Առանց ուսուցչի և տնօրենի ակտիվ միջամտության` կրթական ծրագրերն իրագործելի չեն. Արայիկ Հարությունյան
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում այսօր տեղի է ունեցել «Տարվա լավագույն ուսուցիչ», «Տարվա լավագույն դաստիարակ», «Տարվա լավագույն տնօրեն» մրցույթների հաղթողների պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը: ՀՀ վարչապետի անունից մրցանակները հանձնել է Կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը: Ողջույնի խոսքում նա նշել է, որ այս տարի մրցանակների հանձնումը, որն ավանդաբար տեղի էր ունենում հոկտեմբերի սկզբին` Ուսուցչի տոնի ժամանակ, հարգելի պատճառով հետաձգվել է (համընկել է Շարլ Ազնավուրի մահվան միջոցառումների հետ):
ԿԳ նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ Ուսուցչի տոնը կարևոր իրադարձություն է նախարարության համար` ուսուցչին գնահատելու և արժևորելու տեսանկյունից. «Հեղափոխությունից հետո մենք քննարկել ենք հարցը, թե արդյոք մրցանակաբաշխությունը ծառայում է իր հիմնական նպատակին և արդյոք մրցույթը նպաստում է ԿԳ նախարարության առջև դրված խնդիրների իրագործմանը: Գտնում ենք, որ Ուսուցչի տոնը շատ կարևոր է հետևյալ հիմնավորմամբ. մենք պարտավոր ենք հետևողականորեն բարձրացնել ուսուցչի վարկանիշն ու հեղինակությունը: Ուսուցիչն ու տնօրենը մեր ամենակարևոր գործընկերներն են` դպրոցում կրթական ծրագրերը իրագործելիս: Առանց ուսուցչի և տնօրենի օգնության, առանց նրանց ակտիվ միջամտության կրթական ծրագրերը պարզապես իրագործելի չեն: Նախարարությունն ամեն ինչ անելու է, որպեսզի գործընկերային հարաբերությունները ստացվեն և մենք դպրոցներում ունենանք միջավայր` ձևավորելու Հայասատանի Հանրապետության ազատ, անկախ, վերլուծող, քննող ու քննադատող քաղաքացի»,- իր խոսքում նշել է Արայիկ Հարությունյանը:
Միջոցոռմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը: Նա պաշտպանական գերատեսչության անունից պարգևներ է հանձնել մարտական հերթապահություն իրականացնող զորամասերի լավագույն զինվորների ուսուցիչներին: Շնորհավորանքի խոսքում Պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը նշել է, որ ավանդաբար լավագույն զինվորների ուսուցիչները Պաշտպանության նախարարության կողմից խրախուսվում էին, սակայն այս տարի երկու գերատեսչությունների ղեկավարների համատեղ նախաձեռնությամբ որոշվել է տոնը միասնական դարձնել բոլոր ուսուցիչների համար. «Կրթությունը, պաշտպանությունը և դաստիարակությունը մենք դիտարկում ենք միասնական համակարգում: Նաև դպրոցի և ուսուցչի տված կրթության և դաստիարակության շնորհիվ է, որ մենք ունենք զինվորներ, ովքեր պաշտպանում են առաջնագիծը, ովքեր, վտանգելով իրենց կյանքը, կրում են Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովման պատասխանատվությունը»,- նշել է Դավիթ Տոնոյանը:
Նշենք, որ «Տարվա լավագույն ուսուցիչ» է ճանաչվել Արագածոտնի մարզի Աշտարակի Ս. Շահազիզի անվան թիվ 2 հիմնական դպրոցի ուսուցչուհի Նարինե Մեսրոպյանը, «Տարվա լավագույն դաստիարակ»` նույն մարզի Աշտարակի Արաքս Մուրադյանի անվան մանկապարտեզի դաստիարակչուհի Գոհար Արշակյանը: Իսկ «Տարվա լավագույն տնօրեն» մրցույթում հաղթել է Արմավիրի մարզի Վաղարշապատի Մ. Գորկու անվան թիվ 5 ավագ դպրոցի տնօրեն Գայանե Սաֆարյանը: «Տարվա լավագույն ուսուցիչ», «Տարվա լավագույն դաստիարակ», «Տարվա լավագույն տնօրեն» մրցույթների հաղթողներին այս տարի ՀՀ կառավարության որոշմամբ հատկացվել են դրամական պարգևներ:
Միջոցոռման ընթացքում «Տարվա լավագույն ուսուցիչ», «Տարվա լավագույն դաստիարակ», «Տարվա լավագույն տնօրեն» մրցույթների եզրափակիչ փուլի մասնակիցներին նախարարության անունից պարգևներ են հանձնվել մի շարք անվանակարգերում հաղթելու համար:
Նշենք, որ «Տարվա լավագույն ուսուցիչ», «Տարվա լավագույն տնօրեն», և «Տարվա լավագույն դաստիարակ» մրցույթները կազմակերպվում են սկսած 2000 թվականից: Հաղթողները նույն մրցույթին կրկին կարող են մասնակցել 5 տարի անց:

Educational Programs are not Feasible without the Active Intervention of a Teacher and a Principal. Arayik Harutyunyan
Today, in the Ministry of Education and Science, prizes have been awarded to contestants who won first prize as “The best teacher of the year”, “the best educator of the year”, “the best principal of the year”. The acting Minister of Education and Science, in lieu of the Prime Minister of the Republic of Armenia, handed the prizes over to the much deserved winners. In his welcoming speech, Mr Arayik Harutyunyan, noted that such rewards were allocated during the Teachers’ Day celebration in October, but due to unforeseen circumstances (the passing away of Charles Aznavour) it has been delayed.
The acting Minister of Education and Science has observed that the Teachers’ Day is an important event for the Ministry from the standpoint of teachers’ assessment and appreciation.
“After the revolution, we have been discussing whether or not the Award Ceremony and Contests are a solution to problems that are in the radar of the Ministry of Education and Science. We believe celebrating Teachers’ Day is very important because we are obliged to appreciate the reputation and prestige of a teacher.
The teacher and the Principal are the most important partners for us in implementing educational programs at school. Educational programs are simply not feasible without the help of a teacher and a Principal and without their active collaboration.
In order to maintain an atmosphere where schools will educate future citizens to be free thinkers, analytical scholars, and questioning pupils, the RA Ministry of Education and Science will spare no effort”- in his speech has noted Arayik Harutyunyan.
The acting RA Minister of Defense, Davit Tonoyan, has been present at the ceremony. He has awarded prizes, on behalf of the Defense Department, to the teachers of the best soldiers from the Military units of Duty. The acting Minister of Defense, Davit Tonoyan, has noted in his congratulatory speech that teachers of the best soldiers who were traditionally awarded by the Ministry of Defense, will henceforth be jointly awarded by both ministries for all teachers. “We consider education, defense and upbringing in a joint effort. It is also due to the education and upbringing of a school and a teacher that we have soldiers, who defend our country’s borders and are responsible for the security of the RA by risking their lives”- put this at the end Davit Tonoyan.
It should be mentioned that “The best teacher of the year” award has gone to Narine Mesropyan, a teacher of the school N2 named after S. Shahaziz in Ashtarak in the Aragatsotn province; “The best educator of the year” to Gohar Arshakyan, educator of the kindergarten named after Araqs Muradyan in Ashtarak in the Aragatsotn province. The prize “The best principal of the year” has been awarded to Gayane Safaryan, Principal of the high school N5 named after M. Gorki in Vagharshapat in the Armavir province. In light of a decision by the RA Government, monetary compensations were the prizes awarded to the aforementioned contestants.
During the ceremony, prizes have been awarded to the finalists “The best teacher of the year”, “The best educator of the year”, “The best principal of the year”, on behalf of the Ministry, for winning in a number of different categories.
It should be mentioned that the competitions “The best teacher of the year”, “The best educator of the year”, “The best principal of the year” have been held since 2000. The winners can only participate once every five years.