Համընդհանուր ներառումը համակեցության նոր մակարդակ է. Արայիկ Հարությունյան
Սեպտեմբերի 1-ին՝ Գիտելիքի և դպրության օրվա առթիվ ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն այցելել է Արմավիրի մարզ, որտեղ այս տարվանից անցում է կատարվում համընդհանուր ներառական կրթության: Նախարարը, Արմավիրի մարզպետ Գագիկ Միրիջանյանի ուղեկցությամբ, ներկա է գտնվել Սարդարապատ գյուղի միջնակարգ դպրոցի սեպտեմբերմեկյան հանդիսությանը: Շնորհավորելով դպրոցի աշակերտներին և ուսուցիչներին` նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի կապակցությամբ՝ նախարարը նշել է, որ նոր Հայաստանում մտածող, սովորղ և կարդացող մարդը բարձրագույն արժեք է, և այս ճանապարհին շատ մեծ է ուսուցչի դերը. «Ես այցելել եմ Արմավիրի մարզ և Սարդարապատ երկու պատճառով. նախ` սեպտեմբերի 1-ից Արմավիրի մարզը անցնելու է համընդհանուր ներառման, որը շատ կարևոր քայլ է: Ես կարծում եմ, որ այն հասարակությունը, որը լավագույնս անցում է կատարում համընդհանուր ներառման համակարգին, բարձրանում է զարգացման նոր մակարդակի, որտեղ կան միանգամայն այլ առաքինություններ: Ներառական հասարակություններում համակեցությունը, փոխադարձ հարգանքը, սերը բոլորովին այլ հարթության վրա են գտնվում: Այցիս երկրորդ պատճառը՝ ԿԳ նախարարության համար մարզերը շատ կարևոր են, և մարզային կրթության խնդիրները մեր ուշադրության կենտրոնում են լինելու»,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը:
Սարդարապատի դպրոցում, նախարարի ներկայությամբ, վիճակահանությամբ տեղի է ունեցել առաջին դասարանցիների դասարանների ձևավորման արարողությունը: Դպրոցի բակում, ուսուցիչների, աշակերտների և բարձարստիճան հյուրերի ներկայությամբ, ձևավորվել են երեք առաջին դասարանները, ընտրվել են դասվարները: Այս նախաձեռնությունը նախարար Արայիկ Հարությունյանը շատ կարևոր է համարել՝ նշելով, որ հաջորդ տարվանից Երևանում պետք է ներդրվի առաջին դասարաննների ձևավորման հենց այս մոդելը: Դպրոցում նախարարը հանդես է եկել նաև բաց դասով, որի թեման եղել է կրթության բարոփեխումներն ու տեսլականը:
Լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով հանընդհանուր ներառական կրթության հարցին՝ ԿԳ նախարարը նշել է, որ հարմարեցումների առումով դեռ շատ խնդիրներ կան ինչպես Արմավիրում, այնպես էլ մնացած մարզերում. «Ունենք նաև ուսուցիչների, կրթության կառավարիչների, ծնողների վերապատրաստման հետ կապված հարցեր: Այս փուլում առաջ եկած խնդիրները մենք քայլ առ քայլ լուծելու ենք, և վստահ եմ՝ մի քանի տարի հետո ունենալու ենք շատ լավ համակարգ»:
Նախարարի տեղեկացմամբ՝ ներկայումս համընդհանուր ներառումը ներդրված է Սյունիքի և Տավուշի մարզերում, իսկ Արմավիրում համակարգը ներդրվում է այս սեպտեմբերից: Այդ նպատակով Արմավիրի մարզում հատուկ դպրոցները վերակազմավորվել են մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնների, որոնք մասնագիտական աջակցություն են ապահովելու դպրոցներին՝ ներառական կրթության կազմակերպման հարցում: Կոնկրետ Սարդարապատի դպրոցում, որտեղ ներառական կրթությունը ներդրվել է մի քանի տարի առաջ, այժմ շուրջ 680 աշակերտներից 50-ը հատուկ կարիքով երեխաներ են. «Հատուկ կարիք ունեցող յուրաքանչյուր երեխայի համար կարիքի գնահատում է կատարվում, ըստ անհրաժեշտության կազմվում է կրթության անհատական ծրագիր, և ըստ այդ ծրագրի` երեխան ստանում է կրթություն՝ սովորական դպրոցում»,- նշել է նախարարը և հավելել, որ համաձայն կազմված ժամանակացույցի ողջ հանրապետությունում ներդրվելու է համընդհանուր ներառական կրթություն: Հերթական հաջորդ մարզերը լինելու են Շիրակը և Արագածոտնը: Միաժամանակ աշխատանքներ կտարվեն` հաջորդ տարվանից համընդհանուր ներառումը փուլ առ փուլ Երևանում ներդնելու ուղղությամբ:
Ի պատասխան լրագրողի հարցի՝ ԿԳ նախարարն անդրադարձել է նաև ավարտական քննական թեստերին և տեղեկացրել, որ առաջիկա 1-2 շաբաթվա ընթացքում Լեզվի կոմիտեի ղեկավարը կներկայացնի հայոց լեզվի քննական թեստի նոր տարբերակ, որի մասին կհայտարարվի: Նրա խոսքով` նոր թեստերը կստուգեն աշակերտի վերլուծելու, քննելու և ոչ թե անգիր անելու ունակությունները: Արայիկ Հարությունյանն անդրադարձել է նաև ուսուցիչների աշխատավարձերի բարձրացմանը՝ նշելով, որ հարցը կքննարկվի 2019 թվականի պետական բյուջեի ձևավորման ժամանակ:

Всеобщее инклюзивное образование – новый уровень сплоченности. Араик Арутюнян
1-го сентября, в честь Дня Знаний, Министр образования и науки РА Араик Арутюнян посетил Армавирский марз, где с этого года осущест¬вля-ет¬ся переход на всеобщее инклюзивное образование. Министр и сопровож-давший его губернатор Армавирского марза Гагик Мириджанян присутствовали на первосентябрьском мероприятии средней школы села Сардарапат.
Поздравив учеников и учителей школы с началом учебного года, Министр отметил, что в Новой Армении наивысшей ценностью является мыслящий, читающий и образованный человек, и роль учителя на этом пути очень важна. «Я посетил Армавирский марз и село Сардарапат по двум причинам. Во-первых, с 1-го сентября Армавирский марз перейдет на систему всеобщего инклюзивного образования, что является очень важным шагом. Я считаю, что общество, которое наилучшим образом переходит к инклюзивной образовательной системе, поднимается на новый уровень развития, в котором есть совершенно другие ценности. В таком обществе сосуществование, взаимное уважение и любовь находятся на совершенно другом уровне. Вторая причина моего посещения – это то, что для Министерства образования и науки РА этот марз очень важен, и потому проблемы образования будут в центре нашего внимания», – отметил Араик Арутюнян.
В присутствии Министра в школе села Сардарапат с помощью жеребьевки провели церемонию формирования первых классов. Во дворе школы в присутствии учителей, учеников и почетных гостей были сформированы 3 первых класса и определены учителя. Министр счел эту инициативу очень важной, отметив, что с будущего учебного года эту модель формирования первых классов следует ввести и в школах Еревана. Министр провел в школе открытый урок, темой которого были реформы и практика.
Во время разговора с журналистами, относительно вопроса об универсальном инклюзивном образовании, Министр отметил, что по-прежнему существует много проблем с точки зрения адаптации как в Армавирском марзе, так и в других регионах. «У нас есть проблемы, связанные с учителями, управляющими образованием и переподготовкой родителей. На данном этапе мы будем решать имеющиеся проблемы шаг за шагом, и я уверен, что через несколько лет у нас будет очень хорошая система».
По словам Министра, в настоящее время в программу «Всеобщего инклюзивного образования» включены Сюникский и Тавушский марзы, а в Армавирском марзе данная система реализуется уже с сентября. С этой целью специальные школы Армавирского марза были реорганизованы в педагогико-психологические центры, которые окажут школам профессио-наль¬¬ную поддержку в организации инклюзивного образовательного проекта. Так, в школе села Сардарапат, где инклюзивное образование было внедрено несколько лет тому назад, сейчас около 50 учеников из 680-и – с особыми потребностями. «Для каждого ребенка с особыми потребностями проводится оценка этих потребностей, по необходимости составляется индивидуальная программа для каждого и, согласно этой программе, ребенок получает образование в обычной школе», – отметил Министр и добавил, что согласно созданному графику, всеобщее инклюзивное образование будет внедрено по всей стране.
Следующими марзами будут Ширакский и Арагацотнский. Одновременно со следующего учебного года будет проделана работа по поэтапному внедрению инклюзивного образования в школах Еревана.
В ответ на вопрос журналиста, Министр образования и науки РА также коснулся итоговых экзаменационных тестов и сообщил, что в ближайшие 1-2 недели глава Комитета по языку представит новую версию теста по армянскому языку, об этом будет дополнительно объявлено. По его словам, новые тесты будут проверять способность учеников анализировать, исследовать, а не способность заучивать все наизусть.
Араик Арутюнян также затронул вопрос о повышении заработной платы учителей, отметив, что этот вопрос будет обсуждаться при формировании государственного бюджета на 2019 год.