Նախարարն ու դեսպանը քննարկել են հայ-սիրիական կրթական կապերին առնչվող հարցեր
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմին:
Ողջունելով հյուրին` Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ կրթության և գիտության ոլորտում հայ-սիրիական հարաբերությունների արդյունավետ փորձ կա. «Ինքս ժամանակին սովորել եմ Դամասկոսում` խորացնելով արաբերենի իմացությունները: Բարեկամական վերաբերմունքը, որ տեսել եմ այնտեղ ինձ համար ուղենշային է եղել ողջ կյանքում»,- նշել է ԿԳ նախարարը` հույս հայտնելով, որ երբեմնի բոլոր ծրագրերը, որոնք վերջին տարիներին Սիրիայում ծավալված իրադարձությունների հետևանքով որոշակիորեն խաթարվել են, ամբողջությամբ կվերականգնվեն և կընդլայնվեն: Նախարարն ընդգծել է, որ հարյուրավոր սիրիահայ երիտասարդներ կրթություն են ստանում Հայաստանում և երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնումն օրակարգային խնդիր է:
Դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել նախարար Հարությունյանին` ընդունելության համար և շեշտել, որ կրթական համագործակցության արդյունավետությունն հիմք է հանդիսանում մյուս ոլորտներում հարաբերությունների զարգացման համար: Անդրադառնալով երրկողմ ծրագրերին` դեսպանը նշել է, որ Սիրիայում իրավիճակը կայունանում է և կրթական ծրագրերի համար այժմ նպաստավոր պայմաններ են ստեղծված:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են «Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարության և Սիրիայի Արաբական Հանրապետության բարձրագույն կրթության նախարարության միջև բարձրագույն կրթության ոլորտում համագործակցության մասին 2018-2021 թվականների համար» համագործակցության ծրագրի նախագծին, որն այժմ քննարկվում է: Նախարարն ու դեսպանը հույս են հայտնել, որ ծրագրի վավերացմամբ երկկողմ հարաբերությունները նոր որակ կստանան հատկապես բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտներում, մասնավորապես հնարավորություն ստեղծելով երկկողմ կրթաթոշակային ծրագրերի համար: Այս համատեքստում դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմը նշել է, որ Սիրիայի երիտասարդները հետաքրքրված են արտասահմանյան երկրների կրթությամբ: Դեսպանի խոսքով` Հայաստանն այս իմաստով գրավիչ է, քանի որ այստեղ բարենպաստ է և՛ անվտանգության, և՛ կրթական միջավայրի առումով: Սիրիական կողմը հետաքրքրված է բժշկական և տեղեկատվական ոլորտի կրթությամբ, ինչպես նաև միջմշակութային և լեզվի ուսուցմամբ :

Министр и Посол обсудили вопросы армяно-сирийских образовательных связей
Министр образования и науки РА Араик Арутюнян принял Чрезвычайного и полномочного посла Сирийской Арабской Республики в Республике Армения Мухаммада Ахмада Хадж Ибрагима.
Приветствуя гостя, Министр отметил, что в области образования и науки уже имеется эффективный опыт армяно-сирийских отношений. «Когда-то я учился в Дамаске, совершенствовал свое знание арабского языка. Дружеское отношение, которое я наблюдал там, стало для меня путеводным на всю жизнь», – сказал Министр, выразив надежду, что все программы, которые были приостановлены из-за событий в Сирии, будут полностью восстановлены и расширены.
Араик Арутюнян также подчеркнул, что, благодаря имеющимся договоренностям, многие представители сирийской молодёжи получают образование в Армении, расширение же двусторонних отношений стоит на повестке дня.
Посол, в свою очередь, поблагодарил Министра образования и науки РА за приём и подчеркнул, что эффективность сотрудничества в области образования является основой для развития отношений во всех других сферах. Говоря о военных программах, Посол отметил, что ситуация в Сирии стабилизируется и создаются благоприятные условия для реализации образовательных программ.
В ходе встречи стороны обсудили проект сотрудничества Министерства образования и науки Республики Армения и Министерства высшего образования Сирийской Арабской Республики в области высшего образования на 2018–2021 годы. Данный проект в настоящее время уже находится на стадии обсуждения. Министр и Посол выразили надежду, что ратификация программы принесёт новое качество в сферу высшего образования и науки, в частности, будут созданы возможности для двусторонних стипендиальных программ.
В этом контексте Посол отметил, что сирийская молодежь заинтересована в обучении за рубежом. По словам Мухаммада Ахмада Хадж Ибрагима, Армения в этом смысле привлекательна, так как она благоприятна с точки зрения безопасности и образовательной среды. Сирийская сторона заинтересована в медицинском и информационном образовании, а также в межкультурной и лингвистической подготовке.