Անհրաժեշտ է, որ բարձր արվեստն ամեն օր մտնի դպրոց. Արայիկ Հարությունյան
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը և մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Լիլիթ Մակունցն այցելել են Երևանի «Վարդանանց ասպետներ» թիվ 106 հիմնական դպրոց, որտեղ նկարիչ Պետո Պողոսյանը «Քո արվեստը դպրոցում» նախագծի շրջանակում անցկացրել է կերպարվեստի առաջին դասը: 8-րդ դասարանի աշակերտների համար նախատեսված կերպարվեստի դասի ընթացքում նկարիչը ներկայացրել է ժամանակակից վարպետների՝ ջրաներկով արված նկարներ, պատմել ջրաներկով աշխատելու հմտությունների մասին, իսկ վերջում աշակերտների հետ համատեղ կտավ ստեղծել:
Այսպիսով՝ տրվել է «Քո արվեստը դպրոցում» կրթամշակութային նախագծի մեկնարկը, որը երկու նախարարությունների հերթական համատեղ նախաձեռնությունն է և նպատակ ունի դպրոցներում խթանել արվեստի քարոզչությունը:
«Սիրելի՛ աշակերտներ, մենք ցանկացել ենք, որ նկարիչը, երաժիշտը, գրողը կամ գրականության մասնագետը այցելի դպրոց՝ ջութակով, թավջութակով, կտավով, ջրաներկով, գրքով, և ձեզ ներկայացնի իր ստեղծագործական առօրյան, պատմի իր արվեստի մասին: Դպրոցը պետք է վերագտնի իրական արժեքները, և դրա համար անհրաժեշտ է, որ բարձր արվեստն ամեն օր մտնի դպրոց»,-դիմելով դպրոցականներին՝ ասել է ԿԳ նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը:
Նա նաև հետաքրքրվել է, թե արդյոք աշակերտներն օգտվել են թատրոն, համերգասրահ և թանգարան այցելելու աբոնեմենտային ծրագրից: Նախարարին աշակերտները տեղեկացրել են, որ այժմ թանգարանի ընտրության հարցն են քննարկում, որպեսզի առաջիկայում այցելեն որևէ հաստատություն:
Մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Լիլիթ Մակունցն իր խոսքում նշել է, որ դպրոցներ այցելության համար ընտրվել են հիմնականում երիտասարդ արվեստագետներ, ովքեր նորովի են ներկայացնում արվեստի կարևորությունն ու գրավչությունը. «Դուք կտեսնեք և կզգաք, թե ինչքան հետաքրքիր են արվեստն ու մշակույթը: Համոզված ենք, որ այս շփումները լայնացնելու են ձեր մտահորիզոնը, կկարողանաք ինքներդ ձեր մեջ բացահայտել ձեր արվեստը: Մենք չենք կարծում, որ արվեստի հետ ձեր շփումն ավարտվելու է այս նախագծի դասերով: Միգուցե հետագայում մենք հանդիպենք ձեր գիրքը հրատարակելիս, ձեր ցուցահանդեսը դիտելիս կամ համերգային կատարումն ունկնդրելիս»,- նշել է Լ. Մակունցը և հույս հայտնել, որ իրենք ընկերանալու են արվեստի և արվեստագետի հետ:
Արվեստի դասից հետո լրագրողների հետ զրույցում ԿԳ նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ «Քո արվեստը դպրոցում» նախագծի շրջանակում ընտրվել են գրականության, կերպարվեստի և երաժշտության ոլորտների շուրջ 50 արվեստագետներ, որոնցից յուրաքանչյուրը պետք է այցելի Երևանի և մարզերի 30 դպրոց: Արայիկ Հարությունյանը նաև հավելել է, որ զուգահեռաբար մշակույթի նախարարության հետ համատեղ այժմ ընթանում է Դաս Ա նախագիծը՝ ավագ դպրոցի աշակերտների համար, որի շրջանակում դպրոցականներն այցելում են սիմֆոնիկ երաժշտության համերգների: Զուգահեռաբար վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկով՝ քննարկվում է հեռավոր գյուղերի դպրոցներում որոշակի ժամանակով թանգարանային նկարների ցուցադրություն կազմակերպելու հարցը:
Նշենք, որ թիվ 106 դպրոց կատարած այցի ընթացքում Արայիկ Հարությունյանը ծանոթացել է դպրոցի խնդիրներին, դրանք քննարկել դպրոցի տնօրեն Մարինե Վարդանյանի և մանկավարժների հետ:

«Необходимо, чтобы высокое искусство каждый день входило в школу» Араик Арутюнян
Исполняющий обязанности министра образования и науки РА Араик Арутюнян и Исполняющая обязанности министра культуры РА Лилит Макунц посетили среднюю школу «Вардананц аспетнер» №106, в которой, в рамках проекта «Твое искусство в школе», художник Пето Погосян провел первый урок изобразительного искусства. Во время урока, запланированного для учеников 8-го класса, Погосян представил работы современных художников, написанные акварелью, рассказал о навыках работы с ними, а в конце урока вместе с учениками написал картину. Так стартовал образовательно-культурный проект «Твое искусство в школе», который является совместной инициативой двух Министерств. Цель проекта – способствовать распространению искусства в школах.
«Дорогие школьники, мы хотим, чтобы художники, музыканты, писатели или литературоведы посещали школы, приносили с собой скрипку, виолончель, холст, акварельные краски, книгу, и могли бы представить вам свою повседневную творческую жизнь. Школа должна получить возможность вернуть настоящие ценности, и для этого необходимо, чтобы высокое искусство каждый день находилось в школе», – сказал Араик Арутюнян, обращаясь к школьникам.
Он также поинтересовался, пользуются ли ученики абонементной программой по посещению театров, концертов и музеев. Ученики сообщили, что сейчас обсуждают выбор музея, чтобы в ближайшем будущем организовать посещение.
Исполняющая обязанности министра культуры Лилит Макунц, в свою очередь, отметила, что для посещения школ были приглашены, в основном, молодые искусствоведы, которые по-новому представляют роль и привлекательность искусства.
«Вы увидите и почувствуете, насколько интересны искусство и культура. Мы уверены, что общение с искусствоведами расширит ваш кругозор, и вы сможете найти искусство в себе. Мы не думаем, что ваше общение с искусством ограничится уроками в рамках этого проекта. Вполне возможно, что когда-нибудь в будущем мы встретимся на презентации вашей книги, вашей выставки или вашего концерта», – отметила Лилит Макунц и выразила надежду, что школьники подружатся с искусством и искусствоведами.
После урока искусства состоялась беседа с журналистами, во время которой Араик Арутюнян отметил, что в рамках проекта «Твое искусство в школе» 50 представителей из сфер литературы, изобразительного искусства и музыки посетят 30 общеобразовательных школ Еревана и регионов. Исполняющий обязанности министра образования и науки РА также отметил, что совместно с Министерством культуры РА запускается проект «ДасA», в рамках которого ученики старшей школы посетят концерты симфонической музыки. Параллельно с этим, по предложению Исполняющего обязанности премьер-министра Николы Пашиняна, обсуждается вопрос организации временных выставок музейных картин в далеких сельских школах. Отметим, что во время визита в школу №106 Араик Арутюнян обсудил проблемы школы с директором школы Марине Варданян и учителями.