Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է «Ինժեներական քաղաք»-ի կառուցման ծրագրի ընթացքին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Երևանում կառուցման փուլում գտնվող «Ինժեներական քաղաք», որտեղ արդեն իսկ գործունեություն են ծավալում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի մի քանի ընկերություններ: Վարչապետին են ներկայացվել «Ինժեներական քաղաք»-ի նախագիծը և այնտեղ գործող ընկերությունների ինժեներական նորագույն լուծումներն ու արտադրանքի մոդելները: Նշվել է, որ տարածքում նախատեսվում է ստեղծել ինժեներական ուղղվածությամբ դպրոցներ, իրականացնել ուսումնական հետազոտություններ: Այն բաղկացած է լինելու հետազոտական, արտադրական և կրթական հատվածներից. ներկայում ընթացքի մեջ է երեխաների համար նախատեսված տեխնոպարկի շինարարությունը:
«Ինժեներական քաղաք»-ն ստեղծվում է պետություն-մասնավոր համագործակցության շրջանակում: Ծրագրով նախատեսվում են ոլորտի 1500 բարձրակարգ մասնագետի պատրաստում և վերապատրաստում, 2000 նոր աշխատատեղի ստեղծում, Start-up-երի հիմնում, կազմակերպությունների գործունեության արդյունավետության բարձրացում և արտահանման ծավալի աճ: Ծրագրի իրականացման նպատակով ընտրվել է Երևանի Բագրևանդ փողոցի 3.0 հա մակերեսով հողամասը. հողհատկացումն իրականացվելու է առաջիկայում:
«Ինժեներական քաղաք»-ի տարածքում ճարտարագիտության ոլորտում գործող մասնավոր ընկերությունների կողմից արդեն իսկ կառուցվել են Ինժեներական կենտրոնը, Ինժեներական գրադարանը, Տիեզերքի, Գիտության և տեխնոլոգիաների թանգարանները: Վարչապետը շրջայց է կատարել նաև նշված թանգարաններում՝ ծանոթացել այնտեղ ներկայացված ցուցանմուշներին:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է «Ինժեներական քաղաք» ծրագրի արդյունավետ իրականացումը և նշել, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը համարում է մեր երկրի տնտեսության շարժիչներից մեկը: Գործադիրի ղեկավարն ընդգծել է, որ բարձր տեխնոլոգիական ապրանքների արդյունաբերության, ՏՏ ոլորտի և փորձարարական ճյուղի զարգացումը մշտապես գտնվելու է կառավարության ուշադրության կենտրոնում:

The Engineering City Project Progress was Introduced to Nikol Pashinyan
Today Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Engineering City in Yerevan, although in its construction phase, the city has already hosted several high-tech companies.
The Prime Minister was shown the City’s blueprint and the latest engineering solutions and manufacturing models of the companies operating here. It is envisaged to build engineering-focused schools in "the City" and do research.The City will consist of fieldwork, manufacturing and education sectors. A children's technopark is under construction.
The Engineering City is being created within the framework of public-private cooperation.
According to the plan, training will be conducted for 1500 professionals, 2000 employment opportunities will be created, Start Up companies will be founded, the quality of products by organizations will be raised, and the rate of export will be increased.
The project will be built on a plot of land on Bagrevand Street in Yerevan. Land allocation will be done soon.
Private companies, dealing with engineering, have already set up an Engineering center, an Engineering library, and Museums of Space, Science and Technologies on the site of the Engineering City. The Premier toured the aforementioned museums and got acquainted with the exhibits. Highlighting the effective implementation of the program, Nikol Pashinyan stressed that the high-tech industry is among the key driving forces behind the country’s economy. The development of high-tach industries, the IT and experimental sectors in Armenia will be the spotlight of the Government, assured the Prime Minister.