«Ապահով համացանց». ամփոփվել է կիբերանվտանգության թեմայով լավագույն տեսանյութերի մրցույթը
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունն այսօր ամփոփել է «Ապահով համացանց» շաբաթվա շրջանակում դպրոցականների և երիտասարդների շրջանում հայտարարված կիբերանվտանգության թեմայով տեսանյութերի մրցույթը: Շնորհավորելով բոլոր հաղթողներին՝ ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը, մասնավորապես, նշել է. «Անցած շաբաթ մեկնարկել է «Ապահով համացանց» միջոցառումների շարքը, որոնց նպատակն է դասախոսությունների միջոցով աշակերտներին սովորեցնել այն հմտությունները, որոնք թույլ կտան հրաժարվել և խուսափել անցանկալի բովանդակությունից և պաշտպանվել կիբերհարձակումներից: Կարծում եմ, որ այս կանոններին պետք է հետևել ողջ տարվա ընթացքում: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մրցութային հանձնաժողովին, քանի որ իսկապես դժվար է եղել ստացված 170 հայտից ընտրել լավագույն 5 տեսանյութերը: Ուրախ ենք, որ հաղթողների շարքում տարիքային տարբեր խմբերի ներկայացուցիչներ են՝ աշակերտներ, պատանիներ և երիտասարդներ»:
Մրցութային հանձնաժողովի անդամ Սամվել Մարտիրոսյանն իր հերթին նշել է, «Ապահով համացանց» շաբաթը շատ կարևոր է, և պետք է մեծ ուշադրություն դարձնել այս խնդրին: «Երեխաներն այսօր առավել անպաշտպան են, և մեծահասակները երբեմն չեն գիտակցում, որ նրանց պետք է պաշտպանել: Պետք է նշեմ, որ դպրոցներում և բուհերում վիդեոբլոգերներ են կայացել, որոնք շատ հետաքրքիր բովանդակություն են ստեղծում, և մեծահասակաները հաճախ չեն իմանում, որ առանձին մշակութային շերտ է ձևավորվել: Ընտրել լավագույններին իսկապես բարդ էր, սակայն ցանկանում եմ շեշտել մի քանի սկզբունք, որոնցով առաջնորդվել ենք: Նախ՝ մրցույթից դուրս ենք թողել բազմաթիվ տեսանյութեր, որոնց սյուժեները, կադրերը, նկարները հեղինակներինը չէին: Մեզ համար գերադասելի էին ինքնուրույն, ստեղծագործական տարրեր պարունակող տեսանյութերը, որոնք գուցե և չունեին որակյալ կադրեր և ձայն, սակայն ինքնատիպ էին և հետաքրքիր»,-նշել է Սամվել Մարտիրոսյանը՝ ընդգծելով, որ, ցավոք, մրցանակային տեղերը սահմանափակ էին:
Միջոցառման ընթացքում լավագույն հինգ տեսանյութերի հեղինակներին նախարար Արայիկ Հարությունյանը հանձնել է ԿԳՆ շնորհակալագրեր, ինչպես նաև մրցանակներ, որոնք տրամադրել էին UCOM ընկերությունը և STEM միությունը:
Նշենք, որ տեսանյութի թեման պետք է կապ ունենար կիբերանվտանգության հետ՝ սոցիալական ցանցերում անձնական տվյալների պաշտպանությունից մինչև երեխաների դեմ կիբերհալածանքների (cyber bullying) դեմ պայքար։ Մասնակիցների առավելագույն տարիքն էր՝ 25 տարեկան: Լավագույն տեսանյութերը կցուցադրվեն դպրոցներում, ինչպես նաև կտեղադրվեն ԿԳՆ կայքում և Ֆեյսբուքյան էջում:
Լավագույն տեսանյութերի հեղինակներն են՝
Մանգասարյան էլեն- ՀՀ Լոռու մարզի Վանաձորի Գրիբոյեդովի անվան թիվ 11 ավագ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտուհի
Խաչատրյան Մերի-ՀՀ Լոռու մարզի Վանաձորի թիվ 24 միջնակարգ դպրոցի 9-րդ դասարանի աշակերտուհի
Արևշատյան Շուշան- ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Կարմիրգյուղի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի 10-րդ դասարանի աշակերտուհի

«Безопасный интернет». Подведены итоги конкурса лучших видео по кибербезопасности
Сегодня в рамках недели «Безопасный Интернет» Министерство образования и науки подвело итоги конкурса среди школьников и молодежи по видеороликам о киберугрозах.
Министр образования и науки Араик Арутюнян, поздравляя победителей, особо отметил: «На прошлой неделе была запущена серия мероприятий ''Безопасный Интернет'', целью которых является обучение учащихся навыкам, которые позволят им отказаться или избежать нежелательного контента, тем самым защитив себя от кибератак. Я думаю, что эти правила должны соблюдаться в течение всего года. Я хотел бы поблагодарить конкурсную комиссию, потому что было очень трудно выбрать 5 лучших видео из 170 представленных на конкурс. Мы рады, что среди победителей есть представители разных возрастных молодежных групп– студенты, подростки».
Член конкурсной комиссии Самвел Мартиросян, в свою очередь, отметил, что «Неделя безопасного интернета» очень важна и что нужно уделять больше внимания этой проблеме. «Дети сейчас очень уязвимы, и взрослые иногда не понимают, что детей нужно защищать. Следует отметить, что в школах и университетах появилось множество видеоблогеров, которые создают интересный контент, и взрослые часто не знают, что сформировался отдельный культурный пласт. Отбор лучших был действительно сложным, но я хочу подчеркнуть несколько принципов, которыми мы руководствовались. Во-первых, с конкурса были сняты те видеоролики, сюжеты, кадры и фотографии которых не были авторскими. Мы отдали предпочтение самостоятельно снятым, креативным роликам, которые могли не иметь качественных снимков и звука, но были оригинальными и интересными», – сказал Самвел Мартиросян, подчеркнув, что, к сожалению, было ограниченное количество призовых мест.
В ходе мероприятия Министр передал в Министерство образования и науки лучшие пять видеороликов, а также награды, полученные от компании UCOM и союза STEM.
Отметим, что тема видеоролика должна была быть связана с кибербезопасностью, которая в социальных сетях сможет защитить личные данные и от киберзапугивания. Максимальный возраст участников был до 25-и лет. Лучшие видео будут показаны в школах, размещены на сайте Министерства образования и науки и на странице Facebook.
Авторами лучших видео являются:
Мангасарян Элен – ученица 12 класса Ванадзорской старшей школы N 11 им. А.С.Грибоедова Лорийской области;
Хачатрян Мери – ученица 9 класса Ванадзорской средней школы № 24 Лорийской области;
Аревшатян Шушан – ученица 10 класса средней школы № 1 села Кармиргюх Гегаркуникской области;
Давид Давтян – студент Национального исследовательского ядерного университета МИФИ (НИЯУ МИФИ) Москвы.