Մարդուն առողջություն պարգևելն ամենամեծ առաքելությունն է. Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է ԵՊԲՀ շրջանավարտներին
2018-07-26
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի գիտխորհրդի հանդիսավոր նիստին: «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրի համալսարանական հիվանդանոցի բակում կայացած բացօթյա միջոցառման ընթացքում բժշկական համալսարանն ավարտող ապագա բժիշկները, այդ թվում՝ ռազմական, ընթերցել են Հիպոկրատի երդումը և ստացել ավարտական դիպլոմները:
Վարչապետը շնորհավորել է բոլոր շրջանավարտներին և ընդգծել. «Բոլորդ տեղյակ եք, որ այսօր մեր բուհական համակարգում կա թերբեռնվածության խնդիր և բժշկակական համալսարանն այն եզակի բուհն է, որ այսպիսի խնդիր չունի: Կարծում եմ՝ պետք է արձանագրենք, թե ինչու. դեռևս խորհրդային տարիներից այս բուհը միջազգային կրթական օջախ լինելու ավանդույթ ունի և ուրախալի է, որ այդ ավանդույթը երրորդ հանրապետության տարիներին պահպանվել է, այժմ տեսնում ենք, որ նոր փուլ է մտել: Հայաստանյան բուհի այսպիսի մոդելը շատ կարևոր է մեր բուհական համակարգը կազմակերպելու համար, մեր բուհական համակարգը միջազգայնացնելու ճանապարհը, կարծում եմ, ճիշտ ճանապարհ է, ինչը պետք է շարունակենք ոչ միայն օտարերկրյա ուսանողների, այլ առաջին հերթին մեզ համար, որովհետև այս մոդելն է, որ պետք է անընդհատ զարգացնի, առաջ մղի մեր կրթությունը, բարձրացնի կրթության որակը և նրան բերի միջազգային ճանաչում, նրան ստիպի հասու լինել բոլոր միջազգային նորություններին, նոր տեխնոլոգիաներին, զարգացումներին»: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխությունները նոր խթան և էներգիա կհաղորդեն բուհական համակարգին:
«Կարծում եմ՝ լավագույն մասնագետները նրանք են, ովքեր մասնագիտություն ընտրում են ոչ թե մաթեմատիկական, ֆինանսատնտեսական հաշվարկներից ելնելով, այլ առաքելության խորը գիտակցությամբ: Իմ ընկալմամբ, մարդու համար մասնագիտությունն առաջին հերթին առաքելություն է, առավել ևս բժշկի մասնագիտությունը: Հույս ունեմ, որ բոլոր շրջանավարտներն աշխատանքային կյանք են մտնում այն համոզմունքով և հավատով, որ իրենք անպայման փոխելու են աշխարհը, եթե ողջ ամբողջ աշխարհը, ապա առնվազն բժշկական, առողջապահական աշխարհը, առնվազն այն աշխատանքային աշխարհը, որտեղ իրենք ապրում են: Ի վերջո, մարդուն երջանկություն, առողջություն պարգևելն ամենամեծ մարդկային առաքելությունն է և հույս ունեմ, որ այդ առաքելությունից ոչինչ չի շեղի մեր այսօրվա շրջանավարտներին, ոչ բարեկեցությունը, ոչ փողը, ոչ վայելքները: Համոզված եմ, որ առաքելությանը հավատարիմ լինելու պարագայում նրանք կունենան այդ ամենը: Հույս ունեմ՝ նրանք կաշխատեն այնպես, այնպիսի հարթության մեջ, որտեղ հարաբերությունները կարգավորվում են ոչ միայն և ոչ այնքան կարգավորումներով, կանոնակարգերով, այլ մարդու՝ ինքն իր հետ, իր խղճի և իր առաքելության հետ ունեցած հարաբերություններով: Ես հավատում եմ ձեր առաքելությանը, ես հավատում եմ մեր առաքելությանը, ես հավատում եմ մեր ընդհանուր հաղթանակին»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
ԵՊԲՀ-ն 2017-2018 ուսումնական տարում ունի 1001 շրջանավարտ, նրանցից 45-ը բուհն ավարտել են կարմիր դիպլոմով, 24-ը՝ ռազմական բժիշկներ են:

Дарить человеку здоровье - величайшая миссия: Никол Пашинян поздравил выпускников ЕГМУ
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на торжественном заседании учёного совета Ереванского государственного медицинского университета имени М.Гераци. В ходе мероприятия, состоявшегося на открытом воздухе во дворе университетской клиники клинического комплекса номер 1 "Гераци", оканчивающие вуз будущие врачи, в том числе военные медики, произнесли клятву Гиппократа и получили свои дипломы.
Премьер-министр поздравил всех выпускников и подчеркнул: “Вы знаете, что сегодня в нашей вузовской системе существует проблема недобора, а медицинский университет - один из тех уникальных вузов, у которого нет такой проблемы. Я думаю, мы должны озвучить почему: еще со времен Советского Союза у этого вуза традиция становления международным образовательным учреждением, и радостно, что эта традиция сохранилась во время третьей республики, и теперь мы видим, что она вступила в новую фазу. Эта модель армянского вуза очень важна для организации нашей вузовской системы, я считаю, что путь интернационализации нашей системы высшего образования - это правильный путь, который нужно продолжать не только для иностранных студентов, но прежде всего для нас самих, потому что именно эта модель должна постоянно развивать, продвигать наше образование, повышать качество образования и приносить ему международное признание, заставить его быть в курсе всех международных новостей, новых технологий и разработок”.
Никол Пашинян выразил надежду, что изменения в Армении придадут новый импульс и энергию вузовской системе.
“Я считаю, что лучшими профессионалами являются те, кто выбирает профессию, основываясь не на математических, финансово-экономических расчетах, а на глубоком понимании своей миссии. По моему мнению, профессия человека - это прежде всего миссия, особенно, профессия врача. Я надеюсь, что все выпускники входят в трудовую жизнь с убеждением и верой, что они обязательно изменят мир, если не весь мир, то, по крайней мере, медицинский, здравоохранительный мир, по крайней мере, тот рабочий мир, в котором они живут. В конечном счете, дарить человеку счастье и здоровье - величайшая человеческая миссия, и я надеюсь, что ничто не отвлечет наших сегодняшних выпускников от этой миссии - ни богатства, ни деньги, ни удовольствия. Я убежден, что если они будут верны своей миссии, то они получат все это. Надеюсь, они будут работать так, на той плоскости, где отношения регулируются не только и не столько уставом, сколько отношениями человека с самим собой, своей совестью и миссией. Я верю в вашу миссию, я верю в нашу миссию, я верю в нашу общую победу”, - сказал премьер-министр Пашинян.
В 2017-2018 учебном году ЕГМУ окончил 1001 студент, 45 из них окончили вуз с красным дипломом, а 24 - военные врачи.