Արայիկ Հարությունյանին ներկայացվել է «Արմաթ» լաբորատորիաների կրթական ծրագրի զարգացման նոր առաջարկություն
2018-08-01
«Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաները կարող են դառնալ Հայաստանի կրթական համակարգի նոր բրենդը: Ներկայումս «Արմաթ» լաբորատորիաների խմբակներ են ներդրված Հայաստանի շուրջ 225 դպրոցում, որտեղ ինժեներական կրթություն են ստանում ավելի քան 5000 աշակերտ: Ծրագիրն ունի ընդլայնման հեռանկար և պահանջ:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպման ժամանակ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը ներկայացրել է «Արմաթ» լաբորատորիաների կրթական ծրագրի զարգացման նոր առաջարկություն, ինչպես նաև հակիրճ տվյալներ ծրագրի արդյունավետության և ձեռքբերումների մասին: Մասնավորապես անդրադարձ է եղել ավանդաբար կազմակերպվող անօդաչու թռչող սարքերի, իրեր տեղափոխող և տեսակավորող ռոբոտների, 3D և եռաչափ մոդելավորման, ինչպես նաև միջազգային տարբեր մրցույթներում «Արմաթ» լաբորատորիաների խմբակների աշակերտների գրանցած արդյուքներին:
ԿԳ նախարար Ա. Հարությունյանը նշել է, որ ՏՏ ոլորտում կրթության որակի բարելավումն ու մրցունակ կադրերի պատրաստումը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից են: Նախարարի խոսքով` այս համատեքստում պետք է հստակ գնահատել պահանջվող ներդրումներն ու ակնկալվող արդյունքը:

Arayik Harutyunyan was Presented with a New Proposal Regarding the Development of the "Armat" Educational Curriculum
2018-08-01
The “Armat" engineering group-labs can become the latest line of the Armenian education system. At this time, the "Armat" group of laboratories are embedded in 225 schools in Armenia, where more than 5,000 students study engineering. The program is in great demand and has a potential to expand.
The Executive Director of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE), Karen Vardanyan presented a new proposal for the development of the educational curriculum of the"Armat" laboratories, as well as brief information about the program's efficiency and achievements at the meeting with Arayik Harutyunyan, the RA Minister of Education and Science.They particularly discussed the results of traditionally organized unmanned aerial vehicles, robots transferring and classifying goods, 3D modeling, as well as the results of "Armat" students who participated in various internationally held contest.
A. Harutyunyan, the Minister of Education and Science, stated that among the priorities of the Government of Armenia, is the improvement of quality based IT education and the training of a competitive workforce. In saying that, the Minister added the necessity to estimate the required investments and the expected result.