Հատուկ դպրոցներում սովորող երեխաները պետք է օգնեն հասարակությանը հաղթահարել վստահության պատնեշը. ԿԳ նախարարի տեղակալ
2018-08-17
Համընդհանուր ներառական կրթության անցնելու միջոցառումների շրջանակում Հայաստանի Հանարպետության կառավարության որոշմամբ Վաղարշապատի մտավոր թերզարգացում ունեցեղ երեխաների թիվ 2 հատուկ (օժանդակ) դպրոցը և Արմավիրի մտավոր թերզարգացում ունեցեղ երեխաների թիվ 1 հատուկ (օժանդակ) դպրոցը վերակազմավորվել են տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնների: Նշված հաստատություններում սովորող ավելի քան 160 աշակերտները սեպտեմբերի 1-ից հաճախելու են հանրակրթական դպրոցներ:
Աշակերտների տեղափոխման գործընթացին և կրթական կարիքներին վերաբերող խնդիրները քննարկելու, ծնողներին մտահոգող հարցերը պարզաբանելու նպատակով ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Լուսինե Առաքելյանը հանդիպում է ունեցել աշակերտների և ծնողների հետ: Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է համընդհանուր ներառական կրթության անցնելու պետության քաղաքականությունը և մանրամասնել, թե ինչ ծառայություններ կարող են ստանալ հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաները հանրակրթական դպրոցում` մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնի կողմից. «Հատուկ կարիք ունեցող երեխաներն ունեն կրթության նույն իրավունքները և, ելնելով գնահատման արդյունքներից, հանրակրթական դպրոցներում նրանք կստանան անհատական մի շարք ծառայություններ, որը նախկինում ստացել են նաև հատուկ դպրոցներում: Այս հարցում դպրոցներին աջակցելու են նորաստեղծ մանկավարժահոգեբանական կենտրոնները, որոնք նաև երեխայի կարիքի գնահատումն են իրականացնելու»,- նշել է Լ. Առաքելյանը` շեշտելով, որ այս փուլում նախարարությունը կարևորում է գնահատող օղակի կայացումը և արդյունավետ աշխատանքը: Նախարարի տեղակալի խոսքով` եթե կարիքի գնահատումը ճիշտ կատարվի, ապա երեխան հանրակրթական դպրոցում կարող է ստանալ անհրաժեշտ ծառայություններ (օրինակ` դայակ, անհատական ուսումնական պլան և այլն), իսկ հաճախումը հանրակրթական դպրոց կնպաստի հասարակության մեջ նրանց ինտեգրմանը. «Մենք բոլորս և առաջին հերթին հատուկ դպրոցներում սովորող երեխաները, խնդիր ունենք օգնելու հասարակությանը` հաղթահարել վստահության պատնեշը և դառնալ ներառական: Դպրոց հաճախող բոլոր աշակերտները պետք է սովորեն կրթություն ստանալ նույն միջավայրում, նույն դասարանում` անկախ իրենց զարգացման բնականոն կամ հատուկ կարիքից»,- շեշտել է Լ. Առաքելյանը:
Հանդիպման ընթացքում ծնողները մտահոգություն են հայտնել հանրակրթական դպրոցում իրենց երեխաների կրթության կազմակերպման, ընդհանուր միջավայրում ինտեգրման ու սոցիալական տարբեր խնդիրների վերաբեյալ:
Նշենք, որ գործում է միջգերատեսչական հանձնաժողով` կրթության և գիտության, առողջապահության, աշխատանքի և սոցիական հարցերի նախարարությունների և մարզպետարանի պատասխանատուների ներգրավմամբ: Հանձնաժողովի կողմից բարձրացված հարցերի անհատական ցուցակագրում է կատարվում, ձեռնարկվում են քայլեր դրանք օրենքի շրջանակում լուծելու ուղղությամբ:

Дети в специальных школах должны помочь обществу преодолеть барьер доверия Заместитель министра образования и науки РА
2018-08-17
Cогласно Постановления Правительства Республики Армения о мероприятиях по переходу на всеобщее инклюзивное образование, Вагаршапатская специальная (вспомогательная) школа №2 для умственно отсталых детей и Армавирская специальная (вспомогательная) школа №1 для умственно отсталых детей – реорганизованы в региональные Центры психолого-педагогической поддержки. Более 160 учащихся с 1 сентября с.г. будут посещать общеобразовательные школы.
Для обсуждения и решения волнующих родителей детей вопросов, касающихся образовательных нужд и процесса транспортировки учеников, Заместитель министра образования и науки Лусине Аракелян встретилась с учениками и их родителями. Заместитель министра представила государственную программу всеобщего инклюзивного образования и пояснила, какие услуги могут получить дети с ограниченными возможностями в психолого-педагогических центрах.
«Дети с ограниченными возможностями, имеют такое же право на образование, и в общеобразовательных школах, с учетом результатов оценки их состояния, им будет предоставлен ряд индивидуальных услуг, которые ранее предоставлялись в специальных школах. В этом вопросе школам окажут содействие новообразованные Центры психолого-педагогической поддержки, которые оценят состояние и нужды детей», – отметила Аракелян, подчеркнув, что министерство на данном этапе придаёт особое значение созданию и эффективной работе этих оценочных центров.
По словам Заместителя министра, в общеобразовательной школе, при правильной оценке нужд, ребёнок получит необходимые услуги (такие, как няня, индивидуальный учебный план и др.), а посещение общеобразовательных школ будет способствовать их интеграции в обществе.
«У всех нас и, прежде всего, учеников, обучающихся в специальных школах, есть задача – помочь обществу преодолеть барьер доверия и стать инклюзивным. Все ученики, посещающие школы, должны получать образование в одной и той же среде, в одном и том же классе, независимо от их обычных или особых нужд в развитии», – отметила Л. Аракелян.
В ходе встречи родители выразили своё беспокойство по поводу вопросов организации образования для своих детей, их интеграции в общество и других социальных проблем.
Отметим, что межведомственная комиссия состоит из сотрудников министерств образования и науки, здравоохранения, труда и социальных вопросов и регионального марзпетарана. Имела место фиксация конкретных вопросов, поднятых членами комиссии, и принятия мер по их решению в рамках закона.