Կրթության արդիականացումը՝ որպես ՀՀ կառավարության առաջնահերթություն
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը հանդիպել է «Աշխարհատեղեկատվական համակարգը Հայաստանի դպրոցներում» խորագրով սեմինարի մասնակիցներին: Կարևորելով ԱՏՀ-ն՝ որպես հանրակրթության մեջ կիրառվող գործիք, Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ կթության արդիականացումը ՀՀ կառավարության կարևորագույն առաջնահերթություններից է, որի նպատակն է նորարարական մոտեցումները և գործիքները ներմուծել կրթական համակարգ: Ողջունելով «KARDÉS» կազմակերպության, ՀԲԸՄ Հայաստանի և ՀԲԸՄ Հայկական վիրտուալ համալսարանի հետ ԿԳՆ-ի համագործակցությունը՝ նախարարի պաշտոնակատարը կարևորել է ժամանակակից սարքերը և գործիքներն աշակերտների զարգացման համար լիարժեք կիրառելու անհրաժեշտությունը:
Նշենք, որ առաջին սեմինար-դասընթացին մասնակցել է Լոռու, Կոտայքի, Արմավիրի, Արարատի մարզերի և Երևանի շուրջ 100 ուսուցիչ, որոնք ծանոթացել են ԱՏՀ համակարգին, այն որպես ուսումնական գործիք կիրառելու կարևորությանը և տեղանքի վերլուծությանը:
Սեմինարի ավարտից հետո մասնակիցներն այցելել են MUSExpo-2018 ցուցահանդես, որը նոյեմբերի 12-14-ը ՀԲԸՄ Հայաստանի ցուցասրահում կազմակերպվել է «Թանգարանային շաբաթ. վերանայելով մշակութային տարածքները» ծրագրի շրջանակներում: MUSExpo-ի նպատակն է՝ ապահովել զբոսաշրջության և թանգարանային ոլորտների մասնագետների հանդիպման մի ուրույն հարթակ, որտեղ կքննարկվեն թանգարանները զբոսաշրջային երթուղիներում ներառելու նոր հնարավորությունները:

The Modernization of Education as a Priority of the Government of Armenia
The Acting Minister of Education and Science of the Republic of Armenia, Arayik Harutyunyan, met with the participants of the workshop entitled “Geographic Information System in Armenian Schools”. Highlighting the importance of the GIS as an educational device, Arayik Harutyunyan mentioned that the modernization of education is one of the paramount priorities of the RA Government, which aims to import innovative approaches and tools into the educational system. Welcoming the cooperation of the Ministry of Education and Science with the “KARDÉS” organization, AGBU Armenia and Armenian Virtual College of AGBU, the Acting Minister emphasized the importance of complete adoption of state- of- the -art tools to educate students. Over 100 teachers from Yerevan and the regions of Lori, Kotayk, Armavir, and Ararat have attended the first workshops, where they have learnt about the GIS system, its importance as an educational apparatus to analyze the locality.
After the end of the workshop the participants visited the MUSExpo-2018 exhibition, which was organized from November 12th through 14th at the Exhibition Hall of AGBU Armenia within the program of “Museum Week: Reconsidering the Cultural Areas”. MUSExpo aims to provide a special meeting platform for the specialists of the spheres of tourism and museum, where new opportunities for involving museums in the tourism itinerary will be discussed.