Պարգևատրվել են «Հայաստանի հմտություններ» ազգային 6-րդ մրցույթի հաղթողները
«Հմտություններ բիզնեսի համար և բիզնես՝ հմտությունների համար» խորագրով մասնագիտական կրթության և ուսուցման միջազգային համաժողովի շրջանակում այսօր տեղի է ունեցել «Հայաստանի հմտություններ» ազգային 6-րդ մրցույթի մասնակիցների մրցանակաբաշխության արարողությունը: ԿԳՆ նախնական/արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արտակ Աղբալյանը, շնորհավորելով մրցույթի բոլոր հաղթողներին, տեղեկացրել է, որ «Համաշխարհային հմտություններ» միջազգային մրցույթը 2019 թվականին տեղի է ունենալու ՌԴ Կազան քաղաքում: «Մենք ջանք ու եռանդ չենք խնայելու՝ մասնակցելու այդ մրցույթին և փորձելու վերադառնալ մեդալներով, չնայած 5-6 տարվա մասնակից երկրներին դժվար է նվաճել բարձր մրցանակներ: Մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտի այս մրցույթը, որն անցկացվում է 2 տարին մեկ անգամ, կարելի է համեմատել սպորտային օլիմպիադայի հետ: Մենք նաև պետք է փորձենք մեծացնել մրցույթի աշխարհագրությունը, քանի որ տարիներ շարունակ դրան մասնակցում են գրեթե նույն քոլեջները: Մրցույթը պետք է ընդգրկի ավելի մեծ թվով ուսհաստատություններ՝ շեշտադրումը հատկապես տանելով դեպի մարզեր: Այս հարցում հաջողությունը պայմանավորված է նաև քոլեջների ղեկավարների աշխատանքով, հետևաբար մաղթում եմ, որ նրանք լինեն առավել մոտիվացված, որովհետև մեր երեխաների հաջողությունը բոլորիս հաջողությունն է: Առհասարակ, մեր իրականացրած բարեփոխումները իրականություն չեն դառնա, եթե չլինի տնօրենների աջակցությունը: Կանգնեք նախարարության կողքին, որպեսզի միահամուռ ուժերով զարգացնենք մեր երկրի տնտեսության համար կարևոր այս ոլորտը»,-դիմելով ուսհատատությունների տնօրեններին՝ նշել է Արտակ Աղբալյանը:
ՄԿՈՒԶԱԿ-ի տնօրեն Տաթևիկ Գասպարյանն իր հերթին տեղեկացրել է, որ «Հայաստանի հմտություններ» ազգային 6-րդ մրցույթի եզրափակիչ փուլն անցկացվել է «Մեխատրոնիկա», «Վեբ դիզայն», «Խոհարարություն», «Ոսկերչություն» և «Նորաձևության տեխնոլոգիա» մասնագիտությունների գծով: Նա շնորհակալություն է հայտնել մրցույթի անցկացմանն աջակցող հիմնական գործընկերներին՝ «Ատեքս» նորաձևության կենտրոնին, Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման միությանը, «Երևանի ոսկերչական գործարան-Գնոմոն» ընկերությունը, փորձագետներին, վարպետներին, ինչպես նաև ՄԿՈՒ հաստատություններին:
Մրցույթի արդյունքում ոսկե մեդալների են արժանացել` «Խոհարարություն»-Մարկ Խաչիկյան /Հայ-հունական քոլեջ/, «Մեխատրոնիկա»-Հակոբյան Գուրգեն /Երևանի ինֆորմատիկայի պետական քոլեջ/, «Նորաձևության տեխնոլոգիա»-Վիկտորիա Կարապետյան /Երևանի թեթև արդյունաբերության պետական քոլեջ/, «Ոսկերչություն»-Մնացական Գալստյան /Գյումրու թիվ 4 արհեստագործական ուսումնարան/, «Վեբ դիզայն»-Հայկ Գասպարյան /Երևանի ինֆորմատիկայի պետական քոլեջ/:
Նշենք, որ Հայաստանը «Համաշխարհային հմտություններ» կազմակերպությանը միացել է 2012թ.-ին` Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ/GIZ GmbH-ի) աջակցությամբ` «Հայաստանի հմտություններ» նախագծի շրջանակում:

Состоялось награждение победителей VI-го национального конкурса «Навыки Армении»
Сегодня в рамках международного конгресса профессионального образования и обучения «Навыки для бизнеса, бизнес – для навыков» состоялась церемония награждения победителей VI-го национального конкурса «Навыки Армении». Начальник управления начального (ремесленного) и среднего профессионального образования Министерства образования и науки РА Артак Агбалян поздравил всех победителей и сообщил, что международный конкурс «Всемирные навыки» состоится в 2019 году в городе Казани Российской Федерации.
«Мы обязательно примем участие в этом конкурсе и постараемся вернуться с медалями, несмотря на то, что отдельным странам, 5-6 лет принимавшим участие в данном конкурсе, не удается подняться на пьедестал. Этот конкурс, который проводится раз в два года, можно сравнить со спортивной олимпиадой. Мы должны попытаться расширить географию участников в конкурсе, так как на протяжении многих лет в конкурсе принимали участие почти одни и те же колледжи. Конкурс должен охватывать больше учебных заведений – региональных, в том числе. В этом вопросе успех напрямую зависит от работы руководителей колледжей, и мне хотелось бы пожелать, чтобы они стали более мотивированными, так как успех наших детей – это наш успех. Надо отметить, что без поддержки директоров наши реформы не стали бы реальностью. Продолжайте поддерживать Министерство и, благодаря совместным усилиям, мы сможем развить эту сферу, которая так важна для экономики нашей страны», – отметил Артак Агбалян, обращаясь к директорам учебных заведений.
Директор «Национального центра развития профессионального образования и обучения» Татев Гаспарян, в свою очередь, сообщила, что финальный этап VI-го национального конкурса «Навыки Армении» был проведен по следующим специальностям: «Мехатроника», «Веб-дизайн», «Кулинария», «Ювелирное дело» и «Технология моды». Татев Гаспарян поблагодарила основных спонсоров конкурса – центр моды «Атекс», Общественную организацию по развитию и сохранению традиций армянской кулинарии, «Ереванский ювелирный завод – Гномон», экспертов, ремесленников, а также учреждения профессионального образования и обучения.
Золотыми медалями были награждены: Марк Хачикян (Армяно-греческий колледж) – «Кулинария»; Гурген Акопян (Ереванский государственный колледж информатики) – «Мехатроника»; Виктория Карапетян (Ереванский государственный колледж легкой промышленности) – «Технология моды»; Мнацакан Галстян (Гюмрийское государственное ремесленное училище N4) – «Ювелирное дело»; Айк Гаспарян (Ереванский государственный колледж информатики) – «Веб-дизайн».
Отметим, что к организации «Всемирные навыки» Армения присоединилась в 2012 году при поддержке Агентства международного сотрудничества Германии в рамках программы «Навыки Армении».