Փախստականների կրթական որակավորումների ճանաչման խոչընդոտները հաղթահարելի են
2019թ. հունվարի 29-31-ը «NACAR-Բուհ ընդունելության և որակավորումների ճանաչման վերաբերյալ հայ-նորվեգական համագործակցություն» ծրագրի շրջանակներում ԱՓՇԱՏԿ-ը նորվեգացի գործընկերների հետ համատեղ իրականացրել է փախստականների կամ փախստականի կարգավիճակ ունեցող 12 անձանց որակավորումների գնահատում` 10 տարբեր երկրներից: Ոչ լիարժեք կրթական փաստաթղթեր ներկայացվել էին Սիրիայի, Լիբանանի, Եմենի, Աֆղանստանի, Իրանի, Հորդանանի, Քաթարի, Քուվեյթի, Իսրայելի և Պաղեստինի քաղաքացիների կողմից: Գնահատման քննաշրջաններն իրականացվել են ինչպես ԱՓՇԱՏԿ գրասենյակում, այնպես էլ Երևանի Վալերի Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական և Երևանի Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարաններում:
Հարցազրույցներն իրականացվել են «փախստականի որակավորման անձնագրի» մեթոդաբանությամբ, որը լայն տարածում է ստանում ինչպես եվրոպական, այնպես էլ աշխարհի տարբեր երկրներում: Տվյալ մեթոդաբանությունը ներառում է այնպիսի գործիքաշարի օգտագործում, ինչպիսիք են փաստաթղթերի (առկայության դեպքում) և կրթական համակարգերի ուսումնասիրություն, ինքնագնահատում հարցաթերթիկի միջոցով, հարցազրույցի անցկացում և այլն: Փախստականների որակավորման անձնագիրը նախատեսված է այն դեպքերի համար, երբ ճանաչման համար ներկայացված կրթական փաստաթղթերը լիարժեք չեն կամ իսպառ բացակայում են:
Բուհերում իրականացված հարցազրույցները հնարավորություն են ընձեռել բուհերի համապատասխան մասնագետներին ծանոթանալու «փախստականի որակավորման անձնագրի» մեթոդաբանությանը` հետագայում օգտագործելու նպատակով: Նախնական հայտ ներկայացրած 15 անձանցից 12-ին հնարավորություն տրվեց մասնակցել հարցազրույցների, որոնցից 11-ի դեպքում միջազգային փորձագետները կայացրել են դրական որոշում: Հարցազրույցը հաջողությամբ անցած քաղաքացիներին կտրվի փախստականի որակավորման անձնագիր, որն իր բնույթով խորհրդատվական փաստաթուղթ է՝ անձի կրթական որակավորումների, լեզվական իմացության և աշխատանքային փորձի վերաբերյալ:
ԱՓՇԱՏԿ-ի գրասենյակում իրականացված հարցազրույցին ներկա է գտնվել նաև ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայկական գրասենյակի ղեկավար Աննա-Կարին Օստը` ծանոթանալու մեթոդաբանությանը և քննարկելու փախստականների ինտեգրումը խթանող համատեղ ծրագրերի իրականացումը: Նա բարձր է գնահատել ԱՓՇԱՏԿ-ի նմանօրինակ նախաձեռնությունը և վերահաստատել է հետագա համագործակցության կարևորությունը: Տիկին Օստը հույս է հայտնել, որ նոր մեթոդաբանությունը կնպաստի հաղթահարել փախստականների կրթական որակավորումների ճանաչման խոչընդոտները և կխթանի ինտեգրումը:
Ծրագրի շրջանակներում 2019թ. մայիսի 18-25-ը նախատեսվում է իրականացնել փախստականների որակավորումների ճանաչման ևս մեկ քննաշրջան, որին կհաջորդի փախստականների որակավորումների ճանաչման արդի մոտեցումների վերաբերյալ սեմինար՝ բուհերի և այլ շահառուների համար:
Նշենք, որ «NACAR-Բուհ ընդունելության և որակավորումների ճանաչման վերաբերյալ հայ նորվեգական համագործակցություն» ծրագիրը մեկնարկել է 2018թ. սեպտեմբերից, որը ֆինանսավորվում է Միջազգային համագործակցության և բարձրագույն կրթության որակի խթանման նորվեգական գործակալության (DIKU) կողմից: Ծրագիրը հայկական կողմից կոորդինացնում է Ակադեմիական փոխճանաչման և շարժունության ազգային տեղեկատվական կենտրոնը (ԱՓՇԱՏԿ): Ծրագրի գործընկերներն են Երևանի Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական ու Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան լեզվահասարակագիտական համալսարանները: Նորվեգական կողմից ծրագրին մասնակցում են Որակի ապահովման նորվեգական գործակալությունը (NOKUT) և Հարավարևելյան Նորվեգիայի համալսարանը (USN): Ծրագիրը եզակի է իր բնույթով, քանի որ այն անդրադառնում է որակավորումների, ներառյալ փախստականների որակավորումների, ճանաչման խնդրին Հայաստանում ու Նորվեգիայում և նպատակն է խորացնել հայկական ու նորվեգական բուհերի միջև համագործակցությունը:

Препятствия для признания образовательной квалификации беженцев преодолеваемы
С 29 по 31 января 2019 года в рамках проекта «Армяно-норвежское сотрудничество NACAR по приему в университет и признанию квалификации» Национальный информационный центр по академическому признанию и мобильности (НИЦАПМ) совместно с норвежскими коллегами оценил документацию по квалификаци 12 беженцев из 10 различных стран, имеющих статус беженца.
Документы с неполными сведениями об образовании были представлены гражданами Сирии, Ливана, Йемена, Афганистана, Ирана, Иордании, Катара, Кувейта, Израиля и Палестины. Экзаменационный период для оценивания осуществлялся как в офисе НИЦАПМ, так и в Ереванском государственном университете языков и социальных наук имени В.Я. Брюсова, а также в Ереванском государственном медицинском университете имени Мхитара Гераци.
Интервью проводилось с использованием системы «квалификационного паспорта для беженцев», которая широко распространена как в Европе, так и в различных странах мира. Эта система включает использование такого инструментария, как изучение документов (если таковые имеются) по системе образования и по самооценке с помощью анкеты, а также по результатам интервью и т.д. Квалификационный паспорт для беженца предназначен в тех случаях, когда документы об образовании, представленные для признания, являются неполными или отсутствуют.
Интервью, проведенные в университетах, дали возможность соответствующим специалистам университетов ознакомиться с процедурой использования в будущем «Квалификационного паспорта для беженца». 12 претендентам из 15, которые предъявили предварительную заявку, была предоставлена возможность принять участие в интервью, из них по 11 претендентам международные эксперты приняли положительное решение. Гражданам, успешно прошедшим собеседование, будет выдан «Квалификационный паспорт беженца», который является консультативным документом об образовательной квалификации лица, знаниях языка и опыте работы.
На собеседовании, проведенном в офисе НИЦАПМ, присутствовала руководитель офиса УВКБ ООН в Армении Анна Карин Ост, чтобы ознакомиться с системой и обсудить проблемы совместной реализации программы по интеграции беженцев. Она высоко оценила инициативу НИЦАПМ и подтвердила важность дальнейшего сотрудничества. Г-жа Ост надеется, что новая система поможет преодолеть препятствия на пути признания образовательной квалификации беженцев и содействует осуществлению интеграции.
В рамках проекта с 18 по 25 мая 2019 года запланирован еще один экзаменационный период для квалификации беженцев, за которым последует семинар, посвященный современным подходам на пути признания квалификации беженцев для создания возможности использования документов вузами и другими заинтересованными сторонами.
Следует отметить, что программа «Армяно-норвежское сотрудничество NACAR по приему в университет и признанию квалификации» была запущена с сентября 2018 года и финансируется Норвежским агентством по международному сотрудничеству и улучшению качества высшего образования (DIKU).
С армянской стороны проект координирует Национальный информационный центр по академическому признанию и мобильности (НИЦАПМ). Партнерами проекта являются Ереванский государственный медицинский университет им. Мхитара Гераци и Ереванский государственный университет языков и социальных наук имени В.Я. Брюсова. С Норвежской стороны в проекте участвуют Норвежское агентство по обеспечению качества в образовании (NOKUT) и Университет колледж Юго-Восточной Норвегии (USN).
Программа уникальна тем, что фокусируется на проблемах, касающихся признания квалификаций, в том числе признания квалификаций беженцев в Армении и Норвегии, и направлена на углубление сотрудничества между армянскими и норвежскими университетами.