Արայիկ Հարությունյանին ներկայացվել է «Արմաթ» լաբորատորիաների կրթական ծրագրի զարգացման նոր առաջարկություն
2018-08-01
«Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաները կարող են դառնալ Հայաստանի կրթական համակարգի նոր բրենդը: Ներկայումս «Արմաթ» լաբորատորիաների խմբակներ են ներդրված Հայաստանի շուրջ 225 դպրոցում, որտեղ ինժեներական կրթություն են ստանում ավելի քան 5000 աշակերտ: Ծրագիրն ունի ընդլայնման հեռանկար և պահանջ:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպման ժամանակ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը ներկայացրել է «Արմաթ» լաբորատորիաների կրթական ծրագրի զարգացման նոր առաջարկություն, ինչպես նաև հակիրճ տվյալներ ծրագրի արդյունավետության և ձեռքբերումների մասին: Մասնավորապես անդրադարձ է եղել ավանդաբար կազմակերպվող անօդաչու թռչող սարքերի, իրեր տեղափոխող և տեսակավորող ռոբոտների, 3D և եռաչափ մոդելավորման, ինչպես նաև միջազգային տարբեր մրցույթներում «Արմաթ» լաբորատորիաների խմբակների աշակերտների գրանցած արդյուքներին:
ԿԳ նախարար Ա. Հարությունյանը նշել է, որ ՏՏ ոլորտում կրթության որակի բարելավումն ու մրցունակ կադրերի պատրաստումը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից են: Նախարարի խոսքով` այս համատեքստում պետք է հստակ գնահատել պահանջվող ներդրումներն ու ակնկալվող արդյունքը:

Араику Арутюняну была представлена новая образовательная программа, разработанная лабораторий «Армат»
2018-08-01
Инженерные группы «Армат» могут стать новым брендом армянской образовательной системы. В настоящее время лаборатории «Армат» развернуты в 225 школах Армении, где более 5000 учащихся получают инженерное образование. Программа имеет перспективу и пожелание к расширению.
На встрече с министром образования и науки РА Араиком Арутюняном исполнительный директор Союза перспективных технологических предприятий (СПТП) Карен Варданян представил новую образовательную программу, разработанную лабораторий «Армат», а также краткую информацию об эффективности и достижениях данной программы.
В частности, были затронуты, ставшие традиционными, результаты беспилотных летательных аппаратов, роботов-переносчиков и сортировочных роботов, 3D и трехмерное моделирование, а также результаты групп лабораторий «Армат», имевшие место на различных международных соревнованиях.
Министр образования и науки РА отметил, что повышение качества ИТ-образования и подготовка конкурентоспособных кадров являются одними из приоритетов Правительства Армении. По словам министра в этом контексте необходимо четко определить необходимые инвестиции и ожидаемый результат.