Նախարարը կոչ է արել բացառել դրամահավաքը դպրոցներում
ՀՀ ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը օգոստոսի 27-ին Գեղարքունիքի մարզպետարանում վարել է օգոստոսյան խորհրդակցություն՚ մարզի հանրակրթական և ավագ դպրոցների տնօրենների մասնակցությամբ: Խորհրդակցությանը մասնակցել է նաև Գեղարքունիքի մարզպետ Իշխան Սաղաթելյանը:
Նախարարը հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրել է կրթության ոլորտում 2018-2019 ուսումնական տարվա համար նախատեսված և ընթացքի մեջ գտնվող բարեփոխումները, որոնք առնչվում են դպրոցական ծրագրերին, դասագրքերին և կրթական չափորոշիչներին:
Դպրոցների կառավարման ոլորտի փոփոխություններից ԿԳ նախարարը կարևորել է տնօրենների ընտրության և հավաստագրման, կառավարման խորհուրդների գործունեության, ուսուցիչների մրցույթների կազմակերպման բարելավումը: Արայիկ Հարությունյանը տնօրեններին կոչ է արել դպրոցներում կանխել դրամահավաքությունը, հրաժարվել դպրոցական միասնական համազգեստի պարտադրանքից: «Հարգելի տնօրեններ, ես խնդրում և հորդորում եմ գործել օրենքի և իրավունքի սահմաններում: Նախարարությունը ձեր գործընկերն է և մենք պետք է համատեղ իրականացնենք ոլորտի բարեփոխումներ»,- նշել է նա:
Խորհրդակցության ընթացքում նախարարն անդրադարձել է նաև դպրոցների ավարտական քննությունների անցկացման միասնական մոդելի ներդրման հարցին, խոսել դպրոցների լիցենզիաների պարտադիր առկայության, ֆինանսավորման նոր բանաձևի մշակման և այլ հարցերի մասին:
ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է նաև նախապատրաստական աշխատանքների կազմակերպումը, որպեսզի 2020 թվականից մարզում ներդրվի համընդհանուր ներառական կրթություն:

Министр призвал исключить денежные сборы в школах
27 августа Министр образования и науки РА Араик Арутюнян провел августовское совещание в Гегаркуникском марзе для директоров областных общеобразовательных и старших школ. На совещании присутствовал губернатор Гегаркуникского марза Ишхан Сагателян.
Министр представил участникам совещания реформы в области образования на 2018-2019 учебный год, касающиеся школьных программ, учебников и образовательных стандартов. Среди важных поправок для общеобразовательной системы Министр образования и науки РА отметил сертификацию и конкурс директоров, организацию деятельности руководящих органов и конкурсов учителей.
Араик Арутюнян призвал директоров исключить сборы денег в школах, отказаться от принуждения в использовании школьной формы. «Уважаемые директора, я прошу Вас и призываю действовать в рамках закона. Министерство – ваш партнер, и мы должны совместно проводить школьные реформы», – отметил он.
В ходе совещания Министр также затронул вопрос о внедрении единой модели школьных экзаменов, рассказал об обязательном наличии школьных лицензий, о разработке новой системы финансирования и другие вопросы.
Министр науки и образования РА отметил важность организации подготовительных работ по внедрению всеобщего инклюзивного образования в марзе с 2020 года.