Օգոստոսյան խորհրդակցություններ` Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերում
Ուսումնական տարվան ընդառաջ տեղի ունեցող օգոստոսյան խորհրդակցությունների շրջանակում շարունակվում են ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանի մարզային այցելությունները: Օգոստոսի 25-ին նախարար Արայիկ Հարությունյանը խորհրդակցություններ է անցկացրել Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերի դպրոցների պատասխանատուների հետ:
Նախարարը ներկայացրել է 2018-2019 ուսումնական տարվա հիմնական ուղերձներն ու փոփոխությունները, հստակեցրել կրթության ոլորտում նախարարության որդեգրած սկզբունքային մոտեցումները` շեշտելով, որ համակարգի ապաքաղաքականացումը և կրթության որակի բարձրացումն առաջնային խնդիրներ են: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են ինչպես կրթության ոլորտի ընդհանուր, այնպես էլ Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզի առանձնահատկություններով պայմանավորված հարցեր: Նկատի ունենալով, որ երկու մարզում էլ կան սակավաթիվ աշակերտներով փոքր դպրոցներ, որոնք հիմնականում սահմանամերձ համայնքներում են գտնվում` նախարար Արայիկ Հարությունյանը շեշտել է, որ սահմանամերձ համայնքներում դպրոցների օպտիմալացում կամ փակում չի լինելու. «Մենք փոքր դպրոցների զարգացման համար հեռանկարային ենք համարում համայնքային կենտրոնի վերածվելու մոդելը: Դպրոցում կարող են կենտրոնացվել մի քանի գործառույթներ` նախակրթարան, դպրոց, գրադարան, մշակութային կենտրոն: Սահմանամերձ գյուղում դպրոցը բնակավայրի պահպանման հիմնական նախապայմանն է` սա կառավարության համար քաղաքական դիրքորոշում է»,- հայտարարել է ԿԳ նախարարը:
Պատասխանելով տնօրենների հարցերին` նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ վերանայվում է դպրոցների ֆինանսավորման բանաձևը և, ըստ այդմ, աշակերտների թվից բացի, կիրառվելու է նաև գործակից` ըստ դասարանների թվի: Անդրադառնալով ուսուցիչների աշխատավարձի բարձրացմանը` Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ հարցը քննարկվում է 2019 թվականի բյուջետային հայտի մշակման համատեքստում:
Խորհրդակցությունների ընթացքում նախարարն անդրադարձել է նաև ավարտական դասարաններում միասնական ընթացակարգով ավարտական քննությունների կազմակերպման, մանկավարժների դրույքաչափերի ու տարակարգերի վերաբերյալ, ինչպես նաև հրատապ լուծում պահանջող մի շարք հարցերի:

August Discussions in Vayots Dzor and Syunik Provinces
With the approach of the new scholastic year, the August discussions are continuing with the Minister of Education and Science of RA, Arayik Harutyunyan, visiting different regions.On August 25, the Minister visited Vayots Dzor and Syunik Provinces and metwith school authorities there.
The Minister discusses directives and adjustments for the 2018-2019 academic year, clarified the adopted approaches regarding education, stressing that schools ought to be apolitical and to seriously consider increasing the quality of education. General topics around education and specific topics were discussed that mattered the most in the Vayots Dzor and the Syunik Provinces. Taking into consideration that both provinces have schools, mainly near the borders, with little student population, Minister Arayik Harutyunyan emphasized that rearranging or shutting them down is out of the question. ""We are looking forward to redirecting those schools into community centers.The latter could function in different capacities like providing services such as an elementary and high school education, a library, and a cultural center. Our schools near the border are prerequisite of preserving our community: a political stance for the Government"," declared the Minister.
Answering principals' questions, the Minister informed as well that negotiations on funding of the said schools are being deliberated and apart from the number of students , assistants will be obtained in accordance of the number of classes. In response to the question of higher wages for teachers, Arayik Harutyunyan mentioned that the matter is under discussion for 2019 budget planning.
During the meeting, the Minister also discussed final exams administration, teachers working hours, and some issues requiring urgent solutions.