Սոցիալական խնդիրները պետք է չճնշեն կրթական քաղաքականության արդյունավետ իրականացմանը. Արայիկ Հարությունյան
ԱՊՀ գիտնականների երկրորդ համաժողովի բացման նիստից հետո, պատասխանելով լրագրողների հարցերին` ԿԳ նախարարն անդրադարձել է մի շարք խնդիրների` մասնավորապես գիտական և բուհական համակարգում արդյունավետության բարձրացման նպատակով միավորումների և խոշորացումների անհրաժեշտությանը: Անդրադառնալով գիտնականների տարիքային շեմի մասին մտահոգիչ վիճակագրությանը` Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ ունենք երկու տարիքային գագաթ` մինչև 35 տարեկաններ և 60 տարեկանից բարձր տարիքի գիտնականներ: «Միջին տարիքի գիտնականների մեծ անկում ունենք: Միջին տարիքի գիտնականների ներգրավվածությունը մեծացնելու նպատակով պետությունը ծրագրեր է մշակում, բայց մենք նաև պետք է հասկանանք և օբյեկտիվորեն գնահատենք, թե ինչպիսի գիտական ներուժ ունենք: Արդյոք մեր հնարավորություններն արդյունավետ ենք օգտագործում և արդյոք համակարգում չունենք խնդիրներ, որ լուծում չեն ստանում սոցիալական պարտավորություններից ելնելով: Կրթության և գիտության նախարարությունը պատասխանատու է կրթական քաղաքականության համար, և սոցիալական խնդիրները պետք է չճնշեն այդ քաղաքականության արդյունավետ իրականացմանը»,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը: Նախարարի խոսքով` այժմ քննարկվում է «Բարձրագույն կրթության մասին» և «Գիտության և գիտահետազոտական գործունեության մասին» օրինագծերի միավորման հարցը և այս համատեքստում մշակվում են նաև գիտական կառույցների, ինչպես նաև բուհերի խոշորացման և միավորման հարցերը: Նման քայլերի շնորհիվ, ըստ նախարարի, համակարգում հավելյալ միջոցներ կառաջանան, որոնք կներգրավվեն գիտության զարգացման մեջ` նպաստելով նաև միջին տարիքի գիտնականների ներգրավմանը. «Այժմ քննարկումներ են ընթանում, երբ որ լինեն վերջնական մոտեցումներ, այդ մասին կհայտարարվի: Բնականաբար, այդ բոլոր խնդիրները կքննարկվեն նաև ԳԱԱ-ի հետ: Խնդիրը բուհերի և ակադեմիական ինստիտուտների սերտ համագործակցության ապահովումն է: Օրինակ ակադեմիական որոշ ինստիտուտների հնարավորություններն օգտագործվում են Սլավոնական համալսարանի տարբեր ամբիոնների կողմից. մեկը մյուսի համար ծառայում են որպես լաբորատորիաներ: Դա համագործակցության շատ լավ փորձ է և գտնում եմ, որ մյուս բուհերը ևս կարող են այս մոդելը կիրառել»,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը:

“Social Problems Should Not Suppress the Effective Implementation of Educational Policy”, Arayik Harutyunyan
After the opening session of the second forum of the CIS scientists, the Minister of Education and Science, answering to the questions of the journalists, spoke about a number of issues, in particular, the necessity of unification and magnification in order to increase the efficiency in the scientific and higher educational system. Mentioning the worrisome statistics about the age of the scientists, Arayik Harutyunyan noted that we have two age groups: up to 35 and older than 60. “We have a huge decline among middle aged scientists. In order to amplify the involvement of this age group scientists, the government is developing programs, but we should also understand and objectively estimate the scientific potential which we have. Do we use our opportunities effectively and don’t we have any problems in the system which haven’t been solved so far based on social obligations? The Ministry of Education and Science is responsible for educational policy and social problems that should not suppress its effectiveness.”, said Arayik Harutyunyan. According to the Minister, the issue of unification of the Bills “About Higher Education” and “About Science and Scientific Research Activity” is being discussed and in this context the issues of academic institutions as well as expansion and unification of universities are being studied. As the Minister mentioned, due to such steps additional resources will be emerged in the system which will be involved in the development of science which will promote the involvement of middle-aged scientists. “The discussions are underway now, and as soon as we have final approaches, the results will be announced. Certainly, all these issues will be discussed also with National Academy of Science. The problem is to provide a close cooperation between universities and academic institutions. For instance, the resources of some academic institutions are used by different chairs of the Russian-Armenian University; they serve as laboratories for each other. This is a very good experience of cooperation and I think that other universities should also make use of this model", said Arayik Harutyunyan.