Քննարկվել են փորձագիտական աջակցության հիմնական ուղղությունները
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում այսօր հանդիպում է կայացել Ասիական զարգացման բանկի պատվիրակության հետ, որը գլխավորել է Հայաստանում ԱԶԲ տարածաշրջանային տնօրեն Շեյն Ռոզենտալը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ասիական զարգացման բանկի «Հայաստանի սոցիալական ոլորտի բարեփոխումների ծրագրի» տեխնիկական աջակցության վերաբերյալ հարցեր:
Նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանը, ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին, նշել է, որ Ասիական զարգացման բանկը երկար տարիներ աջակցում է կրթության ոլորտի զարգացման ծրագրերին՝ միաժամանակ հույս հայտնելով, որ ներկայիս համագործակցությունն առավել թիրախային և արդյունավետ կլինի՝ ոլորտի զարգացման տեսանկյունից:
Հանդիպման ընթացքում նախանշվել են այն առաջնահերթությունները, որոնց ուղղությամբ ակնկալվում է բանկի փորձագիտական աջակցությունը: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել բանկի կողմից առաջարկվող աջակցության հիմնական ուղղություններին, այն է՝ փաստերի վրա հիմնված կրթության քաղաքականության ձևակերպում, ուսուցիչների պատրաստում և վերապատրաստում, հանրակրթության ղեկավարում և կառավարում, ինչպես նաև ծրագրային բյուջետավորում:

Обсуждены основные направления экспертной поддержки
Сегодня в Министерстве образования и науки Армении состоялась встреча с делегацией Азиатского банка развития, возглавляемой региональным директором АБР в Армении Шейном Розенталем. Во время встречи обсуждались вопросы, связанные с оказанием технической поддержки в рамках «Программы реформ социального сектора» Азиатского банка развития.
Заместитель Министра образования и науки Аревик Анапиосян, приветствуя участников встречи, отметила, что на протяжении многих лет Азиатский банк развития оказывает поддержку образовательным программам. Она выразила надежду, что, с точки зрения развития сферы, нынешнее сотрудничество будет более целенаправленным и эффективным.
В ходе встречи были определены те приоритеты, для которых ожидается экспертная поддержка банка. Поддержка банка предполагается, в частности, по основным направлениям, а именно: разработка образовательной политики, с учетом имеющихся фактов, подготовка и переподготовка учителей, управление общим образованием, а также составление бюджета по программам.