Լաբորատորիաները պետք է հասանելի լինեն բոլոր ուսանողների համար. Արայիկ Հարությունյան
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն այցելել է Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական և Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարաններ: Նախարարը շրջել է բուհերի լաբորատորիաներում և արվեստանոցներում, ծանոթացել ուսումնական գործըթնացին, կրթական տարբեր հարցերի շուրջ զրուցել դասախոսների և ուսանողների հետ: Նախարարի շրջայացն սկսվել է Պոլիտեխնիկի 17-րդ մասնաշենքում գործող Ռոբոտատեխնիկայի ուսումնահետազոտական կենտրոնից, որտեղ ցուցադրվել է անօդաչու թռչող սարքի փորձնական նկարահանում: Մասնագետները նախարարին ներկայացրել են Պոլիտեխնիկում ներդրվող անօդաչու սարքերի նախագծակոնստրուկտորական և հետազոտական աշխատանքների իրականացմանն ուղղված հետազոտական նոր ծրագրերը: Այնուհետև ռեկտոր Ոստանիկ Մարուխյանի ուղեկցությամբ Արայիկ Հարությունյանը շրջել է ՀԱՊՀ 2-րդ մասնաշենքում տեղակայված էներգետիկայի լաբորատորիաներում, որոնք հիմնադրվել են ֆրանսիական Schneider Electric ընկերության, «Տաշիր» ընկերությունների խմբի և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ներդրմամբ, որպես Գերազանցության կենտրոններ: Նախարարը ծանոթացել է նաև 17-րդ մասնաշենքում գտնվող Տեխնոլոգիական ինովացիոն հարթակին: Պոլիտեխնիկում նախարար Արայիկ Հարությունյանի վերջին կանգառը Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիայում էր, որը բացվել է 2013թ-ին` Համաշխարհային բանկի վարկային ծրագրով: Ավելի քան 30 մասնագիտացված և ունիվերսալ ուսումնական և գիտահետազոտական լաբորատորիաներից կազմված այս փորձարարական կենտրոնը տեղակայված է Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի (ՀԱՊՀ) Երևանի կրթահամալիրի տարածքում և զբաղեցնում է 10-րդ մասնաշենքի առաջին չորս հարկերը՝ 1600 մ2 տարածքով: Նախարար Արայիկ Հարությունյանին այստեղ ներկայացվել են ինժեներական ուղղվածության գիտաուսումնական, ինչպես նաև մրցութային մի քանի նախագծեր: Զեկուցվել է, որ լաբորատորիան բաց է ոչ միայն Պոլիտեխնիկի, այլ նաև այլ բուհերի ուսանողների և հետազոտողների համար:
Այնուհետև ԿԳ նախարարը Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի ռեկտոր Գագիկ Գալստյանի և բուհի ղեկավար կազմի այլ ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ շրջել է ՃՇՀԱՀ ավելի քան մեկ տասնյակ լաբորատորիաներում:
Արայիկ Հարությունյանը ծանոթացել է ՃՇՀԱՀ Դիզայն ստուդիայի, Քիմիայի և կապակցվող նյութերի, Գեոդեզիայի, Գազաջերմամատակարարման և օդափոխման, Նյութերի դիմադրության, Շինկոնստրուկցիաների լաբորատորիաների, Շինարարական նյութերի և պատրաստվածքների ուսումնական կենտրոնի ուսումնական և հետազոտական գործունեությանը: Ներկաները եղան նաև «Կրթության բարելավում» ծրագրի շրջանակներոում բացված, Շինարարական նյութերի և պատրաստվածքների ուսումնագիտահետազոտական և Գրունտների մեխանիկայի լաբորատորիաներում, որտեղ ուսանողների համար ինժեներաերկրաբանական ուսումնասիրություններին ծանոթացնելու լավագույն հնարավորություններ են ստեղծված:
Ամփոփելով շրջայցի արդյունքը` ԿԳ նախարարը նշել է, որ ընդհանուր առմամբ առկա ինժեներական ներուժը բավարար է նոր մրցունակ ծրագրերի իրագործման համար: «Հնարավորությունները, որ ունեն Պոլիտեխնիկական ու Ճարտարապետության և շինարարության համալսարանները, թույլ են տալիս լուրջ խնդիրներ լուծել: Շատ կարևոր եմ համարում միջբուհական համագործակցությունը. մտահոգիչ է, որ այս լաբորատորիաներից մյուս բուհերի ուսանողներն ու դասախոսներն ավելի քիչ են օգտվում: Ես ուզում եմ կոչ անել բոլոր համալսարանների ուսանողներին իրենց գործնական աշխատանքներում ակտիվորեն ներգրավել այս լաբորատորիաները, որովհետև սրանք բաց կառույցներ են և ստեղծված հնարավորությունները պետք է հասանելի լինեն բոլորին»,-հայտարարել է ԿԳ նախարարը և հավելել, որ Հայաստանում այսօր առաջնային է տեխնոլոգիական համալսարանների խրախուսումը:

«Лаборатории должны быть доступны для всех студентов» Араик Арутюнян
Министр образования и науки РА Араик Арутюнян посетил Национальный политехнический университет Армении (НПУА) и Национальный университет архитектуры и строительства Армении (НУАСА). Министр увидел лаборатории и студии университетов, ознакомился с учебной деятельностью, побеседовал с преподавателями и студентами на разные образовательные темы.
Араик Арутюнян свое знакомство начал с экспериментального учебного центра по робототехнике в 17-м корпусе Национального политехнического университета, где ему продемонстрировали пробную съемку беспилотного летательного аппарата. Специалисты представили Министру новые исследовательские проекты, разработанные в университете, по проектированию и разработке беспилотных летательных аппаратов.
Затем, в сопровождении ректора университета Востаника Марухяна, Министр посетил энергетические лаборатории 2-го корпуса НПУА, которые в качестве центров передового опыта были созданы при содействии французской компании Schneider Electric, группы компаний «Ташир» и Национального политехнического университета Армении. Министр также ознакомился с технологической инновационной платформой в 17-м корпусе университета.
Затем Араик Арутюнян посетил Армянскую национальную инженерную лабораторию, которая была открыта в 2013 году Всемирным банком по программе кредитования. Этот экспериментальный центр, состоящий из более чем 30 специализированных и многоцелевых образовательных и исследовательских лабораторий, расположен на территории НПУА и занимает первые четыре этажа 10-го корпуса – в 1600 м2. Араику Арутюняну были представлены инженерно-ориентированные научно-образовательные, а также несколько конкурсных проектов. Было отмечено, что лаборатория открыта не только для студентов НПУА, но и для студентов и исследователей из других университетов.
Далее Министр образования и науки, в сопровождении ректора Национального университета архитектуры и строительства Армении (НУАСА) Гагика Галстяна и других представителей администрации НУАСА, посетил свыше десяти лабораторий.
Араик Арутюнян ознакомился с учебной и исследовательской деятельностью проектной студии НУАСА, химии и соединительных веществ, геодезии, газоснабжения, вентиляции, сопротивления веществ, строительных материалов и продуктов. Присутствующие, в рамках программы «Совершенствование образования», посетили открытые научно-исследовательские лаборатории строительных веществ, продуктов и механики грунта, где для студентов в области инженерных и геологических исследований созданы лучшие условия.
Подводя итоги своих посещений, Министр образования и науки отметил, что общий инженерный потенциал достаточен для реализации новых конкурсных проектов. «Возможности, которыми обладают эти университеты, могут способствовать решению серьезных задач. Я считаю межвузовское сотрудничество очень важным. Но беспокоит то, что немногие студенты и преподаватели из других университетов пользуются этими лабораториями. Я хочу призвать студентов всех университетов активно использовать эти лаборатории в своей практической работе, потому что это – открытые структуры, и созданные возможности должны быть доступны каждому», – объявил Министр образования и науки, добавив, что поощрение технологических университетов сегодня является приоритетным в Армении.