Նախարարը գոհունակություն է հայտնել կատարված շինաշխատանքների որակի վերաբերյալ
Այսօր տեղի է ունեցել հիմնանորոգված Նոյեմբերյանի ավագ դպրոցի վերաբացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցել է օգոստոսյան խորհրդակցությունների շրջանակում Տավուշի մարզում գտնվող ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը: Նա շնորհավորել է աշակերտներին, ծնողներին, ուսուցիչներին հարմարավետ և ժամանակակից պահանջներին համապատասխան դպրոց ունենալու կապակցությամբ: Նախարարն իր խոսքում գոհունակություն է հայտնել շինարարներին` աշխատանքները որակով ու ժամկետում իրականացնելու համար:
Նոյեմբերյանի ավագ դպրոցը հիմնանորոգվել է Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող «Կրթության բարելավում վարկային ծրագրի» շրջանակներում: Հիմնանորագվել է դպրոցի մեկ մասնաշենքը, իրականացվել են բոլոր 7 մասնաշենքերի սեյսմակայունությանն ուղված ամրացման աշխատանքներ, բարեկարգվել են դպրոցի բակը, ֆուտբոլի և թենիսի մարզահրապարակները:
Տեղեկացնենք նաև, որ «Կրթության բարելավում վարկային ծրագրի» շրջանակում այս տարի շահագործման կհնաձնվեն հիմնովին վերակառուցված ևս 4 մարզային ավագ դպրոցներ (Արարատի մարզի Արարատ քաղաքի ավագ դպրոց, Արմավիրի մարզի Մեծամոր քաղաքի թիվ 2 ավագ դպրոց, Կոտայքի մարզի Հրազդան քաղաքի թիվ 1 ավագ դպրոց և Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի ավագ դպրոց): Հիմնանորոգման նախագծերը մշակելիս «Կրթական ծրագրերի կենտրոն» ԾԻԳ-ի կողմից հատուկ ուշադրություն է դարձվել ավագ դպրոցների կարիքներին. տեխնիկական, բնագիտական և հումանիտար հոսքերի ուսուցման կազմակերպման համար: Հաշվի են առնվել, թե ինչ տիպի դասասենյակներ և սարքավորումներ են անհրաժեշտ դպրոցին` ֆիզիկայի, քիմիայի, բնագիտության լաբորատորիաներ, համակարգչային սենյակներ և այլն: Բացի այդ հիմնանորոգման նախագծերում պահպանվել են ներառական կրթության կազմակերպման պահանջները, այսինքն` վերակռուցված դպրոցների շենքերն ունեն հարմարեցված միջավայր: Բացի բուն շենքի հիմնանորոգումից, կատարվել է տարածքների բարեկարգում, կառուցվել են մարզական խաղահրապարակներ, մարզադահլիճներ: Հիմնանորոգվող դպրոցները ընտրվել են ՀՀ ԿԳ նախարարության կողմից մշակված և Համաշխարհային բանկի կողմից հաստատված չափանիշների հիման վրա, որտեղ բացի շենքային պայմանների գնահատականից, հիմք է ընդունվել դպրոցի կառուցման տարեթիվը և աշակերտների քանակը:

Министр образования и науки РА Араик Арутюнян выразил удовлетворение по поводу качества проделанных строительных работ
2018-08-28
В рамках августовских совещаний Министр образования и науки РА посетил Тавушский марз, где принял участие также и в церемонии торжественного открытия Ноемберянской старшей школы.
В своем выступлении Араик Арутюнян выразил удовлетворение качественной работой конструкторов, выполненной в срок и в соответствии с современными требованиями.
Старшая школа Ноемберяна была отремонтирована в рамках проекта «Улучшение образования в кредит», реализуемого при финансовой поддержке Всемирного банка. Полностью был отремонтирован один корпус школы, улучшена сейсмостойкость всех 7 зданий, а также двор школы, футбольные и теннисные корты.
Центром образовательных программ было обращено внимание на нужды старшей школы по организации технического, биологического и гуманитарного направлений в обучении. Были учтены и такие проблемы, как типы классных комнат и оборудование, необходимое школе: лаборатории физики, химии, биологии, компьютерные комнаты и прочее. При ремонте школы был обязателен и учет требований по организации инклюзивного образова-ния, для которого было обустроено здание6 созданы комфортные условия. Надо отметить, что помимо капитального ремонта здания, в этом районе были построены спортивные площадки и тренажерные залы.
Следует отметить, что в рамках проекта «Улучшение образования в кредит» также будут полностью отремонтированы 4 региональные старшие школы (г.Арарата Араратского марза, №2 г.Мецамора Армавирского марза, №1 г.Раздана Котайкского марза и г.Мартуни Гегаркуникского марза).
Отметим, что школы для реконструкции были отобраны по имеющимся критериям, разработанным Всемирным банком и утвержденным Министерством образования и науки РА, а в дополнение к оценке строительных условий за основу были взяты число убучающихся и сроки строительства.