Կրթության քաղաքականության մշակման և իրականացման հիմքում պետք է լինեն հետազոտությունները և վիճակագրական տվյալները. Ա. Անափիոսյան
Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնն այսօր կազմակերպել է երկօրյա սեմինար-շնորհանդես՝ ԿՏԱԿ-ի գործունեության, կառավարման համակարգերի, Իթվինինգ ծրագրի առաջընթացի, ինչպես նաև TIMMS միջազգային գնահատման երկրորդային վերլուծության ներկայացման նպատակով: ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանը, ողջունելով ներկաներին, նշել է, որ կրթական համակարգն այսօր ըստ արժանվույն չի օգտագործում այն բազմաթիվ ծառայությունները, որոնք առկա են ԿՏԱԿ-ում: «Կարծում եմ՝ այս միջոցառումը կարևոր է այն տեսանկյունից, որ արձանագրենք, թե ինչ հնարավորություններ ունենք, ինչպես կարող ենք ընդլայնել դրանք և քաղաքականության մշակման և իրականացման համար օգտագործել այն ողջ տեղեկատվական բազան, որ հավաքում է ԿՏԱԿ-ը: Կրթության ոլորտում քաղաքականության մշակման տեսանկյունից ցանկանում եմ ԿՏԱԿ-ի կարևորությունը շեշտել երկու տեսանկյունից: Նախ, տարիներ շարունակ աշխատելով կրթության ոլորտում՝ մեր գործընկերների հետ մշտապես մտահոգություն ենք հայտնել, որ մեր երկրում անհրաժեշտ է իրականացնել փաստերի, հետազոտությունների և վիճակագրական տվյալների հիման վրա քաղաքականության մշակում և իրականացում: Հետևաբար, եթե կարողանանք ճիշտ ձևով սկզբից հավաքել տվյալները և դրանք վերլուծել, ապա կկարողանանք դրանք փոխակերպել քաղաքականության և որոշումներ կայացնել: Օրինակ, կան դպրոցներ, որոնք չունեն բավարար թվով առարկայական ուսուցիչներ: Այս տվյալներն ինչ-որ տեղ կան, բայց դրանք քաղաքականության մշակման գործում չեն արտացոլվում: Հետևաբար, պետք է տիրապետենք այդ տվյալներին և վերլուծենք, թե ինչու այդ դպրոցներում տարբեր պատճառներով չունենք ուսոուցիչներ, երեխաները չեն կարողացել իրացնել կրթության իրենց իրավունքը, ապա մշակենք և գտնենք արդյունավետ լուծումներ: Բնականաբար, այդ տվյալների բազայի հավաքագրման համար կարևոր է բոլորի ներդրումը, քանի որ առ այսօր ունենք դպրոցներ, որոնք չեն տրամադրել անհրաժեշտ տեղեկատվությունը: Սա խնդիր է, որովհետև հունվարի մեկից դպրոցների ֆիանանսավորումն իրականցվելու է ըստ այն ցուցիչների, որ դպրոցները ներկայացրել են: Եվ եթե այդ տվյալները ԿՏԱԿ-ի բազայում չլինեն, դպրոցները փաստացի ֆինանսավորման խնդիր կունենան: ԿԳՆ-ն՝ որպես լիազոր մարմին, ակնկալում է, որ ի դեմս դպրոցների՝ ունենք ոլորտի համար մտահոգ համակիրներ, ովքեր կաջակցեն մեզ՝ միասին իրականացնելու ակնկալվող բոլոր բարեփոխումները»,-նշել է Արևիկ Անափիոսյանը՝ սեմինարի մասնակիցներին մաղթելով արդյունավետ քննարկումներ:
Սեմինարի ընթացքում ներկայացվել են կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգերի, ՏՀՏ բովանդակության, հեռավար ուսուցման վերաբերյալ նյութեր, ինչպես նաև դպրոցների համագործակցության եվրոպական Իթվինինգ և ազգային ծրագրերը, TIMSS – 2003-2015 տվյալների երկրորդային և ՏՀՏ կիրառության սոցիոլոգիական հետազոտությունների 2014-2018թթ․ արդյունքների վերլուծությունները:

«В основе формирования и осуществления образовательной политики должны быть исследования и статистические данные» А. Анапиосян
2018-10-19
Сегодня Национальный центр образовательных технологий (НЦОТ) организовал двухдневный семинар-презентацию с целью представления своей деятельности, систем управления, продвижения программы Твининг, а также международного мониторингового исследования качества TIMMS. Заместитель министра образования и науки РА Аревик Анапиосян поприветствовала присутствующих и отметила, что сегодня система образования должным образом не пользуется услугами, предоставляемыми НЦОТ.
«Я считаю это мероприятие довольно важным с точки зрения фиксирования информации о наших возможностях, того, как можно расширить и использовать информационную базу, созданную НЦОТ, формирования и осуществления образовательной политики. Хотелось бы отметить, что с точки зрения формирования политики в сфере образования, НЦОТ очень важен по двум причинам: во-первых, работая в сфере образования на протяжении многих лет, наши партнеры всегда выражали свое беспокойство по поводу отсутствия у нас должного информирования и осуществления образовательной политики, основанных на фактах, исследованиях и статистических данных. Из этого следует, что если мы сможем правильно собрать и проанализировать данные, то мы сможем превратить их в образовательную политику и принять правильные решения. Например, есть школы, в которых не хватает учителей-предметников. Эти данные существуют где-то, но они не отражаются в процессе формирования образовательной политики. Таким образом, необходимо получить эти данные и разобраться, почему в этих школах нет учителей и почему было нарушено право детей получить нормальное образование. Только после этого мы сможем найти и сформировать эффективные решения. Для создания информационной базы, разумеется, необходимо задействовать всех, т.к. некоторые школы до сих пор все еще не предоставили необходимую информацию. Сделать это будет проблематично, т.к. с первого января финансирование школ будет осуществляться согласно показателям, предоставленным школами. Если же необходимая информация будет отсутствовать в базе НЦОТ, у школ будут проблемы с финансированием. Являясь уполномоченным органом, Министерство образования и науки надеется, что у нас есть единомышленники в лице школ, которые также обеспокоены ситуацией и помогут нам реализовать все планируемые реформы», – отметила Аревик Анапиосян и пожелала участникам эффективных обсуждений.
Во время семинара были представлены материалы, касающиеся информационных систем управления образованием, ИТ содержания, материалов по дистанционному обучению, сотрудничества школ по европейской программе Твининг и национальных программ, а также анализа результатов вторичного разбора данных TIMSS (2003-2015) и социологических исследований применения ИТ (2014-2018).