Նախարարի տեղակալ Հ. Հովհաննիսյանն ամփոփել է մարզային այցելության արդյունքները
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանն աշխատանքային այցով եղել է ՀՀ Սյունիքի, Արարատի, Վայոց ձորի և Գեղարքունիքի մարզերի թվով 17 նախնական և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում: Այցի նպատակն էր տեղում ծանոթանալ ուսումնական հաստատություններում առկա խնդիրներին, 2018-2019 ուսումնական տարվա մեկնարկին ընդառաջ իրականացվող աշխատանքներին, ինչպես նաև քննարկել օպերատիվ լուծումներ պահանջող հարցերը:
Ամփոփելով եռօրյա շրջայցի արդյունքները` նախարարի տեղակալն արձանագրել է, որ շատ ուսումնական հաստատություներում ԵՄ բյուջետային աջակցության, «Սեյվ դը չիլդրն», «Վորլդ Վիժն», Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության «GIZ», «Անուշավան Աբրահամյան» բարեգործական հիմնադրամի և այլ դոնոր կազմակերպությունների աջակցության ծրագրերով վերջին տարիներին մեծ ծավալի աշխատանք է կատարվել, զուգահեռաբար կան նաև հաստատություններ, որտեղ վիճակը բավականին անմխիթար է: Ըստ Հովհաննես Հովհաննիսյանի` դրանք հիմնականում բժշկական քոլեջներն են: Կան նաև տեղական առանձնահատկություններ, օրինակ Սյունիքի մարզում Քաջարանի քոլեջը ապահովված է լավ պայմաններով, սակայն այնտեղ աշխատողների խնդիր կա, քանի որ Քաջարանի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը մասնագետներին բարձր վարձատրութուն է ապահովում և այնտեղ մասնագետը շահագրգիռ չէ աշխատելու քոլեջում` ցածր աշխատավարձով: Որպես ընդհանուր խնդիր` ԿԳ նախարարի տեղակալն առանձնացնում է կառավարման խորհուրդների արդյունավետության բարձրացումը. «Կառավարման խորհուրդներում որպես կանոն ընդգրկված են գործատուներ, բայց նրանք հաճախ քոլեջի կյանքում ակտիվ ներգրավվածություն չունեն և չեն մասնակցում հաստատության զարգացմանը և ուսումնական գործընթացին: Մինչդեռ գործատուների ներգրավվածության իմաստն այն էր, որ նրանք ուսանողների համար իրենց ընկերություններում ուսումնական պրակտիկա կազմակերպեն: Մտահոգիչ մի խնդիր էլ կա, որը միանգամից նկատելի է բոլոր հաստատություններում: Ուսումնական հաստատության հաջողությունը պայմանավորված է նաև տնօրենի նախաձեռնողականությամբ: Եթե տնօրենը ակտիվ է, ունի տեսլական, քոլեջի կամ ուսումնարանի զարգացման ռազմավարություն, որպես կանոն արդյունքը դրական է»,- նշում է Հ. Հովհաննիսյանը: Նախարարի տեղակալի համոզմամբ` ՄԿՈՒ համակարգի զարգացման համար կարևոր է ձեռնարկատիրական գործունեության հնարավորության ստեղծումը, որը քոլեջներին և ուսումնարաններին կապահովի արտաբյուջեով և կխթանի զարգացումը: ՄԿՈՒ հաստատություններն ունեն անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ և դրանց նպատակային օգտագործման համար պետք է համապատասխան միջավայր և իրավական դաշտ ստեղծել: Զարգացման հեռանկարային մյուս մոդելը ՄԿՈՒ հաստատություններում դուալ կրթության համակարգի ներդրումն է, որը աշխատանքի վրա հիմնված կրթություն է:
Ինչ վերաբերում է ընդունելությանը, ապա նախարարի տեղակալի գնահտմամբ թեպետ այս տարի կառավարության կողմից տեղերը նվազել են, սակայն մարզերում անգամ հատկացված անվճար տեղերի համալրման խնդիր կա: Մասնագիտությունների ընտրության հարցում ևս նոր` աշխատաշուկային միտված պահանջարկ ձևավորելու խնդիր կա:
Ամփոփելով այցի արդյունքները` ԿԳ նախարարի տեղակալը նշում է, որ այն իր համար օգտակար է եղել և արձանագրված խնդիրները պետք է արտացոլվեն ոլորտի քաղաքականության մեջ:

Заместитель министра образования и науки РА Ованес Ованнесян подвел итоги областных визитов
Заместитель Министра образования и науки О. Ованнесян был с рабочим визитом в 17 начальных и средних специализированных учебных заведениях Сюникской, Араратской, Вайоцдзорской, Гегаркуникской марзов.
Целью визита было ознакомление с проблемами учебных заведений, работами, проводившимися к началу нового 2018-2019 учебного года, а также обсуждение вопросов, требующих оперативных решений.
Подводя итоги трёхдневных визитов, Заместитель министра отметил, что во многих учебных заведениях в последние годы проведены объемные работы по программам финансового содействия ЕС, «Сейв де чилдрн», «Ворлд Вижн», экономического сотрудничества с Германией «GIZ», благотворитель¬но¬го фонда «Анушаван Абраамян» и других организаций. По мнению О. Ованнесяна имеются учреждения, где ситуация довольно безутешна, в основном, в медицинских колледжах. Имеются также особенности, присущие региону. К примеру, колледж города Каджа¬ран Сюникского марза обеспечен всеми необходимыми условиями, однако и там есть проблема с работниками, поскольку каджаранский медно-молибденовый комбинат обеспечивает высокооплачи¬вае¬мый труд работников, и потому специалисты не заинтересованы работать в колледже с низкой оплатой.
Как общую задачу, Заместитель министра образования и науки выделяет повышение результативности работы комиссий по управлению: «В комис¬си¬ях по управлению, как правило, задействованы работодатели, но они часто недостаточно активно вовлекаются в жизнь колледжа, не участвуют в развитии учреждения и учебный процесс. Между тем, весь смысл вовлечен¬ности работадателей заключается в том, чтобы организовывать практику для обучающихся в своих компаниях.
Есть ещё одна проблема, заметная сразу во всех учреждениях, – когда успех учебного заведения находится в прямой зависимости от предприимчивости директора. Если директор активен, имеет стратегию развития колледжа или училища – результат в этом случае, как правило, положительный», – отметил О. Ованнесян.
По убеждению Заместитель министра, для развития системы специального образования и обучения в целом важна возможность создания предприниматель¬ской деятельности, которая способна стимулировать это развитие. Учреждения специального образования имеют необходимую инфраструктуру; но для их целевого использования требуется создать нужную атмосферу и правовое поле. Другая модель перспективного развития – введение системы дуального обучения в учреждениях специального образования – образования, основанного на практической работе.
Что касается поступлений в учебные учреждения. Согласно оценке Заместителя министра, несмотря на то, что в этом году число мест со стороны управления снизилось, в областях есть задача пополнения даже отведенных бесплатных мест. В вопросе выбора специальности у образования также есть проблема спроса на рынке труда.
Подводя итоги результатов во визитам, Заместитель министр образования и науки отметил, что поездки были полезны для него и что обсуждаемые вопросы должны найти свое место в политике данной сферы.