Նախարարն ու դեսպանը քննարկել են հայ-սիրիական կրթական կապերին առնչվող հարցեր
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմին:
Ողջունելով հյուրին` Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ կրթության և գիտության ոլորտում հայ-սիրիական հարաբերությունների արդյունավետ փորձ կա. «Ինքս ժամանակին սովորել եմ Դամասկոսում` խորացնելով արաբերենի իմացությունները: Բարեկամական վերաբերմունքը, որ տեսել եմ այնտեղ ինձ համար ուղենշային է եղել ողջ կյանքում»,- նշել է ԿԳ նախարարը` հույս հայտնելով, որ երբեմնի բոլոր ծրագրերը, որոնք վերջին տարիներին Սիրիայում ծավալված իրադարձությունների հետևանքով որոշակիորեն խաթարվել են, ամբողջությամբ կվերականգնվեն և կընդլայնվեն: Նախարարն ընդգծել է, որ հարյուրավոր սիրիահայ երիտասարդներ կրթություն են ստանում Հայաստանում և երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնումն օրակարգային խնդիր է:
Դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել նախարար Հարությունյանին` ընդունելության համար և շեշտել, որ կրթական համագործակցության արդյունավետությունն հիմք է հանդիսանում մյուս ոլորտներում հարաբերությունների զարգացման համար: Անդրադառնալով երրկողմ ծրագրերին` դեսպանը նշել է, որ Սիրիայում իրավիճակը կայունանում է և կրթական ծրագրերի համար այժմ նպաստավոր պայմաններ են ստեղծված:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են «Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարության և Սիրիայի Արաբական Հանրապետության բարձրագույն կրթության նախարարության միջև բարձրագույն կրթության ոլորտում համագործակցության մասին 2018-2021 թվականների համար» համագործակցության ծրագրի նախագծին, որն այժմ քննարկվում է: Նախարարն ու դեսպանը հույս են հայտնել, որ ծրագրի վավերացմամբ երկկողմ հարաբերությունները նոր որակ կստանան հատկապես բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտներում, մասնավորապես հնարավորություն ստեղծելով երկկողմ կրթաթոշակային ծրագրերի համար: Այս համատեքստում դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմը նշել է, որ Սիրիայի երիտասարդները հետաքրքրված են արտասահմանյան երկրների կրթությամբ: Դեսպանի խոսքով` Հայաստանն այս իմաստով գրավիչ է, քանի որ այստեղ բարենպաստ է և՛ անվտանգության, և՛ կրթական միջավայրի առումով: Սիրիական կողմը հետաքրքրված է բժշկական և տեղեկատվական ոլորտի կրթությամբ, ինչպես նաև միջմշակութային և լեզվի ուսուցմամբ :

The Minister and the Ambassador Discussed Issues Related to Armenian-Syrian Educational Relations
Arayik Harutyunyan, the RA Minister of Education and Science, hosted Mohammad Haj Ibrahim, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Syrian Arab Republic to the Republic of Armenia.
Welcoming the guest, Arayik Harutyunyan mentioned that there is a productive experience of Armenian-Syrian relations in the field of education and science. Arayik Harutyunyan expressed hope that all the programs that have been left unfinished, as a result of the recent events in Syria, will be completely resumed and augmented and said, "I have studied in Damascus and strengthened my knowledge of Arabic. The hospitality that I have experienced there has been a guideline for my whole life.” The Minister emphasized that hundreds of Syrian-Armenian youths receive their education in Armenia and the augmentation of the bilateral relations is a matter of agenda.
The Ambassador Mohammad Haj Ibrahim, in his turn, thanked Minister Harutyunyan for the reception and stressed that the effectiveness of educational cooperation is the basis for the development of relations in other areas. Referring to bilateral programs, the Ambassador mentioned that the situation in Syria is stabilizing and conditions favorable for educational programs are being created.
At the meeting, both parties also touched upon the subject of joint cooperation in higher education for 2018-2021, between the RA Ministry of Education and Science and the Ministry of Higher Education of the Syrian Arab Republic, which is under discussion. The Minister and the Ambassador expressed hope that when the project is approved, a better quality of higher education and science will be created for scholarship opportunities bilaterally. In this context, Ambassador Mohammad Haj Ibrahim mentioned that youths of Syria are interested in education abroad. According to him, Armenia is attractive in this sense, as it is favorable in terms of security and educational environment. The Syrian side is interested in Medical and Information Technology education, as well as in Intercultural and Language instruction.