Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է ԻԻՀ դեսպանին
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին:
Ողջունելով հյուրին` Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունները դրսևորվում են նաև կրթության և գիտության ոլորտներում և առկա համագործակցության մակարդակը բավարար հիմք է տալիս հետագա համատեղ ծրագրերի տեսլականը քննարկելու համար: «Անշուշտ, մենք հավատարիմ ենք մեր պետությունների միջև նախկինում կնքված հուշագրերի շրջանակում նախատեսված պարտավորություններին ու պատրաստակամ՝ քննարկելու նոր համատեղ ծրագրեր, որոնք հայ-իրանական հարաբերությունները կրթության և գիտության ոլորտում նոր որակական աստիճանի կբարձրացնեն»,- նշել է ԿԳ նախարարը:
Դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին ողջունելով նախարար Հարությունյանին` իր խոսքում վերահաստատել է իրանական կողմի պատրաստակամությունը՝ զարգացնելու առկա կրթագիտական համագործակցությունը: Դեսպանն ընդգծել է, որ երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդումը պայմանավորված է նաև գիտակրթական և միջհամալսարանական հարաբերությունների զարգացմամբ: Նա հաստատել է, որ Իրանի կառավարությունը պատրաստակամ է Հայաստանի քաղաքացիներին Իրանի բուհերում դոկտորական տեղերի տրամադրման հարցում: Դեսպանը ՀՀ կրթության և գիտության նախարարին է փոխանցել նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության պաշտոնական այցի հրավերը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են միջբուհական հարաբերությունների ամրապնդման, ուսանողների և դասախոսների փոխանակման, Հայաստանում պարսկերեն լեզվի դասընթացների կազմակերպման, նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության, ինչպես նաև աշխատանքային այլ հարցերի:

Министр образования и науки РА принял Посла ИРИ
Министр образования и науки РА Араик Арутюнян принял Чрезвычайного и полномочного посла Исламской Республики Иран в Республике Армения Сейеда Казема Саджади.
Приветствуя гостя, Араик Арутюнян отметил, что армяно-иранские дружественные отношения имеют место в сфере образования и науки, а уровень уже существующего сотрудничества дает достаточные основания для обсуждения видения перспективных совместных проектов. «Конечно же, мы привержены соблюдать обязательства, изложенные в подписанных нашими государствами меморандумах, но готовы обсудить и новые совместные проекты, которые поднимут армяно-иранские отношения на новый уровень в области образования и науки», – сказал Министр.
Посол Сейед Казем Саджади в своем выступлении приветствовал Министра, подтвердив готовность иранской стороны развивать существующее образовательное сотрудничество. Посол подчеркнул, что укрепление отношений между двумя странами обусловлено развитием научно-образовательных и межвузовских отношений. Он подтвердил, что иранское правительство готово предоставить гражданам Армении получение докторской степени в иранских университетах.
Посол передал Министру образования и науки РА приглашение посетить Исламскую Республику Иран с официальным визитом.
Отметим, что в ходе приема стороны затронули вопросы укрепления межвузовских отношений, обмена студентами и преподавателями, организации курсов обучения персидскому языку, сотрудничества в области нанотехнологий и другие вопросы.