Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է ԻԻՀ դեսպանին
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին:
Ողջունելով հյուրին` Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունները դրսևորվում են նաև կրթության և գիտության ոլորտներում և առկա համագործակցության մակարդակը բավարար հիմք է տալիս հետագա համատեղ ծրագրերի տեսլականը քննարկելու համար: «Անշուշտ, մենք հավատարիմ ենք մեր պետությունների միջև նախկինում կնքված հուշագրերի շրջանակում նախատեսված պարտավորություններին ու պատրաստակամ՝ քննարկելու նոր համատեղ ծրագրեր, որոնք հայ-իրանական հարաբերությունները կրթության և գիտության ոլորտում նոր որակական աստիճանի կբարձրացնեն»,- նշել է ԿԳ նախարարը:
Դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին ողջունելով նախարար Հարությունյանին` իր խոսքում վերահաստատել է իրանական կողմի պատրաստակամությունը՝ զարգացնելու առկա կրթագիտական համագործակցությունը: Դեսպանն ընդգծել է, որ երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդումը պայմանավորված է նաև գիտակրթական և միջհամալսարանական հարաբերությունների զարգացմամբ: Նա հաստատել է, որ Իրանի կառավարությունը պատրաստակամ է Հայաստանի քաղաքացիներին Իրանի բուհերում դոկտորական տեղերի տրամադրման հարցում: Դեսպանը ՀՀ կրթության և գիտության նախարարին է փոխանցել նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության պաշտոնական այցի հրավերը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են միջբուհական հարաբերությունների ամրապնդման, ուսանողների և դասախոսների փոխանակման, Հայաստանում պարսկերեն լեզվի դասընթացների կազմակերպման, նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության, ինչպես նաև աշխատանքային այլ հարցերի:

Arayik Harutyunyan Receives the Ambassador of the Islamic Republic of Iran.
The Minister of Education and Science of the Republic of Armenia, Arayik Harutyunyan received the ambassador of the Islamic Republic of Iran, Seyyed Kazem Sajjad.
While welcoming the guests, Arayik Harutyunyan mentioned that there are friendly relationships between Iran and Armenia in the field of education and science too and that there are enough grounds to discuss future joint projects. "Of course, we are going to stick with the previous memorandums and the responsibilities originated from them. However, we are ready to discuss any new projects that will develop education and science in Iran and Armenia," stated the Minister.
Ambassador Seyyed Kazem Sajjad greeted Minister Harutyunyan and said that Iran is ready to develop current educational and scientific partnerships. The ambassador stated that the progress of the relationships between the countries depends on the development of scientific, educational and interuniversity relationships. He confirmed, that the government of Iran is ready to give Armenians doctoral allotments in Iranian universities. The ambassador also officially invited the Minister to the Islamic Republic of Iran.
During the meeting, both sides discussed the growth of interuniversity relationships, an exchange program between students and professors,, Persian language instruction in Armenia, the cooperation in nanotechnologies and other ensuing inquiries.