Նախարարը կոչ է արել բացառել դրամահավաքը դպրոցներում
ՀՀ ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը օգոստոսի 27-ին Գեղարքունիքի մարզպետարանում վարել է օգոստոսյան խորհրդակցություն՚ մարզի հանրակրթական և ավագ դպրոցների տնօրենների մասնակցությամբ: Խորհրդակցությանը մասնակցել է նաև Գեղարքունիքի մարզպետ Իշխան Սաղաթելյանը:
Նախարարը հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրել է կրթության ոլորտում 2018-2019 ուսումնական տարվա համար նախատեսված և ընթացքի մեջ գտնվող բարեփոխումները, որոնք առնչվում են դպրոցական ծրագրերին, դասագրքերին և կրթական չափորոշիչներին:
Դպրոցների կառավարման ոլորտի փոփոխություններից ԿԳ նախարարը կարևորել է տնօրենների ընտրության և հավաստագրման, կառավարման խորհուրդների գործունեության, ուսուցիչների մրցույթների կազմակերպման բարելավումը: Արայիկ Հարությունյանը տնօրեններին կոչ է արել դպրոցներում կանխել դրամահավաքությունը, հրաժարվել դպրոցական միասնական համազգեստի պարտադրանքից: «Հարգելի տնօրեններ, ես խնդրում և հորդորում եմ գործել օրենքի և իրավունքի սահմաններում: Նախարարությունը ձեր գործընկերն է և մենք պետք է համատեղ իրականացնենք ոլորտի բարեփոխումներ»,- նշել է նա:
Խորհրդակցության ընթացքում նախարարն անդրադարձել է նաև դպրոցների ավարտական քննությունների անցկացման միասնական մոդելի ներդրման հարցին, խոսել դպրոցների լիցենզիաների պարտադիր առկայության, ֆինանսավորման նոր բանաձևի մշակման և այլ հարցերի մասին:
ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է նաև նախապատրաստական աշխատանքների կազմակերպումը, որպեսզի 2020 թվականից մարզում ներդրվի համընդհանուր ներառական կրթություն:

The Minister declared to exclude inappropriate money collection in schools.
On August 27, the Minister of Education and Science of the Republic of Armenia Arayik Harutyunyan had a discussion in Gegharkunik provincial administration with the directors of public and high schools. The governor of Gegharkunik region Ishkhan Sakhatelyan was among the participants.
During the meeting, the Minister presented 2018-2019 academic year reforms related to school books and curriculum.
The Minister highlighted the selection of school directors, licensing, competitions among teachers as means of improving management of schools. The Minister urged directors to exclude inappropriate money collection in schools and mandatory uniforms. "Dear directors I ask you to act in accordance to laws and regulations. The ministry is your partner organization, and we should work together to improve the educational system" said the Minister.
The Minister also mentioned the importance of the preliminary job for implementing inclusive education in regions by 2020. During the discussion, the Minister also answered to directors' questions.