Մեկնարկել է Համահայկական 8-րդ կրթական խորհրդաժողովը
Առնո Բաբաջանյանի անվան համերգասրահում այսօր մեկնարկել է Համահայկական 8-րդ կրթական խորհրդաժողովը, որին մասնակցում են Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի 24 երկրների 120 ներկայացուցիչներ: Համաժողովի բացմանը ողջույնի ուղերձ է հղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանը: Շնորհավորելով համաժողովի մասնակիցներին` Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ Սփյուռքի հետ կրթական առնչությունները Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության կարևոր բաղադրիչներից է. «Կրթության դաշտում վերարտադրվում և ձևավորվում են արժեքներ, որոնք լինելու են հայի վաղվա օրվա քաղաքական և մշակութային օրակարգի հիմքում»,- նշել է ԿԳ նախարարը և հավելել, որ երկամյա պարբերականությամբ Հայաստանում գումարվող խորհրդաժողովները նպատակ ունեն քննարկել արտերկրի հայկական կրթօջախների հիմնահարցերը, հստակեցնել կրթության ոլորտում ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերը: Նախարարի խոսքով` խորհրդաժողովի քառօրյա աշխատանքի արդյունքում մշակված բանաձևը պետք է արտացոլի այն հիմնական ուղղությունները, որոնց իրագործմամբ հնարավոր կլինի լուծել Սփյուռքի կրթության ոլորտում առկա հիմնախնդիրները և ստեղծել կայուն համագործակցության միջավայր: «Համահայկական 8-րդ կրթական խորհրդաժողովը անցնում է մեզ համար շատ կարևոր` արժեքների վերաիմաստավորման և թավշյա հեղափոխության փուլում: Ընդ որում հեղափոխությունը դեռ չի ավարտվել, որովհետև մենք դեռ անելու շատ գործ ունենք: Տարբեր ոլորտներում, այդ թվում նաև կրթության համակարգում կան իներցիաներ, որից մենք պետք է դուրս գանք: Սփյուռքի հետ փոխհարաբերություններում, հատկապես կրթությանն առնչվող հարցերում մենք պետք է նոր օրակարգ ձևավորենք` նաև այս խորհրդաժողովի արդյունքներից ելնելով: Խնդիրները բազմազան են` սկսած դասավանդման մեթոդներից ու նոր ծրագրերից մինչև արևմտահայերենի խնդիր:Վստահ եմ, որ աշխատանքային կարգով կարող ենք քնննարկել բոլոր հարցերը և գտնել լուծման արդյունավետ ուղիներ»,- հայտարարել է Արայիկ Հարությունյանը:
ՀՀ վարչապետն իր ուղերձում շեշտել է, որ ուրախ է Հայաստանում ողջունել ազգային կրթության բոլոր պատասխանատուներին և մասնավորապես նշել. «Արտերկրի յուրաքանչյուր կրթօջախ ջանքեր չի խնայում հայերենի բանավոր և գրավոր խոսքը պահպանելու համար: Մեր մշակութային ինքնության պահպանումը ազգային անվտանգության կարևոր բաղադրիչներից է և այն պահպանելու զարգացնելու համար անհրաժեշտ է պետական լուրջ քաղաքականություն» :
Խորհրդաժողովի մեկնարկի առիթով օրհնության գիր է հղել նաև Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն:
Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության եւ սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանն իր ելույթում ընդգծել է, որ Հայաստանում և Սփյուռքում տեղի ունեցող ցանկացած իրադարձություն ուղղակիորեն անդրադառնում է Արցախի վրա. «Հետևաբար յուրաքանչյուր խոսք պետք է մեծ պատասխանատվությամբ արտաբերել, հիշելով, որ թշնամու նշանառության տակ են գտնվում Արցախի երեխաները: Արցախի դպրոցներում սովորողները պետք է ունենան համոզմունք, որ երբևէ առուծախի առարկա չի դառնա այն հողը, որի վրա իրենք ապրում են»,- նշել է Արցախի նախարարը:
Նշենք, որ Համահայկական կրթական 8-րդ խորհրդաժողովի աշխատանքները կամփոփվեն օգոստոսի 6-ին: Խորհրդաժողովի աշխատանքները կընթանան լիագումար նիստերի և բաց քննարկումների ձևաչափով: Լիագումար նիստերում նախատեսված են ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանի, ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբաբյանի, ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Դավիթ Սարգսյանի, Լեզվի կոմիտեի նախագահ Դավիթ Գյուրջինյանի զեկույցները:
Մասնախմբերում քննարկվելու են սփյուռքի ամենօրյա և մեկօրյա դպրոցներում արևելահայերենի և արևմտահայերենի դասավանդման հիմնախնդիրները, այդ թվում ոչ ավանդական մեթոդների կիրառման հնարավորությունները: Օրակարգում են նաև կրթական կառույցների երկկողմանի համագործակցության հեռանկարները, արտադասարանական աշխատանքի կազմակերպման հարցերը, նախադպրոցականների և մեծահասակների կրթության կազմակերպման առանձնահատկությունները, սփյուռքի դպրոցներում «Շախմատ» առարկայի ուսուցման հնարավորությունները:
Խորհրդաժողովն ամփոփվելու է բանաձևի ընդունմամբ, որն առաջիկա երկու տարիներին ուղղորդիչ կլինի ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության համար:

Стартовала VIII-ая Всеармянская образовательная конференция
Сегодня в концертном зале имени Арно Бабаджаняна прошла VIII-ая Всеармянская образовательная конференция, в которой приняли участие 120 человек армянской Диаспоры из 24 стран, из Армении и Арцаха.
На открытии конференции с приветствием выступили Министр образования и науки РА Араик Арутюнян и Министр образования, науки и спорта Республики Арцах Нарине Агабалян.
Приветствуя участников конференции, Араик Арутюнян отметил, что образовательные отношения с Диаспорой являются важной составляющей сотрудничества Армения-Диаспора.
«В области образования формируются и воспроизводятся ценности, которые в дальнейшем становятся основой армянской политической и культурной повестки дня», – отметил Министр и добавил, что конференции, созываемые в Армении каждые два года, направлены на обсуждение проблем армянских школ за рубежом и уточнение программ, осуществляемых Министерством образования и науки РА в области образования.
По словам министра, резолюция, принятая на четырехдневной конференции, должна будет отразить те основные направления, осуществление которых даст возможность в будущем решить основные проблемы сферы образования Диаспоры и создать основы для устойчивого сотрудничества.
«VIII-я Всеармянская образовательная конференция очень важна для нас, так как после бархатной революции мы находимся на этапе пересмотра ценностей. Революция еще не окончена, потому что нам еще многое предстоит сделать. В разных областях, в том числе и в системе образования, имеется инерция, из которой мы должны выйти. В отношениях с Диаспорой, особенно в вопросах, связанных с образованием, мы должны сформировать новую повестку дня, основанную на результатах этой конференции. Проблемы разнообразны – от методов обучения и новых программ до западноармянского языка. Уверен, что в процессе работы мы сможем обсудить все вопросы и найти эффективные пути их решения», – сказал Араик Арутюнян.
Далее для участников конференции было зачитано послание Премьер-министра РА Николы Пашиняна, в котором он приветствовал всех ответственных за национальное образование в Армении и в Диаспоре, отметив: «Каждое учебное заведение за границей не жалеет усилий для сохранения устного и письменного армянского языка. Сохранение нашей культурной самобытности является одним из важнейших элементов национальной безопасности и требует серьезной государственной политики для ее развития».
Затем было зачитано приветственное письмо с благословением участникам конференции католикоса Великого Дома Киликии Арама I.
В своем выступлении Министр образования, науки и спорта Республики Арцах Нарине Агабалян подчеркнула, что любое событие, происходящее в Армении и Диаспоре, напрямую затрагивают Арцах.
«Поэтому каждое слово должно произноситься с большой ответственностью, помня, что дети Арцаха являются целью противника. Учащиеся школ Арцаха должны быть уверены в том, что никогда земля, на которой они живут, не станет предметом сделки», – сказала Министр Арцаха.
Было отмечено, что итоги VIII-ой Всеармянской образовательной конференции будут подведены 6 августа, а работа конференции пройдет в формате пленарных заседаний и открытых дискуссий.
На пленарном заседании ожидаются также отчеты Министра образования и науки РА, Министра образования, науки и спорта Республики Арцах, Заместителя министра диаспоры РА и председателя Комитета по языку.
В секциях конференции будут обсуждаться вопросы преподавания восточноармянского и западноармянского языков в однодневных и повседневных школах Диаспоры, в том числе вопросы возможности использования нетрадиционных методов преподавания.
В повестку дня были включены вопросы перспектив двустороннего сотрудничества между учебными заведениями, организации внеурочной работы, особенности дошкольного и образования для взрослых, а также возможности преподавания предмета «Шахматы» в школах Диаспоры.
Конференция будет завершена принятием резолюции, которая станет ориентиром для Министерства образования и науки на следующие два года.