Միջազգային համաժողով. «Բարձրագույն կրթության միջազգայնացման հեռանկարները»
Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում այսօր մեկնարկել է «Բարձրագույն կրթության միջազգայնացման հեռանկարները» միջազգային համաժողովը, որն իրականացվում է ERASMUS+BOOST /Հայաստանյան համալսարանների միջազգայնացման ռազմավարության և մարքետինգի խթանում/ եռամյա ազգային ծրագրի շրջանակում: ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին, նշել է, որ վերջին տարիներին ERASMUS-ի ծրագրերը Հայաստանում մեծ արդյունավետություն…
Քննարկվել են փորձագիտական աջակցության հիմնական ուղղությունները
2018-09-26
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում այսօր հանդիպում է կայացել Ասիական զարգացման բանկի պատվիրակության հետ, որը գլխավորել է Հայաստանում ԱԶԲ տարածաշրջանային տնօրեն Շեյն Ռոզենտալը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ասիական զարգացման բանկի «Հայաստանի սոցիալական ոլորտի բարեփոխումների ծրագրի» տեխնիկական աջակցության վերաբերյալ հարցեր:
Նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանը, ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին, նշել է, որ…
Սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ կառավարության նիստի օրակարգում ընդգրկված են կրթության ոլորտի վերաբերյալ հետևյալ հարցերը`
«Հայաստանի Հանրապետության 2018 թվականի պետական բյուջեում վերաբաշխում, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2017 թվականի դեկտեմբերի 28-ի N 1717-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու և Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարությանը գումար հատկացնելու մասին»,
«Հայաստանի…
Բուհերը պետք է դառնան նաև գիտահետազոտական կենտրոններ. Ա. Հարությունյան
Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտում այսօր բացվել է եզակի սարքավորումներով հագեցած «ՍՊՈՐՏ ԿԱԲ» գիտահետազոտական նորարարական կենտրոնը, որը ստեղծվել է ԿԳՆ «Կրթական ծրագրերի կենտրոն» ԾԻԳ-ի իրականացրած «Կրթության բարելավում» վարկային ծրագրով՝ բուհին տրամադրված Նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամի «Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտում մասնագիտական կրթության արդիականացում և բարելավում» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում։
Մեկնարկել է տարվա լավագույն դաստիարակ, ուսուցիչ և տնօրեն մրցույթների հանրապետական փուլը
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում մեկնարկել է «Տարվա լավագույն ուսուցիչ», «Տարվա լավագույն տնօրեն», «Տարվա լավագույն դաստիարակ» մրցույթների հանրապետական փուլը, որին այս տարի մասնակցում է 32 մանկավարժ` Հայաստանի Հանրապետության 9 մարզերից, Երևանից և Կրթության և գիտության նախարարության ենթակայությամբ գործող ուսումնական հաստատություններից:

Armenian scientists can contribute to making Europe more open: EU commissioner
Within the framework of the 8th Eastern Partnership Informal Ministerial Dialogue on research, science, and innovation launched in Yerevan, European Union (EU) Commissioner for Research, Science and Innovation, Carlos Moedas, accompanied by the RA Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan, visited Center for Ecological-Noosphere Studies, where he had a…
Levon Mkrtchyan Receives Ukrainian Minister of Education and Science
Within the framework of the 8th Eastern Partnership Informal Ministerial Meeting, Minister of Education and Science of RA Levon Mkrtchyan received Liliya Hrinevich, Ukrainian Minister of Education and Science. Welcoming his counterpart, L. Mkrtchyan stressed the importance of the efforts undertaken to restore and enhance relationship between the two…
8th Eastern Partnership Informal Ministerial Dialogue is Launched
2016-11-17
The launch of the 8th Eastern Partnership Informal Ministerial Meeting on research, science and innovation took place in Yerevan. The event, which is hosted by The Armenian Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan, brought together Johannes Hahn, Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations, Carlos Moedas, EU…
Delegation Headed by Minister visited Universities in China
2016-11-14
Delegation headed by the Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan had an official meeting with the governing body of the Beijing University of Foreign Languages within the framework of the visit to the People's Republic of China. During the meeting, Minister Levon Mkrtchyan highly appreciated the endeavors of the…
Labor-Market-Oriented VET System
Today, an awarding ceremony of the participants of the international training course for leaders “Master classes in TVET” took place at the Ministry of Education and Science of RA. The event was attended by the representatives of TVET institutions, state and private sector, as well as by the stakeholders and…