Տեմպուսը Եվրոպական միության ավարտված ծրագիր է` ուղղված բարձրագույն կրթության համակարգի արդիականացմանը: Այն նպաստում է ԵՄ և Գործընկեր երկրների ինստիտուցիոնալ համագործակցությանը՝ կարևորելով վերջիններիս բարձրագույն կրթության համակարգերի բարեփոխումներն ու արդիականացման գործընթացները: 1995-ից 2014-թթ Հայաստանում Տեմպուսն աջակցել է բարձրագույն կրթության բնագավառում ուսումնական ծրագրերի և կրթական նյութերի վերանայմանն ու զարգացմանը, կրթօջախների արդիականացմանը և/կամ համալսարանական կառավարման համակարգերի կատարելագործմանը:
Հայաստանյան բուհերի և այլ հաստատությունների մասնակցությամբ Տեմպուս ծրագրերի շտեմարանը՝ https://erasmusplus.am/ongoing-and-finished-projects/?lang=hy
Էրազմուս+-ը Եվրոպական միության նոր ծրագիրն է կրթության, վերապատրաստման, երիտասարդության և սպորտի հարցերով, որը կընթանա 2014-2020 թթ. ժամանակահատվածում: Այն փոխարինում և համախմբում է ընթացիկ յոթ ծրագրերը, այդ թվում` Տեմպուսն ու Էրազմուս Մունդուսը:
Իր նպատակներին հասնելու համար Էրազմուս+ ծրագիրը իրականացնում է հետևյալ 3 Հիմնական Գործողությունները և այլ միջոցառումները`
Միջազգային կրեդիտային շարժունություն և Էրազմուս Մունդուս համատեղ մագիստրոսական ծրագրեր (ՀԳ1)
Կարողությունների զարգացումը բարձրագույն կրթության ոլորտում (ՀԳ2)
Աջակցություն քաղաքական բարեփոխումներին/Բարձրագույն կրթության բարեփոխումների փորձագետներ (ՀԳ3)
Ժան Մոնե գործողություններ
Արևելյան գործընկերության 6 երկրներից Հայաստանը թվով երրորդն է (Ուկրաինայից և Վրաստանից հետո) Էրազմուս+ ՀԳ1 շարժունության ծավալներով։ Այս գործողությունն իրագործող հայաստանյան բուհերի թիվը գրեթե կրկնապատկվել է 15-ից (2015թ.-ին) մինչև 28-ը (2017թ.): 2015 թ.-ից սկսած Հայաստանի բուհերն Էրազմուս+ շարժունությամբ 307 ծրագրային դիմումներ են ներկայացվել, որոնցից 211-ն ընտրվել են ֆինանսավորման` կազմելով 69% հաջողության ցուցանիշ:
Մինչև 2018թ. ավարտը 1901 մասնակից ստացել է կամ կստանա կրթաթոշակ (ընդհանուր 6 677 000 եվրո), կարճաժամկետ ուսանելու կամ վերապատրաստվելու ԵՄ-ում և Հայաստանում (1323-ը Հայաստանից դեպի ԵՄ և 578-ը ԵՄ-ից Հայաստան) 30 28 եվրոպական երկրների բուհերի հետ համագործակցության շրջանակներում ամենաշատ քանակությամբ Էրազմուս+ շարժունությունները Լեհաստանի, Իսպանիայի և Իտալիայի համալսարանների հետ են, որոնք հայ ուսանողների եւ բուհական դասախոսական ու վարչական աշխատակազմի ներկայացուցիչների առավել նախընտրելի կրթական ուղղություններն են:
2015թ-ից ի վեր, Հայաստանում ընթանում է 16 Էրազմուս + ՀԳ2 Բարձրագույն կրթության կարողությունների զարգացմանը միտված ծրագիր: Դրանցից 5-ը համակարգվում են հայկական բուհերի կողմից: Կրթության եւ գիտության նախարարությունը ներգրավված է 7 ծրագրերում (տես ստորև ցանկը):
Հայաստանում վերը թվարկված գործողությունների մանրամասներին, ինչպես նաև Էրազմուս+ ծրագրի բարձրագույն կրթության հատվածի մասին ընդհանուր տեղեկատվությանը ծանոթացեք Էրազմուս+ ծրագրի ազգային գրասենյակի www.erasmusplus.am կայքում:

Tempus is the European Union’s finished programme which supported the modernisation of higher education in the EU’s neighborhood area. It promoted institutional cooperation between European Union and Partner Countries and focused on the reform and modernisation of higher education systems in the Partner Countries. In Armenia Tempus functioned from 1995 to 2014, supporting projects aiming to restructure and develop curricula and teaching materials, upgrade teaching facilities, and/or improve university administration in higher education institutions.
Catalogue of Tempus projects with Armenian institutions: https://erasmusplus.am/ongoing-and-finished-projects/
Erasmus+ is the new EU programme which aims to support actions in the fields of Education, Training, Youth and Sport for the period 2014-2020. It replaces and brings together seven existing programmes, including Tempus and Erasmus Mundus. In order to achieve its objectives, Erasmus+ Programme implements the following 3 Key Actions (KA) and other activities:
International Credit Mobility & Erasmus Mundus Joint Master Degrees (KA1)
Capacity Building in Higher Education (KA2)
Support for policy reform/Higher Education Reform Experts (KA3)
Jean Monnet Activities
From 6 countries Eastern Partnership Armenia ranks 3rd in figures on Erasmus+ KA1 Mobility (following Ukraine and Georgia). The number of Armenian Higher Education Institutions (HEIs) involved in KA1 Mobility projects has almost doubled from 15 (in 2015) to 28 (in 2017). Overall 307 ICM applications with Armenian HEIs were submitted since 2015, out of which 211 projects were selected for funding, thus reaching a success rate of 69%.
1901 participants (1323 of which from Armenia to EU and 578 from EU to Armenia) were/will be awarded scholarships/travel grants (in total 6 677 000 EUR) to participate in Erasmus+ KA1 till the end of 2018. In the light of cooperation with 28 European country HEIs, the majority of mobility projects are with Polish, Spanish and Italian universities, which are the most favorite destinations for Armenian students and university staff.
16 Erasmus+ KA2 Capacity Building in Higher Education (CBHE) Projects are ongoing in Armenia. 5 of them are coordinated by Armenian Universities. The Ministry of Education and Science is involved in 7 KA2 projects (see the list below).
More details on the above actions and overall information on implementation of Erasmus+ higher education dimension in Armenia can be found at the official website of National Erasmus+ Office in Armenia at www.erasmusplus.am.