Բարձրագույն կրթության հիմնախնդիրները` քննարկման առանցքում
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում օգոստոսի 5-6-ը աշխատանքային այցով գտնվել է Վրաստանում:
Այցի շրջանակում ԿԳ նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը հանդիպում է ունեցել Վրաստանի ԿԳ նախարարի բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտը համակարգող տեղակալ Ալեքսանդր Թեվզաձեի հետ, ում հետ քննարկվել են բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր: Հարևան երկրի պաշտոնյան ներկայացրել է բարձրագույն կրթության և գիտության, ինչպես նաև կառավարման ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները` նշելով, որ Վրաստանում այժմ քննարկվում է մի քանի ոլորտների կառավարման մարմինների միավորման հարցը: Կողմերն առանձնակի կարևորել են բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտների երկկողմ համագործակցությունը: Անդրադարձ է եղել համատեղ գիտահետազոտական նախագծերի իրականացման հնարավորություններին, բարձրագույն կրթության երրորդ աստիճանի, մասնավորապես PhD-ի վերաբերյալ մի շարք հարցերի: Վրաստանը, ինչպես և Հայաստանը անդամակցում է Հորիզոն 2020 ԵՄ ծրագրին և ունի գիտական հայտերի և դրամաշնորհների ներկայացման գրեթե նույն խնդիրները: Այս տեսանկյունից կողմերն ընդգծել են, որ համատեղ նախագծերի ներկայացումը կարող է երկուստեք արդյունավետ լինել: Քննարկվել են նաև բուհերի հավատարմագրմանը, որակի ապահովմանը և ուսանողների փոխանակմանն առնչվող հարցեր: Պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել հետագա համագործակցության վերաբերյալ:
ԿԳ նախարարի տեղակալն այցելել է նաև Թբիլիսիում գործող միջազգային բժշկական համալսարան (New Vision University), որի նպատակն է ընդունել հիմնականում արտասահմանցի ուսանողներ և աշխատել միջազգային կրթական շուկայի համար, ինչը հեռանկարային ուղղություն է նաև Հայաստանի համար:

В центре обсуждения – основные проблемы высшего образования
Заместитель министра образования и науки РА Оганес Оганисян с 5 по 6 августа в составе делегации, возглавляемой Министром здравоохранения РА Арсеном Торосяном, находился с рабочим визитом в Республике Грузия.
В рамках визита Оганес Оганисян встретился с Заместителем министра образования и науки по высшему образованию и по систематизации научной сферы РГ Александром Тевзадзе, с которым обсуждались проблемы реформ.
Александр Тевзадзе представил реформы в области высшего образования и науки, а также реформы, реализуемые в сфере управления, отметив, что сейчас в Грузии обсуждается вопрос об объединении органов управления нескольких сфер.
Стороны отметили, что придают особое значение двустороннему сотрудничеству в области высшего образования и науки.
Были также затронуты вопросы, относящиеся возможности реализации совместных исследовательских проектов, связанных с третьей степенью высшего образования, в частности, обсуждался ряд вопросов, связанных с докторской ученой степенью.
Грузия, как и Армения, является членом программы Евросоюза «Горизонт – 2020» и имеет похожие проблемы: предоставление стипендий и грантов. С этой точки зрения, стороны подчеркнули, что совместные проекты могут быть взаимовыгодными.
Также обсуждались вопросы, связанные с аккредитацией, обеспечением качества и программой обмена студентами. Была достигнута договоренность о дальнейшем сотрудничестве.
Заместитель министра образования и науки РА посетил Тбилисский государственный медицинский университет (New Vision University), который осуществляет прием иностранных студентов и подготовку их к работе на международном образовательном рынке, что также является перспективным направлением для Армении.