Մրցութային գործընթաց` ակադեմիական տարկետում ստանալու նպատակով
Պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում տալու նպատակով՝ գիտության և կրթության բնագավառներում նշանակալի նվաճումները գնահատելու համար այսօր ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում տեղի է ունեցել դիմորդների մրցութային գործընթաց: ԿԳ նախարարի հրամանով ստեղծված հանձնաժողովում ընդգրկված են ՀՀ կրթության և գիտության և պաշտպանության նախարարությունների, ինչպես նաև գիտության և կրթության բնագավառների հեղինակավոր մասնագետներ: ԿԳՆ իրավաբանական վարչության պետ Էմիլ Մարգարյանը դիմորդներին ներկայացրել է մրցույթի անցկացման ընթացակարգը՝ ընդգծելով, որ հանձնաժողովի կողմից կուսումնասիրվի սահմանված կարգով պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում ստանալու համար ներկայացված 17 դիմում, որից 9-ը՝ բակալավրի, 3-ը՝ մագիստրատուրայի, 5-ը՝ ասպիրանտուրայի կրթական ծրագրերով սովորող քաղաքացիներից: Հանձնաժողովի եզրակացությունները, նիստի արձանագրությունը և ստացված դիմումներն ու կից փաստաթղթերը սահմանված կարգով կներկայացվեն ՀՀ կրթության և գիտության բնագավառի պետական լիազոր մարմնի ղեկավարին:
Մրցութային գործընթացի համար հիմք է հանդիսացել ՀՀ կառավարության 2018 թվականի ապրիլի 12-ի «Գիտության և կրթության բնագավառներում նշանակալի նվաճումներ ունեցող քաղաքացիներին պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում տալու կարգը և պայմանները սահմանելու մասին» որոշումը:

Конкурс на получение академической отсрочки
Сегодня в Министерстве образования и науки РА состоялся конкурс по предоставлению академической отсрочки от обязательной службы в армии и оценки значительных достижений в сфере науки и образования. В комиссию, созданную приказом Министра образования и науки РА, вошли как сотрудники Министерства обороны РА и Министерства образования и науки РА, так и авторитетные сотрудники от образования и науки. Начальник юридического управления Министерства образования и науки РА Эмиль Маргарян ознакомил кандидатов на получение отсрочки с порядком проведения конкурса, отметив, что, согласно уставу, комитет рассмотрит 17 заявок, из коих, 9 человек поступило в бакалавриат, 3 человек – в магистратуру и 5 человек – в аспирантуру. Согласно установленному порядку, решение комиссии, протокол заседания и полученные заявки вместе с документами будут переданы руководителю уполномоченного государственного органа – в Министерство образования и науки РА.
Основой для проведения конкурса послужило решение «Об определении условий и порядка предоставления академической отсрочки от обязательной службы в армии гражданам, имеющим значительные достижения в сфере науки и образования».