Գիտությունների ազգային ակադեմիայի 75-ամյակին ընդառաջ
ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիան այս տարի նշում է իր հիմնադրման 75-ամյակը, որի հոբելյանական միջոցառումները տեղի կունենան հոկտեմբերի 17-18-ը: Մի շարք կազմակերպչական հարցերի և առաջիկա անելիքների շուրջ այսօր ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանի գլխավորած պատվիրակության հետ: Նշվել է, վերոնշյալ աշխատանքները հավուր պատշաճի կազմակերպելու նպատակով կձևավորվի հանձնաժողով, որը կղեկավարի ԿԳ նախարարը: Վերջինիս ներկայացվել է միջոցառումների նախնական օրակարգը, համաձայն որի՝ նախատեսվում է հանդիսավոր հոբելյանական նիստ Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում, ընդունելություն հանրապետության ղեկավարության կողմից և այլն:
Արտասահմանից ժամանած հյուրերը՝ բազմաթիվ երկրների գիտությունների ակադեմիաների և առաջատար գիտահետազոտական կենտրոնների պատվիրակություններ, կքննարկեն ՀՀ ԳԱԱ և արտերկրի ակադեմիաների ու գիտական կենտրոնների միջև համագործակցության խնդիրներ, ինչպես նաև կայցելեն նորարարական կրթական և մշակութային կենտրոններ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև հոկտեմբերի 15-16-ը Երևանում կայանալիք ԱՊՀ երկրների գիտնականների ֆորումի կազմակերպչական հարցեր:
Հանդիպման ավարտին Ռադիկ Մարտիրոսյանը բարձր է գնահատել ՀՀ կրթության և գիտության նանախարարության և Բարձագույն որակավորման կոմիտեի հետ իրականացվող աշխատանքները՝ ընդգծելով, որ ակադեմիան բավարարված է այդ համագործակցության արդյունքներով:

В канун 75-летия Национальной академии наук
В этом году Национальная академия наук Республики Армения отмечает свое 75-летие. Юбилейные мероприятия состоятся 17-18 октября с.г.
Сегодня Министр образования и науки РА Араик Арутюнян провел рабочую встречу с делегацией, во главе которой был Президент Национальной академии наук Радик Мартиросян, по ряду организационных вопросов и по плану на ближайшее будущее.
Отметили, что будет создана комиссия, которую возглавит Министр образования и науки РА, для организации вышеупомянутых работ на должном уровне. Министру была представлена предварительная повестка дня по мероприятиям, согласно которой запланировано торжественное юбилейное заседание в Национальном академическом театре оперы и балета имени А.Спендиаряна, прием у руководства республики и др.
Планируется, что гости из-за границы, делегации академий наук разных стран и ведущих исследовательских центров, обсудят вопросы сотрудничества между НАН РА и зарубежными академиями и научными центрами, а также посетят инновационные образовательные и культурные центры.
В ходе встречи также обсуждались организационные вопросы предстоящего Форума ученых стран СНГ, который пройдет в Ереване 15-16 октября с.г.
В конце встречи Радик Мартиросян высоко оценил деятельность, проводимую Министерством образования и науки РА и Высшей аттестационной комиссией, подчеркнув, что Академия удовлетворена результатами этого сотрудничества.