итоги официального визита Министра образования и науки РА Левона Мкртчяна. Оба Министра детально обсудили перспективы деятельности строительства китайской школы в Ереване, придавая…
Сертификаты - участникам курса обучения «Навыки организации дистанционного обучения»
Завершился четвертый курс обучения на тему «Навыки организации дистанционного обучения», организвованный для учителей разных предметов в системе «Дистанционное обучение», в ходе которого участники ознакомились с механизмами создания дистанционного курса обучения, владения программой eXe, применения навыков системы Moodle, создания электронных учебных материалов и проектов курсов дистанционного обучения. Разработавшие дистанционные курсы обучения …