Տեխնիկական վերջին զարգացումներով դասագիրքը շատ ավելի հետաքրքիր կլինի աշակերտներին. Արայիկ Հարությունյան
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանն այսօր «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում մասնակցել է Երեխաների համաշխարհային օրվան նվիրված հանդիպում-քննարկմանը, որը նախաձեռնել էր Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գրասենյակը: Հանդիպմանը ծավալուն ելույթով հանդես է եկել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Հարցուպատասխանի ձևաչափով ծավալված քննարկման ընթացքում Երևանի թիվ 155 դպրոցի աշակերտ Էդուարդ Գասպարյանը հարց է բարձրացրել 18 տարին լրացած ծնողազուրկ երեխաների աշխատանքի խնդրի վերաբերյալ և առաջարկել` ստեղծել մի կրթահամալիր, որտեղ լավագույն արհեստավորները կկարողանան իրենց փորձը փոխանցել սովորողներին: Ներկայացված առաջարկին ի պատասխան՝ Արայիկ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ ՄԿՈՒ ոլորտում ներկայում բարեփոխումներ են իրականացվում և փորձ է արվում բիզնեսի հետ համագործակցությամբ ներգրավել լավագույն մասնագետներին: «Արդեն 4 ընկերությունների հետ հուշագիր ունենք, որոնց շնորհիվ քոլեջների սովորողները կրթություն են ստանում և պարակտիկա անցնում այդ ընկերություններում: Սա լավ օրինակ է, որը համադրում է կրթությունը և աշխատանքը: Կարծում եմ՝ այս մոտեցումը մասամբ լուծում է ձեր բարձրացրած խնդիրը: Համաձայն եմ նաև, որ կարելի է ստեղծել մի մեծ կենտրոն, որտեղ արհեստների լավագույն մասնագետներն իրենց փորձը կփոխանցեն սովորողներին»,-նշել է նախարարի պաշտոնակատարը:
Երևանի թիվ 181 դպրոցի աշակերտ Վլադիմիր Կարոյանի հարցը վերաբերում էր դասագրքերի ապահովման խնդրին: Նախարարի պաշտոնակատարը նշել է. «Դասագրքերը մեր մեծ խնդիրներից են, բայց կարծում եմ՝ հաջորդ տարվանից դասագրքերի պակասի առումով խնդիր չենք ունենա: Բայց առավել էական է դասագրքերի և ծրագրերի խնդիրը: Իմ կրտսեր գործընկերները ճիշտ հարց բարձրացրեցին. այսօր դասգրքերն ու ծրագրերը բարդ ու անհետաքրքիր են այն աստիճանի, որ աշակերտը չի ուզում դպրոց հաճախել, և դա ազդում է կրթության որակի վրա: Հիմա մենք մեծ աշխատանք ենք տանում այդ ուղղությամբ: Կարծում եմ՝ փետրվարին կներկայացնենք գոնե մեկ նոր դասագիրք, որը տեխնիկական վերջին զարգացումների շնորհիվ շատ ավելի հետաքրքիր կլինի աշակերտների համար: Չեմ ուզում անակնկալը բացել, բայց կարծում եմ դասագրքի այս ձևը ճնշող մեծամասնությանը դուր կգա և հետաքրքրություն կառաջացնի աշակերտների շրջանում: Քանակի առումով եկող տարի խնդիր չենք ունենա, իսկ որակի առումով խնդիրները կվերանան առաջիկա տարիներին: Նշեմ նաև, որ ցանկացած երկրում հանրակրթության ոլորտի բարեփոխումներն անմիջապես արդյունք չեն տալիս և ժամանակ են պահանջում, իսկ դրա համար հիմա լավ հիմքեր են դրվում: Մի բան էլ եմ ուզում ասել. ներկայացված բոլոր խնդիրները ես բարձրաձայնել եմ, ու ինձ համար հաճելի է, որ դուք գիտակցում եք այդ խնդիրները: Ինձ համար կարևոր է, որ մեր բարեփոխումները հոգեհարազատ են մեր աշակերտներին: Ըստ էության` անում ենք այն, ինչ բարձրաձայնում եք դուք, իհարկե, քննարկումների արդյունքում: Օգտվելով առիթից նշեմ, որ մենք ունենք ուսուցիչների և տնօրենների խորհուրդներ, որոնցից կարծիք ենք հարցնում, բայց ֆունկցիոնալ առումով աշակերտների խորհուրդներ չունենք, որից կարծիք հարցնենք: Ասօրվանից կմտածենք այդ մասին և ձեզ էլ կընդգրկենք այդ խորհրդում»:
Երևանի թիվ 12 դպրոցի աշակերտ Անգելինա Արությանի կարծիքով` աշակերտների ձայնը լսելի դարձնելու խնդիր կա: Ուստի ցանկանում է, որպեսզի աշակետներին հնարավորություն տրվի հենց ԿԳ նախարարի մոտ հնչեցնել իրենց անհանգստացնող հարցերը: Նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը պատասխանել է. «Շատ կարևոր է՝ միշտ լսել նաև աշակերտների ձայնը: Դրա համար գուցե ստեղծենք պատանի խորհրդատուների խորհուրդ, ճշգրտենք մեխանիզմները: Սակայն նշեմ, որ հաճախ եմ լինում իմ հարազատ դպրոցում, այնպես որ, կարող եք Ձեզ հուզող հարցերը բարձրացնել նաև այնտեղ»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը:
Երևանի թիվ 190 ավագ դպրոցի աշակերտ Մերի Հովհաննիսյանն առաջարկել է ավագ դպրոցներում ընդունելությունը կատարել քննություններով, որին ի պատասխան՝ ԿԳ նախարարի պաշտոնակատարը նշել է. «Օրենքով հանրակրթությունում ընդունելությունն անցկացվում է առանց քննությունների, մենք պետք է ապահովենք 12-ամյա կրթության հասանելիություն բոլոր աշակերտների համար: Ցանկանում եմ այս դրույթը շեշտադրել, քանի որ մեր հիմնական սկզբունքն է՝ որակյալ կրթություն բոլորի համար, որը մեծ խնդիր է նույնիսկ զարգացած երկրներում: Այլ հարց է, որ ավագ դպրոցում պետք է հիմնական շեշտը դնենք կրթության որակի վրա և նոր բովանդակություն հաղորդենք»: Երևանի թիվ 21 դպրոցի աշակերտ Ստեփան Դաշյանն առաջարկել է կատարել փոփոխություն, որպեսզի որոշ առարկաների ցածր գնահատականները չխանգարեն բուհ ընդունվել: Այդ կապակցությամբ Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է. «Ներկա պահին այդ հարցի շուրջ ընթանում են քննարկումներ. առաջարկվում է սահմանել գիտելիքի որոշակի մակարդակներ, ինչ թույլ կտա ավարտել դպրոցը և դուրս չմնալ հետագա կրթությունը շարունակելու գործընթացից: Սակայն նշեմ, որ դեռևս որոշում չկա»:

«Учебник по последним достижениям техники будет намного интереснее для учеников» Араик Арутюнян
Сегодня в центре креативных технологий «Тумо» состоялась встреча-обсуждение, в которой принял участие Исполняющий обязанности министра образования и науки РА Араик Арутюнян. Встреча, посвященная Всемирному дню детей, была организована по инициативе офиса ЮНИСЕФ в Армении. Во время мероприятия с речью выступил также Президент РА Армен Саркисян.
В ходе обсуждений ученик ереванской школы №155 Эдуард Гаспарян поднял вопрос, касающийся проблемы трудоустройства осиротевших детей, достигших совершеннолетия. Он предложил создать учебное заведение, в котором лучшие ремесленники смогут передать свои знания и опыт ученикам.
Араик Арутюнян в ответ на это предложение отметил, что в сфере профессионального образования и обучения проводятся необходимые реформы, а также имеют место попытки привлечь лучших профессионалов для сотрудничества со сферой бизнеса.
«Мы уже подписали меморандумы с четырьмя организациями, благодаря которым ученики колледжей получат образование и практический опыт в этих организациях. Это хороший пример совмещения учебы и работы. Я считаю, что такой подход частично решит вопрос, поднятый Вами. Я также согласен, что можно создать большой центр, в котором лучшие ремесленники смогут передать свои знания и опыт ученикам», – отметил Исполняющий обязанности министра образования и науки РА.
Следующим был вопрос ученика основной школы №181 г. Еревана Владимира Карояна, который касался проблемы обеспечения учебниками.
Араик Арутюнян ответил: «Вопрос учебников – одна из главных причин нашего беспокойства, но я считаю, что уже в следующем году у нас не будет проблем с недостатком учебников. Наиболее серьезной проблемой является вопрос содержания самих учебников и учебной программы. Мои младшие коллеги подметили важный факт: сегодня учебники и учебные программы не интересны до такой степени, что ученику не хочется посещать школу, и это влияет на качество образования. Сейчас в этом направлении ведутся серьезные работы. Я считаю, что в феврале мы сможем представить первую книгу, которая будет намного интереснее ученикам. Не хотелось бы раньше времени раскрывать скобки, но я считаю, что учебник в новом формате понравится большинству учеников и заинтересует их.
В следующем году проблем с количеством учебников не будет, а в ближайшие годы решится также вопрос их качества. Отмечу, что реформам в общеобразовательной сфере и получения положительных результатов требуется время. Для этого необходима крепкая основа. Хотелось бы отметить еще кое-что: я не раз высказывался по поводу всех поднятых вами вопросов, и мне очень приятно, что вы также осознаете существование этих проблем. Для меня важно, что реформы образования приходятся по душе нашим школьникам. А это означает, что мы делаем то, о чем вы говорите. Пользуясь случаем, отмечу, что у нас имеются пожелания учителей и директоров, с которыми мы консультируемся, но фактически у нас нет пожеланий учеников. Необходимо подумать, уже начиная с сегодняшнего дня, о создании такого ученического совета».
По мнению Ангелины Арутюнян, ученицы ереванской школы №12, ученики не имели возможности озвучивать свои мнения. Она высказала пожелание, чтобы была создана такая возможность для учеников, которые хотят озвучить свои проблемы и беспокойства непосредственно Министру образования и науки РА.
Исполняющий обязанности министра образования и науки РА Араик Арутюнян ответил: «Это важно для нас – услышать голос учеников. Вполне вероятно, что мы создадим совет юных консультантов и уточним механизмы его работы. Однако отмечу, что довольно часто бываю в родной школе, так что вы можете озвучивать ваши вопросы и там тоже».
Ученица ереванской школы №190 Мери Ованнисян предложила проводить вступительные экзамены для поступления в старшую школу.
Исполняющий обязанности министра образования и науки РА ответил: «По закону в общеобразовательные учреждения поступление осуществляется без экзаменов, мы должны обеспечить доступность 12-летнего образования для всех учеников. Хотелось бы отметить тот факт, что наш основной принцип – обеспечение качественного образования для всех, и это является серьезной проблемой даже в развитых странах. С другой стороны, в старших школах необходимо акцентировать внимание на качество образования и придать ему новое содержание».
Ученик основной школы №21 г. Еревана Степан Дашьян предложил внести изменения в законодательство для того, чтобы низкие оценки по некоторым предметам не мешали ученикам поступать в вузы.
По этому поводу Араик Арутюнян отметил: «На данный момент этот вопрос находится в процессе обсуждения. Выдвигается следующее положение – определить конкретный уровень знаний, который позволит ученику окончить школу и продолжить в дальнейшем свое образование. Но отмечу, что окончательное решение по этому вопросу пока не принято».