Հայ-ռուսական կրթական հարաբերությունները՝ հանդիպման առանցքում
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին, Երևանում ռուսական գիտության և մշակույթի կենտրոնի («Ռոսսոտրուդնիչեստվո») տնօրեն Սերգեյ Ռիբինսկիին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կրթության և գիտության ոլորտում հայ-ռուսական փոխգործակցության խորացման հեռանկարները։ ՀՀ ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է երկու երկրների միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակում կրթության ոլորտի կառուցողական համագործակցությունը՝ հույս հայտնելով, որ առաջիկայում Մոսկվայում կայանալիք հանձնաժողովի նիստը խթան կհանդիսանա կրթության ոլորտում հարաբերությունների ամրապնդմանն ու զարգացմանը: Սերգեյ Ռիբինսկին գոհունակությամբ է խոսել հայ-ռուսական համագործակցության ներկայիս մակարդակի մասին և պատրաստակամություն հայտնել շարունակել արդյունավետ փոխգործակցությունը կրթության և գիտության ոլորտներում։
Կողմերը քննարկել են նաև Հայաստանում գործող ռուսերեն ուսուցմամբ դասարանների գործունեության վերաբերյալ մի շարք հարցեր: Այս համատեքստում, դեսպանի խնդրանքով՝ ՀՀ ԿԳ նախարարն անդրադարձել է հայոց լեզվի միասնական քննությանը՝ ընդգծելով, որ հայոց լեզվի ուսուցման առանձնահատկություններից ելնելով, օտարերկրյա աշակերտների համար որոշակի ժամանակաշրջան է սահմանված:
Անդրադարձ է եղել Ռուսաստանի Դաշնության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում բարձրագույն և հետբուհական կրթություն ստանալու նպատակով 2019-20 ուսումնական տարվա համար ՀՀ ԿԳՆ-ի և ՌԴ գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնի հետ համատեղ անցկացվող մրցույթին վերաբերող հարցերին: Ռուսական կողմը պատրստակամություն է հայտնել մրցույթի շրջանակում ՌԴ բուհերում որոշակի տեղեր հատկացնել նաև Հայաստանի հանրակրթական հաստատությունների ռուսաց լեզվի և գրականության ուսուցիչների վերապատրաստման նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև միջին մասնագիտական և բարձրագույն կրթության ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերվող մի շարք հարցեր:

В центре обсуждения – армяно-российские взаимоотношения в сфере образования
Министр образования и науки РА Араик Арутюнян принял Чрезвычайного и полномочного посла России в Армении Сергея Копыркина и директора Российского центра науки и культуры в Ереване (Представительство «Россотрудничество») Сергея Рыбинского.
В ходе встречи были обсуждены перспективы углубления армяно-российского сотрудничества в сфере образования и науки. Министр образования и науки РА подчеркнул важность конструктивного сотрудничества в рамках межправительственной комиссии двух стран в сфере образования, выразив надежду, что предстоящее заседание комиссии в Москве даст толчок укреплению и развитию сферы образования.
Сергей Рыбинский с удовлетворением отметил нынешний уровень армяно-российского сотрудничества и выразил готовность продолжать эффективное сотрудничество в сферах образования и науки.
Стороны также обсудили ряд вопросов, связанных с деятельностью классов и школ с русским языком обучения в Армении. В этой связи, по просьбе Посла, Министр образования и науки РА коснулся проблемы сдачи единого экзамена по армянскому языку, подчеркнув, что, исходя из специфики преподавания армянского языка, для детей-учащихся иностранных граждан будет определено дополнительное время.
Стороны также обсудили вопросы, связанные с совместным проведением Министерством образования и науки РА и Российским центром науки и культуры в Ереване конкурса по предоставлению квот на обучение в 2019-20 учебном году в учебных заведениях высшего и послевузовского образования Российской Федерации. Российская сторона выразила готовность в рамках квот конкурса выделить также места для повышения квалификации учителей русского языка и литературы Армении в учебных заведениях российских вузов.
В ходе встречи обсуждались также вопросы, связанные с реализацией совместных программ в области среднего профессионального и высшего образования.