Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է «Ինժեներական քաղաք»-ի կառուցման ծրագրի ընթացքին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Երևանում կառուցման փուլում գտնվող «Ինժեներական քաղաք», որտեղ արդեն իսկ գործունեություն են ծավալում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի մի քանի ընկերություններ: Վարչապետին են ներկայացվել «Ինժեներական քաղաք»-ի նախագիծը և այնտեղ գործող ընկերությունների ինժեներական նորագույն լուծումներն ու արտադրանքի մոդելները: Նշվել է, որ տարածքում նախատեսվում է ստեղծել ինժեներական ուղղվածությամբ դպրոցներ, իրականացնել ուսումնական հետազոտություններ: Այն բաղկացած է լինելու հետազոտական, արտադրական և կրթական հատվածներից. ներկայում ընթացքի մեջ է երեխաների համար նախատեսված տեխնոպարկի շինարարությունը:
«Ինժեներական քաղաք»-ն ստեղծվում է պետություն-մասնավոր համագործակցության շրջանակում: Ծրագրով նախատեսվում են ոլորտի 1500 բարձրակարգ մասնագետի պատրաստում և վերապատրաստում, 2000 նոր աշխատատեղի ստեղծում, Start-up-երի հիմնում, կազմակերպությունների գործունեության արդյունավետության բարձրացում և արտահանման ծավալի աճ: Ծրագրի իրականացման նպատակով ընտրվել է Երևանի Բագրևանդ փողոցի 3.0 հա մակերեսով հողամասը. հողհատկացումն իրականացվելու է առաջիկայում:
«Ինժեներական քաղաք»-ի տարածքում ճարտարագիտության ոլորտում գործող մասնավոր ընկերությունների կողմից արդեն իսկ կառուցվել են Ինժեներական կենտրոնը, Ինժեներական գրադարանը, Տիեզերքի, Գիտության և տեխնոլոգիաների թանգարանները: Վարչապետը շրջայց է կատարել նաև նշված թանգարաններում՝ ծանոթացել այնտեղ ներկայացված ցուցանմուշներին:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է «Ինժեներական քաղաք» ծրագրի արդյունավետ իրականացումը և նշել, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը համարում է մեր երկրի տնտեսության շարժիչներից մեկը: Գործադիրի ղեկավարն ընդգծել է, որ բարձր տեխնոլոգիական ապրանքների արդյունաբերության, ՏՏ ոլորտի և փորձարարական ճյուղի զարգացումը մշտապես գտնվելու է կառավարության ուշադրության կենտրոնում:

Никол Пашинян ознакомился с ходом строительства «Инженерного города»
Премьер-министр Никол Пашинян посетил строительную площадку «Инженерного города» в Ереване, где уже работают несколько высокотехнологичных компаний. Премьер-министру был представлен проект «Инженерный город» и новейшие инженерные решения, а также модели деятельности существующих компаний. Было отмечено, что в этом районе предусматривается создание инженерно-ориентированных школ и проведение образовательных исследований, которые будут состоять из исследований, производства и образования. В настоящее время идёт строительство технопарка для детей.
«Инженерный город» создается в рамках государственно-частного партнёрства. Программа предусматривает подготовку и переподготовку 1.500 высококвали¬фицирован-ных специалистов данной отрасли, создание 2.000 новых рабочих мест, создание стартапов, повышение эффективности организаций и увеличение объёмов экспорта. Для реализации проекта была выбрана площадь в 3,0 га на улице Багреванда в Ереване. Выделение земли будет предоставлено в ближайшем будущем.
В «Инженерном городе» частные инженерные компании уже построили инженерный центр, библиотеку, музеи космоса, науки и техники. Премьер-министр посетил музеи, ознакомился с представленными там экспонатами.
Никол Пашинян отметил важность эффективной реализации программы «Инженерный город» и то обстоятельство, что сфера высоких технологий является одной из движущих сил нашей страны. Глава правительства подчеркнул, что развитие высокотехнологичной продукции, информационных технологий и экспертного сектора всегда будут находиться в центре внимания Правительства Армении.