Առանց ուսուցչի և տնօրենի ակտիվ միջամտության` կրթական ծրագրերն իրագործելի չեն. Արայիկ Հարությունյան
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում այսօր տեղի է ունեցել «Տարվա լավագույն ուսուցիչ», «Տարվա լավագույն դաստիարակ», «Տարվա լավագույն տնօրեն» մրցույթների հաղթողների պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը: ՀՀ վարչապետի անունից մրցանակները հանձնել է Կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը: Ողջույնի խոսքում նա նշել է, որ այս տարի մրցանակների հանձնումը, որն ավանդաբար տեղի էր ունենում հոկտեմբերի սկզբին` Ուսուցչի տոնի ժամանակ, հարգելի պատճառով հետաձգվել է (համընկել է Շարլ Ազնավուրի մահվան միջոցառումների հետ):
ԿԳ նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ Ուսուցչի տոնը կարևոր իրադարձություն է նախարարության համար` ուսուցչին գնահատելու և արժևորելու տեսանկյունից. «Հեղափոխությունից հետո մենք քննարկել ենք հարցը, թե արդյոք մրցանակաբաշխությունը ծառայում է իր հիմնական նպատակին և արդյոք մրցույթը նպաստում է ԿԳ նախարարության առջև դրված խնդիրների իրագործմանը: Գտնում ենք, որ Ուսուցչի տոնը շատ կարևոր է հետևյալ հիմնավորմամբ. մենք պարտավոր ենք հետևողականորեն բարձրացնել ուսուցչի վարկանիշն ու հեղինակությունը: Ուսուցիչն ու տնօրենը մեր ամենակարևոր գործընկերներն են` դպրոցում կրթական ծրագրերը իրագործելիս: Առանց ուսուցչի և տնօրենի օգնության, առանց նրանց ակտիվ միջամտության կրթական ծրագրերը պարզապես իրագործելի չեն: Նախարարությունն ամեն ինչ անելու է, որպեսզի գործընկերային հարաբերությունները ստացվեն և մենք դպրոցներում ունենանք միջավայր` ձևավորելու Հայասատանի Հանրապետության ազատ, անկախ, վերլուծող, քննող ու քննադատող քաղաքացի»,- իր խոսքում նշել է Արայիկ Հարությունյանը:
Միջոցոռմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը: Նա պաշտպանական գերատեսչության անունից պարգևներ է հանձնել մարտական հերթապահություն իրականացնող զորամասերի լավագույն զինվորների ուսուցիչներին: Շնորհավորանքի խոսքում Պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը նշել է, որ ավանդաբար լավագույն զինվորների ուսուցիչները Պաշտպանության նախարարության կողմից խրախուսվում էին, սակայն այս տարի երկու գերատեսչությունների ղեկավարների համատեղ նախաձեռնությամբ որոշվել է տոնը միասնական դարձնել բոլոր ուսուցիչների համար. «Կրթությունը, պաշտպանությունը և դաստիարակությունը մենք դիտարկում ենք միասնական համակարգում: Նաև դպրոցի և ուսուցչի տված կրթության և դաստիարակության շնորհիվ է, որ մենք ունենք զինվորներ, ովքեր պաշտպանում են առաջնագիծը, ովքեր, վտանգելով իրենց կյանքը, կրում են Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովման պատասխանատվությունը»,- նշել է Դավիթ Տոնոյանը:
Նշենք, որ «Տարվա լավագույն ուսուցիչ» է ճանաչվել Արագածոտնի մարզի Աշտարակի Ս. Շահազիզի անվան թիվ 2 հիմնական դպրոցի ուսուցչուհի Նարինե Մեսրոպյանը, «Տարվա լավագույն դաստիարակ»` նույն մարզի Աշտարակի Արաքս Մուրադյանի անվան մանկապարտեզի դաստիարակչուհի Գոհար Արշակյանը: Իսկ «Տարվա լավագույն տնօրեն» մրցույթում հաղթել է Արմավիրի մարզի Վաղարշապատի Մ. Գորկու անվան թիվ 5 ավագ դպրոցի տնօրեն Գայանե Սաֆարյանը: «Տարվա լավագույն ուսուցիչ», «Տարվա լավագույն դաստիարակ», «Տարվա լավագույն տնօրեն» մրցույթների հաղթողներին այս տարի ՀՀ կառավարության որոշմամբ հատկացվել են դրամական պարգևներ:
Միջոցոռման ընթացքում «Տարվա լավագույն ուսուցիչ», «Տարվա լավագույն դաստիարակ», «Տարվա լավագույն տնօրեն» մրցույթների եզրափակիչ փուլի մասնակիցներին նախարարության անունից պարգևներ են հանձնվել մի շարք անվանակարգերում հաղթելու համար:
Նշենք, որ «Տարվա լավագույն ուսուցիչ», «Տարվա լավագույն տնօրեն», և «Տարվա լավագույն դաստիարակ» մրցույթները կազմակերպվում են սկսած 2000 թվականից: Հաղթողները նույն մրցույթին կրկին կարող են մասնակցել 5 տարի անց:

«Невозможно осуществить учебные программы без активного вмешательства учителей и директоров» А. Арутюнян
Сегодня в Министерстве образования и науки РА состоялась торжественная церемония награждения победителей конкурсов «Лучший учитель года», «Лучший воспитатель года», «Лучший директор года».
Исполняющий обязанности министра образования и науки Араик Арутюнян вручил награды от имени Премьер-министра РА. В своей приветственной речи он отметил, что в этом году вручение наград, которое обычно проводится в начале октября – в день Учителя, было отложено по уважительной причине: дата совпала с траурными мероприятиями в память о Шарле Азнавуре. Араик Арутюнян также отметил, что День учителя – это важное событие для Министерства образования и науки РА с точки зрения выражения благодарности и признания заслуг учителя.
«После революции мы обсуждали, насколько вручение наград служит своей основной цели, и способствует ли конкурс выполнению задач, поставленных перед Министерством образования и науки РА. Мы находим, что важность Дня учителя обоснована следующим: мы обязаны последовательно поднимать рейтинг и авторитет учителя в обществе. Учитель и директор во время осуществления учебных программ являются нашими самыми главными партнерами. Без их активного участия просто невозможно осуществить эти программы. Министерство сделает все возможное, чтобы партнерские отношения имели продолжение, и чтобы в школах была создана атмосфера, направленная на формирование свободных, независимых, анализирующих, думающих и критически мыслящих граждан РА», – сказал Араик Арутюнян в своей речи.
На мероприятии присутствовал также Исполнитель обязанностей министра обороны РА Давид Тоноян. От имени курируемого им ведомства он вручил награды учителям лучших солдат войсковых частей, осуществляющих боевое дежурство. В поздравительной речи Давид Тоноян отметил, что на протяжении многих лет Министерство обороны поощряло учителей лучших солдат, но в этом году два ведомства решили объединиться и сделать этот праздник единым для всех.
«Мы рассматриваем образование, оборону и воспитание в единой системе. Благодаря образованию и воспитанию, полученным в школе, у нас есть солдаты, которые защищают передовую, которые, подвергая свою жизнь опасности, несут ответственность за безопасность РА», – отметил Давид Тоноян.
Отметим, что «Лучшим учителем года» стала учительница Аштаракской средней школы N2 им. С. Шаазиза Арагацотской области Наринэ Местропян, «Лучшим воспитателем года» стала воспитательница Аштаракского детского сада им. Аракс Мурадян Арагацотской области Гоар Аршакян. В категории «Лучший директор года» победителем стала директор Вагаршапатской старшей школы N5 им М. Горького Армавирской области Гаянэ Сафарян. В этом году по решению Правительства РА победители вышеупомянутых категорий удостоились денежных премий.
Во время мероприятия участникам финального этапа конкурсов «Лучший учитель года», «Лучший воспитатель года» и «Лучший директор года» Министерством образования и науки РА были вручены награды за победу в различных категориях.
Отметим, что конкурсы «Лучший учитель года», «Лучший воспитатель года» и «Лучший директор года» проводятся с 2000 года. Победители могут снова принять участие в этом конкурсе только спустя 5 лет.