Մրցութային գործընթաց` ակադեմիական տարկետում ստանալու նպատակով
Պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում տալու նպատակով՝ գիտության և կրթության բնագավառներում նշանակալի նվաճումները գնահատելու համար այսօր ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում տեղի է ունեցել դիմորդների մրցութային գործընթաց: ԿԳ նախարարի հրամանով ստեղծված հանձնաժողովում ընդգրկված են ՀՀ կրթության և գիտության և պաշտպանության նախարարությունների, ինչպես նաև գիտության և կրթության բնագավառների հեղինակավոր մասնագետներ: ԿԳՆ իրավաբանական վարչության պետ Էմիլ Մարգարյանը դիմորդներին ներկայացրել է մրցույթի անցկացման ընթացակարգը՝ ընդգծելով, որ հանձնաժողովի կողմից կուսումնասիրվի սահմանված կարգով պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում ստանալու համար ներկայացված 17 դիմում, որից 9-ը՝ բակալավրի, 3-ը՝ մագիստրատուրայի, 5-ը՝ ասպիրանտուրայի կրթական ծրագրերով սովորող քաղաքացիներից: Հանձնաժողովի եզրակացությունները, նիստի արձանագրությունը և ստացված դիմումներն ու կից փաստաթղթերը սահմանված կարգով կներկայացվեն ՀՀ կրթության և գիտության բնագավառի պետական լիազոր մարմնի ղեկավարին:
Մրցութային գործընթացի համար հիմք է հանդիսացել ՀՀ կառավարության 2018 թվականի ապրիլի 12-ի «Գիտության և կրթության բնագավառներում նշանակալի նվաճումներ ունեցող քաղաքացիներին պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում տալու կարգը և պայմանները սահմանելու մասին» որոշումը:

Competition for Receiving Temporary Academic Exemption
In order to receive a temporary exemption from mandatory military service, the Ministry of Education and Science today held a competition for applicants who have made noticeable achievements in the field of education and science.A special committee was created by the order of the Minister of Science and Education. Emil Margaryan, the head of Department of Law, explained the process of the competition, emphasizing that the committee will study 17 applications who would receive a temporary exemption from mandatory military service, 9 of them from citizens studying for their Bachelor of Science, 3 towards their Master’s and 5 PhD candidates. The Commission's findings, the protocol, the applications and supporting documents will be submitted to the head of the authorized body in the sphere of education and science.
The basis for the aforementioned process was the Government Decree of April 12, 2018 , which said,"The order and conditions of giving a temporary exemption from mandatory military service to those who have made significant achievements in education and science."