Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նիստ
Այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նիստ, որի օրակարգում ներառված էին խորհրդի նախագահի և քարտուղարի ընտրության հարցերը: Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի պաշտոնում առաջադրվել են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի և ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Արմեն Հարությունյանի թեկնածությունները: Քվեարկության արդյունքում նախագահ է ընտրվել Արմեն Հարությունյանը: Ուսանողական համակազմից ընտրվել է նաև խորհրդի քարտուղար:
Նիստի ընթացքում խորհուրդը որոշում է կայացրել ընդունել գործող ռեկտոր Արշալույս Թարվերդյանի դիմումը և դադարեցնել նրա լիազորությունները ռեկտորի պաշտոնում: Ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնում առաջադրվել են բուհի Ագրոբիզնեսի ուսուցման կենտրոնի ղեկավար Վարդան Ուռուտյանի և պրոռեկտոր Դանիել Պետրոսյանի թեկնածությունները: Քվեարկության արդյունքում 17/7 ձայների հարաբերակցությամբ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվել Վարդան Ուռուտյանը՝ մինչև սահմանված կարգով ռեկտորի պաշտոնի թափուր տեղի համար մրցույթի անցկացումը:
Բացի այդ, որոշում է կայացվել վերանայել ռեկտորին ներկայացվող պահանջները և համապատասխան փոփոխություն կատարել բուհի կանոնադրության մեջ:

Заседание Совета попечителей Национального аграрного университета Армении
31 июля с.г. состоялось заседание Совета попечителей Национального аграрного университета Армении. На повестке дня были вопросы выборов председателя и секретаря Совета.
На пост председателя Совета были выдвинуты две кандидатуры: депутат Национального собрания РА Овик Агазарян и заместитель министра сельского хозяйства РА Армен Арутюнян. По результатам открытого голосования Армен Арутюнян был единогласно избран председателем Совета попечителей. Секретарь Совета был избран из студенческого состава.
В ходе заседания Советом попечителей было принято решение об удовлетворении заявления действующего ректора Аршалуйса Тарвердяна об отставке и прекращении его полномочий в качестве ректора.
На должность временно исполняющего обязанности ректора были выдвинуты кандидатуры начальника учебного центра Агробизнеса Вардана Урутяна и проректора Даниела Петросяна.
До проведения конкурса, согласно регламенту, на вакантную должность ректора, в результате открытого голосования (с перевесом в 10 голосов – соотношение 17/7) временно исполняющим обязанности ректора был назначен Вардан Урутян.
Было принято также решение пересмотреть объем требований, предъявляемых ректору, и внести соответствующие изменения в Устав университета.