Կրթության քաղաքականության մշակման և իրականացման հիմքում պետք է լինեն հետազոտությունները և վիճակագրական տվյալները. Ա. Անափիոսյան
Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնն այսօր կազմակերպել է երկօրյա սեմինար-շնորհանդես՝ ԿՏԱԿ-ի գործունեության, կառավարման համակարգերի, Իթվինինգ ծրագրի առաջընթացի, ինչպես նաև TIMMS միջազգային գնահատման երկրորդային վերլուծության ներկայացման նպատակով: ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանը, ողջունելով ներկաներին, նշել է, որ կրթական համակարգն այսօր ըստ արժանվույն չի օգտագործում այն բազմաթիվ ծառայությունները, որոնք առկա են ԿՏԱԿ-ում: «Կարծում եմ՝ այս միջոցառումը կարևոր է այն տեսանկյունից, որ արձանագրենք, թե ինչ հնարավորություններ ունենք, ինչպես կարող ենք ընդլայնել դրանք և քաղաքականության մշակման և իրականացման համար օգտագործել այն ողջ տեղեկատվական բազան, որ հավաքում է ԿՏԱԿ-ը: Կրթության ոլորտում քաղաքականության մշակման տեսանկյունից ցանկանում եմ ԿՏԱԿ-ի կարևորությունը շեշտել երկու տեսանկյունից: Նախ, տարիներ շարունակ աշխատելով կրթության ոլորտում՝ մեր գործընկերների հետ մշտապես մտահոգություն ենք հայտնել, որ մեր երկրում անհրաժեշտ է իրականացնել փաստերի, հետազոտությունների և վիճակագրական տվյալների հիման վրա քաղաքականության մշակում և իրականացում: Հետևաբար, եթե կարողանանք ճիշտ ձևով սկզբից հավաքել տվյալները և դրանք վերլուծել, ապա կկարողանանք դրանք փոխակերպել քաղաքականության և որոշումներ կայացնել: Օրինակ, կան դպրոցներ, որոնք չունեն բավարար թվով առարկայական ուսուցիչներ: Այս տվյալներն ինչ-որ տեղ կան, բայց դրանք քաղաքականության մշակման գործում չեն արտացոլվում: Հետևաբար, պետք է տիրապետենք այդ տվյալներին և վերլուծենք, թե ինչու այդ դպրոցներում տարբեր պատճառներով չունենք ուսոուցիչներ, երեխաները չեն կարողացել իրացնել կրթության իրենց իրավունքը, ապա մշակենք և գտնենք արդյունավետ լուծումներ: Բնականաբար, այդ տվյալների բազայի հավաքագրման համար կարևոր է բոլորի ներդրումը, քանի որ առ այսօր ունենք դպրոցներ, որոնք չեն տրամադրել անհրաժեշտ տեղեկատվությունը: Սա խնդիր է, որովհետև հունվարի մեկից դպրոցների ֆիանանսավորումն իրականցվելու է ըստ այն ցուցիչների, որ դպրոցները ներկայացրել են: Եվ եթե այդ տվյալները ԿՏԱԿ-ի բազայում չլինեն, դպրոցները փաստացի ֆինանսավորման խնդիր կունենան: ԿԳՆ-ն՝ որպես լիազոր մարմին, ակնկալում է, որ ի դեմս դպրոցների՝ ունենք ոլորտի համար մտահոգ համակիրներ, ովքեր կաջակցեն մեզ՝ միասին իրականացնելու ակնկալվող բոլոր բարեփոխումները»,-նշել է Արևիկ Անափիոսյանը՝ սեմինարի մասնակիցներին մաղթելով արդյունավետ քննարկումներ:
Սեմինարի ընթացքում ներկայացվել են կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգերի, ՏՀՏ բովանդակության, հեռավար ուսուցման վերաբերյալ նյութեր, ինչպես նաև դպրոցների համագործակցության եվրոպական Իթվինինգ և ազգային ծրագրերը, TIMSS – 2003-2015 տվյալների երկրորդային և ՏՀՏ կիրառության սոցիոլոգիական հետազոտությունների 2014-2018թթ․ արդյունքների վերլուծությունները:

The Development and Implementation of the Education Policy Should be Based on Surveys and Statistical Data: A. Anapiosyan
2018-10-19
Today, the National Center of Educational Technologies has organized a two-day seminar where NCET’s activities, management systems, eTwinning project progress, as well as the secondary analysis of TIMMS international assessment are presented. The RA Deputy Minister of Education and Science, Arevik Anapiosyan, has welcomed the participants and has noted, that today, the educational system does not properly use the numerous services available at NCET. “I think, this event is important in terms of informing us the opportunities we have, the ways we can expand them and use the entire database collected by NCET for the policy development and implementation. In terms of the policy development in education, I would like to emphasize the importance of NCET from two angles. First, working in education for many years, we have constantly voiced concern with our partners, the necessity of carrying out policy development and implementation in our country based on facts, surveys and statistical data. Therefore, if we can actually collect precision data from the start and analyze them we will consequently be able to change them into policy and decision-making. For instance, there are schools which lack teacher of subject matters. These data are out there somewhere but not found in the policy development. Hence, we must possess those data and analyze the different reasons why we do not have teachers at schools, why the children are denied their rights to education, and ergo develop and create solutions. Because some schools have not provided us with the much needed data, everyone’s input is crucial for gathering information. This lack of information may pose a problem because as of January, 1 schools will be funded according to the information they provide. And if the latter fail to add their information in the NCET database, the schools will actually face funding problem. The Ministry of Education, as a legal entity, expects schools to be supportive in doing their part for the much needed reforms in education”, Arevik Anapiosyan has added, wishing the participants of the seminar productive discussions. During the seminar, topics on education management information structures, ICT content, distance learning, as well as the European eTwinning and National projects of school cooperation, TIMSS analysis results, – 2003-2015 data secondary and ICT 2014-2018 application sociological survey, have been raised.