Բարձրագույն կրթության հիմնախնդիրները` քննարկման առանցքում
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում օգոստոսի 5-6-ը աշխատանքային այցով գտնվել է Վրաստանում:
Այցի շրջանակում ԿԳ նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը հանդիպում է ունեցել Վրաստանի ԿԳ նախարարի բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտը համակարգող տեղակալ Ալեքսանդր Թեվզաձեի հետ, ում հետ քննարկվել են բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր: Հարևան երկրի պաշտոնյան ներկայացրել է բարձրագույն կրթության և գիտության, ինչպես նաև կառավարման ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները` նշելով, որ Վրաստանում այժմ քննարկվում է մի քանի ոլորտների կառավարման մարմինների միավորման հարցը: Կողմերն առանձնակի կարևորել են բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտների երկկողմ համագործակցությունը: Անդրադարձ է եղել համատեղ գիտահետազոտական նախագծերի իրականացման հնարավորություններին, բարձրագույն կրթության երրորդ աստիճանի, մասնավորապես PhD-ի վերաբերյալ մի շարք հարցերի: Վրաստանը, ինչպես և Հայաստանը անդամակցում է Հորիզոն 2020 ԵՄ ծրագրին և ունի գիտական հայտերի և դրամաշնորհների ներկայացման գրեթե նույն խնդիրները: Այս տեսանկյունից կողմերն ընդգծել են, որ համատեղ նախագծերի ներկայացումը կարող է երկուստեք արդյունավետ լինել: Քննարկվել են նաև բուհերի հավատարմագրմանը, որակի ապահովմանը և ուսանողների փոխանակմանն առնչվող հարցեր: Պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել հետագա համագործակցության վերաբերյալ:
ԿԳ նախարարի տեղակալն այցելել է նաև Թբիլիսիում գործող միջազգային բժշկական համալսարան (New Vision University), որի նպատակն է ընդունել հիմնականում արտասահմանցի ուսանողներ և աշխատել միջազգային կրթական շուկայի համար, ինչը հեռանկարային ուղղություն է նաև Հայաստանի համար:

Critical Issues Concerning Higher Education are in the Midst of Discussions
The Deputy Minister of Education and Science of the Republic of Armenia, Hovhannes Hovhannisyan, with a delegation headed by the Minister of Healthcare, Arsen Torosyan, had a work related trip to the Republic of Georgia from August 5-6.
During the visit, Deputy Minister Hovhannes Hovhannisyan met with the Department head of Higher Education and Science Development, Alexander Tevzadze and discussed issues connected to the development of higher education. The Georgian official presented reforms both in the higher education and sciences and governing bodies stating that at the moment discussions are being held of unifying a few of those governing bodies. Moreover, the ministers discussed the importance of partnership between the two countries in the topic of higher education. The sides also touched upon the possibilities of joint research projects, as well as on a number of issues related to the PhD. Georgia, like, Armenia is a part of the Horizon 2020 EU program and has nearly the same issues related to applicants and grants. Then delegates mentioned that, within this context, it would be mutually beneficial to apply for programs together.
They also discussed matters connected to the accreditation of HEIs, mobility and quality assurance. An agreement also reached for future cooperation.
The Deputy Minister also visited the international medical school in Tbilisi (New Vision University) which aims at accepting students from overseas and work for an international education market which is also a promising outlook for Armenia.