Մեկնարկել է տարվա լավագույն դաստիարակ, ուսուցիչ և տնօրեն մրցույթների հանրապետական փուլը
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում մեկնարկել է «Տարվա լավագույն ուսուցիչ», «Տարվա լավագույն տնօրեն», «Տարվա լավագույն դաստիարակ» մրցույթների հանրապետական փուլը, որին այս տարի մասնակցում է 32 մանկավարժ` Հայաստանի Հանրապետության 9 մարզերից, Երևանից և Կրթության և գիտության նախարարության ենթակայությամբ գործող ուսումնական հաստատություններից:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի հրամանով ստեղծվել են մրցութային հանձնաժողովներ` նախարարի տեղակալների գլխավորությամբ. «Տարվա լավագույն ուսուցիչ» մրցույթի հանձնաժողովը գլխավորում է նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանը, «Տարվա լավագույն տնօրեն» մրցույթինը` նախարարի տեղակալ Լուսինե Առաքելյանը, «Տարվա լավագույն դաստիարակ» մրցույթինը` նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը: Հանձնաժողովների կազմերում ընդգրկված են ոլորտի մասնագետներ, նշված մրցույթների նախորդ տարիների հաղթողներ, ԿԳ նախարարության ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով մասնակիցներին` մրցութային հանձնաժողովների նախագահները կարևորել են մանկավարժի պատասխանատու աշխատանքը և շեշտել, որ հաղթեն արժանավորները. «Ուսուցչի ուսերին ամենօրյա պատասխանատու աշխատանք է դրված և որևէ մրցանակով թերևս հնարավոր չէ գնահատել այն մեծ գործը, որ նրանք կատարում են»,-իր խոսքում նշել է նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանը: ԿԳ նախարարի տեղակալ Լուսինե Առաքելյանը շնորհավորել է մասնակիցներին` նախորդ փուլերում հաղթելու համար և նշել. «Այս մրցույթներն ուսուցչի աշխատանքը գնահատելու և նրանց շնորհակալություն հայտնելու խորհրդանշական ձև են, որովհետև մանկավարժ լինելը սոսկ աշխատանք կամ մասնագիտություն չէ, այլ առաքելություն»: ԿԳ նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը հաջողություն է մաղթել բոլոր մասնակիցներին և ընդգծել, որ արժանապատիվ քաղաքացու գիտակցությունը ձևավորվում է կրթական համակարգում և այդ գործընթացում խիստ կարևորված է մանկավարժի անձնական օրինակով դաստիարակելու գործոնը:
Մրցույթների ամփոփումից հետո հանձնաժողովները փակ քվեարկությամբ` ձայների պարզ մեծամասնությամբ կընտրեն հաղթողներին: Գործող կարգի համաձայն` «Տարվա լավագույն ուսուցչը», «Տարվա լավագույն դաստիարակը» և «Տարվա լավագույն տնօրենը» կպարգևատրվեն ՀՀ վարչապետի կողմից:
«Տարվա լավագույն ուսուցիչ» մրցույթն անցկացվում է 3 փուլով՝ ներդպրոցական, մարզային (Երևանի քաղաքային) և հանրապետական: 1-ին փուլն անցկացվում է ուսումնական հաստատություններում` սեպտեմբերից-մարտ ընկած ժամանակահատվածում: Ուսումնական հաստատությունում լավագույնը ճանաչված ուսուցիչը իրավունք է ստանում մասնակցելու 2-րդ փուլին, որը սկսվում է ապրիլի 1-ին, արդյունքներն ամփոփվում են մինչև մայիսի 20-ը: 2-րդ փուլն անցկացնում են ՀՀ մարզպետների և Երևանի քաղաքապետի կողմից ստեղծված գնահատող հանձնաժողովները (առնվազն 5 անդամ), որոնց կազմում ընդգրկվում են մարզպետարանների (Երևանի քաղաքապետարանի) և ԿԳ նախարարության ներկայացուցիչներ, ուսումնական հաստատությունների տնօրեններ, ուսուցիչներ: ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության ենթակայության ուսումնական հաստատությունների, ոչ պետական դպրոցների համար մրցույթի 2-րդ փուլը կազմակերպում և անցկացնում է նախարարությունը: Այս փուլն ընդգրկում է կլոր սեղան-հանդիպում, բաց դասերի կազմակերպում, վարպետաց դասերի անցկացում: 2-րդ փուլի հաղթողների տվյալները մինչև տվյալ տարվա մայիսի 30-ը ներկայացվում է նախարարություն` հանրապետական փուլին մասնակցելու համար: Հանրապետական փուլն անցկացվում է կլոր սեղան-բանավեճի ձևաչափով` գնահատող հանձնաժողովի կողմից առաջադրված թեմայի շուրջ:
Հանրապետական փուլի մասնակից ուսուցիչներից ընտրվում են նաև հաղթողներ «Նվիրում երեխաներին», «Ավանդույթները և նորարարությունը մանկավարժության մեջ», «Ազատությունը և ժողովրդավարական արժեքները կրթության մեջ» անվանակարգերում։
«Տարվա լավագույն դաստիարակ» մրցույթի հանրապետական փուլի մասնակիցներից ընտրվում են հաղթողներ «Նորարարությունը մանկավարժության մեջ», «Սիրտս նվիրում եմ երեխաներին», «Երեխաների կյանքը հետաքրքիր անակնկալներով հագեցնելու համար» անվանակարգերում:
«Տարվա լավագույն տնօրեն» մրցույթն անցկացվում է 2 փուլով՝ մարզային (Երևանի քաղաքային) և հանրապետական` նույն կարգի համաձայն:
«Տարվա լավագույն ուսուցիչ», «Տարվա լավագույն դաստիարակ», «Տարվա լավագույն տնօրեն» մրցույթների հանրապետական փուլն ամփոփվում է մինչև սեպտեմբերի 25-ը: Հաղթողները նույն մրցույթին կրկին կարող են մասնակցել 5 տարի անց:
Նշենք, որ «Տարվա լավագույն ուսուցիչ», «Տարվա լավագույն տնօրեն», և «Տարվա լավագույն դաստիարակ» մրցույթները կազմակերպվում են սկսած 2000 թվականից:

Стартовал республиканский этап конкурса на звание «Лучший воспитатель», «Лучший учитель» и «Лучший директор» 2018 года
2018-09-25
В Министерстве образования и науки РА стартовал республиканский этап конкурса на звания «Лучший воспитатель», «Лучший учитель» и «Лучший директор», в котором в этом году приняли участие 32 педагога из 9 марзов, Еревана и из учебных учреждений, находящихся в ведении Министерства образования и науки Республики Армения.
По указу Министра образования и науки РА были сформированы конкурсные комиссии во главе с заместителями министра. Конкурсную комиссию на звание «Лучший учитель года» возглавила Заместитель министра Аревик Анапиосян, комиссию на звание «Лучший директор года» – Заместитель министра Лусине Аракелян, а комиссию на звание «Лучший воспитатель года» – Заместитель министра Оганес Оганесян.
В состав комиссий войдут также специалисты соответствующих областей, победители конкурсов прежних лет и сотрудники Министерства образования и науки РА.
В своих приветствиях участникам, председатели конкурсных комиссий отметили важность труда учителя и пожелали победу достойным.
«На плечах учителей лежит каждодневная ответственная работа, и никакой наградой невозможно оценить ту большую работу, которую выполняют учителя», – отметила Заместитель министра Аревик Анапиосян.
Заместитель министра образования и науки Лусине Аракелян отметила: «Эти конкурсы являются символическим способом для оценки труда учителя и возможность выразить им благодарность, так как быть педагогом – это не просто работа, а миссия».
Заместитель министра образования и науки Оганес Оганесян пожелал всем участникам удачи и подчеркнул, что сознание достойного гражданина страны формируется в системе образования, и в этом процессе важно воспитание личным примером самого педагога.
Тайным голосованием, по итогам конкурса большинством голосов будет определен победитель. Победители в номинациях на звания «Лучший учитель года», «Лучший директор года» и «Лучший воспитатель года», в соответствии с процедурой, будут награждены Премьер-министром Республики Армения.
Отметим, что конкурс на звание «Лучший учитель года» проводится в три этапа: внутришкольный, региональный (в Ереване – городской) и республиканский.
1-й этап проводился в учебных заведениях в период с сентября по март месяцы. Признанный лучшим в учебном заведении учитель получил право участвовать во 2-м этапе конкурса, который имел место 1 апреля, а результаты были подведены до 20 мая.
2-ой этап проводился по результатам оценок комиссий (не менее 5 членов), которые были сформированы губернаторами и мэром Еревана из представителей региональных администраций (мэрии Еревана), директоров, преподавателей учебных заведений и сотрудников Министерства образования и науки РА.
Для учебных заведений и негосударственных учебных учреждений, находящихся в ведении Министерства образования и науки РА, 2-ой этап конкурса организовывается и проводится Министерством. Этот этап включает обсуждения за круглым столом, проведение открытых уроков и мастер-классов.
Для участия в республиканском этапе конкурса до 30 мая сего года материалы по победителям 2-го тура были направлены в Министерство образования и науки РА. Республиканский этап проводится в формате круглого стола в той форме, которую предложит оценивающая комиссия.
Из участников республиканского этапа конкурса на звание «Лучший учитель года» также будут определены победители в номинациях «Посвящение детям», «Традиции и инновации в педагогике», «Свобода и демократические ценности в образовании».
Из участников республиканского этапа конкурса на звание «Лучший воспитатель года» будут определены победители в номинациях: «Инновации в педагогике», «Я посвящаю свое сердце детям» и «За насыщение детской жизни интересными сюрпризами».
Конкурс на звание «Лучший директор года» проводится в два этапа: региональный (город Ереван) и республиканский, по той же схеме.
Итоги республиканского этапа конкурса на звания «Лучший учитель года», «Лучший воспитатель года» и «Лучший директор года» будут подведены до 25 сентября.
Еще раз в подобном конкурсе победители смогут принять участие пять лет спустя.
Следует отметить, что конкурсы на звания «Лучший учитель года», «Лучший директор года» и «Лучший воспитатель года» проводятся с 2000 года.