Մարդուն առողջություն պարգևելն ամենամեծ առաքելությունն է. Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է ԵՊԲՀ շրջանավարտներին
2018-07-26
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի գիտխորհրդի հանդիսավոր նիստին: «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրի համալսարանական հիվանդանոցի բակում կայացած բացօթյա միջոցառման ընթացքում բժշկական համալսարանն ավարտող ապագա բժիշկները, այդ թվում՝ ռազմական, ընթերցել են Հիպոկրատի երդումը և ստացել ավարտական դիպլոմները:
Վարչապետը շնորհավորել է բոլոր շրջանավարտներին և ընդգծել. «Բոլորդ տեղյակ եք, որ այսօր մեր բուհական համակարգում կա թերբեռնվածության խնդիր և բժշկակական համալսարանն այն եզակի բուհն է, որ այսպիսի խնդիր չունի: Կարծում եմ՝ պետք է արձանագրենք, թե ինչու. դեռևս խորհրդային տարիներից այս բուհը միջազգային կրթական օջախ լինելու ավանդույթ ունի և ուրախալի է, որ այդ ավանդույթը երրորդ հանրապետության տարիներին պահպանվել է, այժմ տեսնում ենք, որ նոր փուլ է մտել: Հայաստանյան բուհի այսպիսի մոդելը շատ կարևոր է մեր բուհական համակարգը կազմակերպելու համար, մեր բուհական համակարգը միջազգայնացնելու ճանապարհը, կարծում եմ, ճիշտ ճանապարհ է, ինչը պետք է շարունակենք ոչ միայն օտարերկրյա ուսանողների, այլ առաջին հերթին մեզ համար, որովհետև այս մոդելն է, որ պետք է անընդհատ զարգացնի, առաջ մղի մեր կրթությունը, բարձրացնի կրթության որակը և նրան բերի միջազգային ճանաչում, նրան ստիպի հասու լինել բոլոր միջազգային նորություններին, նոր տեխնոլոգիաներին, զարգացումներին»: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխությունները նոր խթան և էներգիա կհաղորդեն բուհական համակարգին:
«Կարծում եմ՝ լավագույն մասնագետները նրանք են, ովքեր մասնագիտություն ընտրում են ոչ թե մաթեմատիկական, ֆինանսատնտեսական հաշվարկներից ելնելով, այլ առաքելության խորը գիտակցությամբ: Իմ ընկալմամբ, մարդու համար մասնագիտությունն առաջին հերթին առաքելություն է, առավել ևս բժշկի մասնագիտությունը: Հույս ունեմ, որ բոլոր շրջանավարտներն աշխատանքային կյանք են մտնում այն համոզմունքով և հավատով, որ իրենք անպայման փոխելու են աշխարհը, եթե ողջ ամբողջ աշխարհը, ապա առնվազն բժշկական, առողջապահական աշխարհը, առնվազն այն աշխատանքային աշխարհը, որտեղ իրենք ապրում են: Ի վերջո, մարդուն երջանկություն, առողջություն պարգևելն ամենամեծ մարդկային առաքելությունն է և հույս ունեմ, որ այդ առաքելությունից ոչինչ չի շեղի մեր այսօրվա շրջանավարտներին, ոչ բարեկեցությունը, ոչ փողը, ոչ վայելքները: Համոզված եմ, որ առաքելությանը հավատարիմ լինելու պարագայում նրանք կունենան այդ ամենը: Հույս ունեմ՝ նրանք կաշխատեն այնպես, այնպիսի հարթության մեջ, որտեղ հարաբերությունները կարգավորվում են ոչ միայն և ոչ այնքան կարգավորումներով, կանոնակարգերով, այլ մարդու՝ ինքն իր հետ, իր խղճի և իր առաքելության հետ ունեցած հարաբերություններով: Ես հավատում եմ ձեր առաքելությանը, ես հավատում եմ մեր առաքելությանը, ես հավատում եմ մեր ընդհանուր հաղթանակին»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
ԵՊԲՀ-ն 2017-2018 ուսումնական տարում ունի 1001 շրջանավարտ, նրանցից 45-ը բուհն ավարտել են կարմիր դիպլոմով, 24-ը՝ ռազմական բժիշկներ են:

“To give a person health is the greatest mission” - Nikol Pashinyan congratulates YSMU graduates
Prime Minister Nikol Pashinyan attended the ceremonious meeting of the academic council of Yerevan State Medical University after M. Heratsi. During the event, which was held out of doors in the courtyard of the university clinic of Heratsi N1 clinical complex, the graduates first read out the oath of Hippocrates and then received their diplomas.
The Prime Minister congratulated all graduates and stressed: “You may know that our university system is short of students, while the medical university is one of those unique universities that do not face such a problem, firstly because in the Soviet era it used to be an international educational institution, and it is joyful to see that this tradition continued into the Third Republic, and now has entered a new phase of development.
This model of the Armenian university is very important for the organization of our university system, I believe that the way of internationalization of our higher education system is the right way to continue not only for foreign students, but first of all for ourselves, because this model must be constantly developed to promote and improve the quality of education and win international recognition for it, make it keep abreast of all international news updates, new technologies and developments.”
Nikol Pashinyan expressed the hope that the recent changes in Armenia will give new impetus and energy to the university system. “I do believe that the best professionals are those who do not choose a profession based on mathematical, financial and economic considerations, but do it based on deep understanding of their mission. In my opinion, profession is primarily a mission, especially as regards the profession of a doctor. I hope that all graduates are entering the professional career with conviction and faith that they will necessarily change the world, if not the whole world, then at least the medical, health world, at least the working world in which they live. Ultimately, to give a person happiness and health is the greatest human mission, and I hope that nothing will distract our today’s graduates from this mission - neither wealth, nor money, nor pleasure. I am convinced that if they hold on to their mission, they will get the most out of it. I hope that they will work in the same way and in a dimension where relations are regulated not only and not so much by statutory laws and by-laws, but by the relationship of a person with himself, his conscience and mission. I believe in your mission; I believe in our common victory,” Prime Minister Pashinyan said.
In the 2017-2018 academic year, the YSMU boasted 1001 graduates, 45 of them graduated from high school with a red diploma, and 24 are military doctors.