ՏՀՏ ուսուցման փորձնական ծրագիրն ընդլայնվում է
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը, «ՄՏՍ Հայաստան», «Սինոփսիս Արմենիա», «Յունիքոմփ» ընկերությունները և Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունն այսօր ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր՝ հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում «Միկրոէլեկտրոնիկա», «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» և «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ» մասնագիտական առարկաների ներդրման վերաբերյալ: Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը, «ՄՏՍ Հայաստան» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը, «Յունիքոմփ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Բալդրյանը և ՏՀՏԳՄ գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը:
Շնորհավորելով բոլոր կողմերին հուշագրի ստորագրման կապակցությամբ՝ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ ՏՀՏ ոլորտում ԿԳ նախարարությունը սերտ համագործակցում է հիշյալ ընկերությունների հետ: Նրա խոսքով՝ 2015 թվականից իրականացվող փորձնական ծրագիրն այսօր ընդլայնվում է. ծրագրում ներառված 10 ավագ դպրոցներին ավելանում են ևս 5-ը: «Հոկտեմբերին ունեցել ենք ամփոփիչ քննարկում՝ արձանագրելով ծրագրի արդյունավետությունը և դրա ընդլայնման անհրաժեշտությունը: Այս հուշագիրը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը կառավարության առաջնահերթություններից է, և պետություն-մասնավոր համագործակցությունն անհրաժեշտ է, որպեսզի այս ոլորտում ունենանք հաջողություններ»,-նշել է նախարարի պաշտոնակատարը՝ վստահություն հայտնելով, որ այս համագործակցությունն էլ ավելի է խորանալու: Արայիկ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել նաև ծրագրում ներգրավված դպրոցների տնօրեններին՝ ընդգծելով, որ առանց վերջիններիս աջակցության՝ չէր արձանագրվի նման հաջողություն: «Մի փոքր դժվարություն կա՝ նոր դպրոցների ներառման հետ կապված, քանի որ համապատասխան մասնագետներ գտնելու և նրանց վերապատրաստելու խնդիր կա: Սակայն այս հարցը ևս հաջողությամբ լուծելու ենք և առաջ գնալու: ՏՀՏ ոլորտում բարձրակարգ մասնագետներ ունենալը նշանակում է՝ ոլորտը սպասարկող լրացուցիչ ծառայություններ մատուցող նոր աշխատատեղեր»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը և հավելել, որ ծրագրում կներգրավվեն նաև մարզերի ավագ դպրոցները, քանի որ ապակենտրոնացումը և մարզերի համաչափ զարգացումը ևս կառավարության առաջնահերթություններից է՝ առավել ևս, որ փորձնական ծրագրում ներգրավված Գյումրիի և Վանաձորի դպրոցները հանդիսացել են ծրագրի առաջամարտիներ:
«Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը ևս իր հերթին փաստել է, որ ծրագիրը բավականին մեծ հաջողությամբ է իրականացվում: «Հպարտ ենք, որ Հայաստանը միակն է աշխարհում, որի ավագ դպրոցներում այս առարկաները պարտադիր են: Սա շախմատից հետո երկրորդ ֆենոմենն է, որ արտահանվում է Հայաստանից, քանի որ անգամ զարգացած երկրների ներկայացուցիչներն են նշում դրա մասին: Գիտենք, որ կառավարությունը բարձր տեխնոլոգիաները հայտարարել է տնտեսության զագացման առաջնահերթություն, և եթե ցանկանում ենք, որ այն լինի հիմնական լոկոմոտիվը, ապա պետք է որակյալ կրթություն ապահովենք»,-նշել է նա:
«ՄՏՍ Հայաստան» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի խոսքով՝ կարևոր է, որպեսզի բիզնեսն իր կուտակած փորձը փոխանցի աճող սերնդին: «Այս ծրագիրը փաստում է, որ նորարար գիտելիքներ փոխանցելով աշակերտին՝ մենք նրան մասնագիտական կողմնորոշման հնարավորություն ենք տալիս: Մասնագետ պետք է սկսել պատրաստել դեռևս ավագ դպրոցից, որպեսզի նա շուկա մտնելիս ունենա նվազագույն գիտելիքներ, որպեսզի նաև մենք կարողանանք ընտրել որակյալ կադրեր»,-նշել է բանախոսը:
«Յունիքոմփ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Բալդրյանն իր հերթին նշել է, որ 21-րդ դարում աշխարհը տնտեսական նոր հեղափոխության շեմին է: «Որպես Հայաստանում գործող ՏՀՏ ընկերություն, մեր ամբիցիաները բարձր են: Վստահ եմ, որ մեր երկիրը պետք է հեղափոխություն ապրի նաև տնտեսության մեջ, իսկ դրա կարևոր ուղղություններից մեկը ՏՀՏ-ն է: Առանց որակյալ կրթության հնարավոր չէ հասնել հաջողության՝ և՛ որպես պետություն, և՛ որպես առանձին ընկերություն»,-ընդգծել է նա: ՏՀՏԳՄ գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանի խոսքով՝ փորձնական ծրագրի ընթացքում վերապատրաստվել է ավելի քան 20 ուսուցիչ, շուրջ 2800 աշակերտ կրթություն ստացել ՏՀՏ բնագավառում: «Ոգևորիչ է այս հարցում ԿԳՆ-ի աջակցությունը, և մենք հույս ունենք, որ ծրագրի արդյունքում հիմնանար գիտելիքներով օժտված ավելի մեծ թվով աշակերտներ կունենան»,- ընդգծել է Էդուարդ Մուսայելյանը:
Նշենք, որ համաձայն հուշագրի՝ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը կապահովի է «Միկրոէլեկտրոնիկա», «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» և «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ» մասնագիտական առարկաների ներդրումը, կմշակի, կլրամշակի և կհաստատի այդ առարկաների չափորոշիչները և ծրագրերը, կմասնակցի դպրոցների ընտրությանը, ինչպես նաև կաջակցի դրա հանրային իրազեկմանը: «ՄՏՍ Հայաստան» ընկերությունը կմասնակցի «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ», «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունը՝ «Միկրոէլեկտրոնիկա», «Յունիքոմփ» ընկերությունը՝ «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» առարկաների չափորոշչի և ծրագրի մշակմանը և կիրականացնի այդ առարկաների ուսուցիչների վերապատրաստումը: «Յունիքոմփ» ընկերությունը նաև տեխնիկական աջակցություն կտրամադրի մասնակից ավագ դպրոցների, «Միկրոէլեկտրոնիկա», «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» և «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ» առարկաների լաբորատորիաների և համակարգչային ցանցի սպասարկմանը: Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունը կաջակցի ծրագրին՝ նպաստելով նոր գործընկերների ներգրավմանը, ինչպես նաև կիրականացնի ծրագրի մոնիթորինգը և դպրոցների ընտրությունը:

Экспериментальная программа по обучению ИТ расширяется
Сегодня Министерство образования и науки РА и компании «МТС Армения», «Синопсис Армения», «Юникомп» и работодатели из сферы информационных технологий (ИТ) подписали Меморандум, касающийся внедрения в общеобразовательные учебные заведения профессиональных предметов: «Микроэлектроника», «ИТ» и «Основы телекоммуникации». Меморандум подписали Исполняющий обязанности министра образования и науки Араик Арутюнян, генеральный директор «МТС Армения» Ральф Йирикян, директор «Синопсис Армения» Овик Мусаелян, президент ЗАО «Юникомп» Армен Балдрян и исполнительный директор «Союза работодателей информационно-коммуникационных технологий» Эдуард Мусаелян.
Поздравив все стороны с подписанием Меморандума, Араик Арутюнян отметил, что Министерство образования и науки РА тесно сотрудничает с вышеупомянутыми организациями в сфере ИТ. Программа, по его словам, осуществляемая с 2015 года, сейчас расширяется – к 10 задействованным старшим школам присоединятся еще 5.
«В октябре состоялось финальное обсуждение, во время которого была аргументирована эффективность программы, а также необходимость ее расширения. В Меморандуме было отмечено, что ИТ-сфера является приоритетной для правительства, и сотрудничество в формате «государство-частное лицо» необходимо для достижения успехов в этой сфере», – отметил Исполняющий обязанности министра образования и науки РА, выразив уверенность, что это сотрудничество будет долгосрочным.
Араик Арутюнян также выразил благодарность директорам школ, вовлеченным в программу, подчеркнув, что без поддержки последних у начинания не было бы будущего.
«Мы столкнулись с небольшой проблемой, связанной с привлечением новых школ – с нахождением соответствующих профессионалов и их переподготовкой. Но мы успешно решим ее и будем двигаться вперед. Наличие в сфере высококвалифицированных специалистов подразумевает новые рабочие места для предоставления дополнительных услуг», – отметил Араик Арутюнян и добавил, что в программе будут участвовать старшие школы также и регионов, т.к. децентрализация и равномерное развитие регионов является одним из приоритетов для правительства, тем более, что в экспериментальной программе школы Гюмри и Ванадзора первыми приняли участие.
Директор «Синопсис Армения» Овик Мусаелян, в свою очередь, также заметил, что осуществление программы проходит довольно удачно.
«Мы гордимся, что Армения является единственной страной, где эти предметы обязательны для изучения в старших школах. Это второй после шахмат феномен, который заимствуется у Армении, о чем не раз упоминали представители развитых стран. Мы знаем, что высокие технологии для правительства являются главным залогом развития экономики, и, если мы хотим, чтобы они стали основным локомотивом, значит необходимо обеспечить качественное образование», – отметил Овик Мусаелян.
По словам генерального директора «МТС Армения» Ральфа Йирикяна, важно, чтобы бизнес сфера передала накопившийся опыт молодому поколению.
«Эта программа подтверждает, что, передавая новаторские знания ученикам, мы предоставляем им возможность осуществить профессиональную ориентацию. Начиная со старшей школы необходимо готовить специалистов, так как во время выхода на рынок труда у специалиста должны быть минимальные знания, что впоследствии упростит задачу подбора профессинальных кадров», – отметил Ральф Йирикян.
Президент ЗАО «Юникомп» Армен Балдрян, в свою очередь, отметил, что в XXI-ом веке мир находится на пороге новой экономической революции.
«Являясь действующей в Армении ИТ компанией, наши амбиции довольно высоки. Я уверен, что нашей экономике необходима революция, и одним из наших главных направлений должна стать сфера ИТ. Ни государство, ни отдельная организация без качественного образования не сможет достичь успеха», – подчеркнул Армен Балдрян.
Во время экспериментальной программы, по словам исполнительного директора «Союза работодателей информационно-коммуникационных технологий» Эдуарда Мусаеляна, более 20-и учителей прошли переподготовку, около 2.800 учеников получили образование по ИТ-сфере.
«Немаловажна поддержка Министерство образования и науки РА, и мы надеемся, что благодаря этой программе, у нас будет больше учеников с качественными знаниями в данной области», – подчеркнул Эдуард Мусаелян.
Отметим, что, согласно Меморандуму, Министерство образования и науки РА обеспечит внедрение специализированных предметов, таких как «Микроэлектроника», «ИТ» и «Основы телекоммуникации», а также составит, дополнит и утвердит критерии и программы, примет участие в выборе школ, окажет помощь в общественном оповещении.
Компания «МТС Армения» примет участие в составлении программы, а также переподготовке преподавателей по специальности «Основы телекоммуникации», компания «Синопсис Армения» – по специальности «Микроэлектроника», ЗАО «Юникомп» – по специальности «ИТ». ЗАО «Юникомп» для изучения вышеуказанных специальностей также предоставит старшим школам техническую помощь в обслуживании компьютерной сети и лабораторий. Союз работодателей ИТ будет способствовать осуществлению программы и ее мониторингу, а также привлечению новых коллег и помощи в выборе школ.