Բուհերը պետք է մտածեն միավորվելու մասին. Արայիկ Հարությունյանը հանդիպել է ոչ պետական բուհերի ռեկտորների հետ
2018-07-20
Բարձրագույն կրթության ոլորտը տարեցտարի նահանջ է ապրում, որի համար կան մի շարք օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներ: Այս մասին ոչ պետական բուհերի ռեկտորների հետ քննարկմանն ասել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը՝ ընդգծելով, որ խնդիրն առկա է նաև վերոնշյալ բուհերի պարագայում: Ըստ նախարարի՝ դեմոգրաֆիական գործընթացների արդյունքում, երբ ուսանողների թիվը կրճատվել է, տեղի է ունեցել նաև բուհերի ընդհանուր որակի անկում: «Բուհերն իրենց բյուջեների մեծ մասը համալրում են ուսանողների վարձավճարների հաշվին, որն էլ իր հերթին ազդում է կրթության որակի վրա: Ոչ պետական բուհերի հետ կապված ունենք որոշակի ծրագրեր. մենք պետք է գույքագրենք՝ ինչպիսի բուհեր ունենք, որովհետև որքանով էլ որ դրանք մասնավոր են, սակայն անմիջական ազդեցություն ունեն կրթության որակի վրա: Իսկ պետությունը, որը կրթական քաղաքականության կազմակերպիչն է, չի կարող բարձիթողի վիճակ հանդուրժել ցանկացած ոլորտում, որը կարող է ազդել իր քաղաքականության վրա: Մենք, իհարկե, չենք ցանկանում արտաքին միջամտություն իրականացնել, բայց նաև բուհերը ստեղծված իրավիճակում պետք է մտածեն իրենց ապագայի մասին և քննարկեն միավորումների հարցը, որպեսզի խնդիրը չհասնի լիցենզիաների համապատասխանեցմանը կամ բուհերի փակմանը»,-նշել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ ոչ պետական բուհերից ինստիտուցիոնալ հավատարմագրում է անցել ընդամենը երկու ուսհաստատություն՝ կոչ անելով մյուսներին ևս անցնել այդ գործընթացը: «Այս տարի բոլոր բուհերում դիմորդների թվի պակասը լրացուցիչ խնդիրներ է առաջացրել: Եթե կան առաջարկներ, թե ինչպես կարող է պետությունն աջակցել ձեզ այս հարցում, որպեսզի ավելի լավ արդյունքներ գրանցեք, պատրաստ ենք լսել դրանք: Բացի այդ, մեծ մտահոգություն կա՝ կապված բժշկական բուհերի հետ: Այս հարցում մենք չեք կարող թույլ տալ, որը խնդիրը հանգեցնի անդառնալի հետևանքների՝ հաշվի առնելով այն երևույթները, որոնք առկա են որոշ ոչ պետական բուհերում»,-նշել է նախարարը:
Բուհերի ռեկտորները մի շարք հարցեր են ուղղել նախարարին, ինչպես նաև հանդես եկել առաջարկներով: Նրանց մասնավորապես հետաքրքրել է հավասար մրցակցային դաշտի ապահովման, մարզային բուհերի որակի, հավատարմագրման գործընթացի, ընդունելության քննությունների և այլ հարցերի հետ կապված խնդիրներ:
Ի պատասխան՝ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ մրցակցային դաշտի ապահովումը անհրաժեշտ պայման է՝ ոլորտի զարգացման տեսանկյունից: «Մենք շահագրգիռ ենք, որ ոչ պետական բուհերը կայանան և խթան հանդիսանան՝ մյուս բուհերի զարգացման և կրթության որակի բարձացման համար: Իսկ պետական բուհերի հետ մրցակցել և համապատասխան արդյունքներ կարող են գրանցել միայն խոշոր ոչ պետական բուհերը»,-ընդգծել է նախարարը:

Университеты должны думать об объединении: Араик Арутюнян встретился с ректорами негосударственных университетов
По мнению Министра, в результате демографических процессов имело место сокращение числа студентов и, как результат, снизилось качество образования в университетах. «Большинство университетов пополняют свои бюджеты за счет студенческих выплат за обучение, что, в свою очередь, также влияет на качество образования. У нас есть конкретные проекты, связанные с негосударственными вузами. Прежде мы должны составить их перечень в стране и понять, какие из негосударственных университетов, несмотря на то, что являются частными, – оказывают серьезное влияние на качество образования. Государство, будучи ответственным за политику в сфере образования, не может позволить пренебрежительного отношения к ней. Министерство старалось не оказывать внешнего давления и вмешательства в решение этой проблемы, но и университеты должны думать о своем будущем и начать обсуждение вопроса объединения вузов, чтобы проблема не достигла того критического уровня, когда будет поставлен вопрос соответствия лицензии или закрытия высших учебных заведений», – сказал Министр, указав, что институциональную аккредитацию прошли только два негосударственных университета, и призвав остальных также пройти аккредитацию.
«Уменьшение количества абитуриентов в этом году во всех университетах создало дополнительные проблемы. Если есть предложения о том, как государство может помочь вам в этом вопросе, чтобы добиться лучших результатов, мы готовы выслушать. Кроме того, вызывают большое беспокойство проблемы, существующие в медицинских высших учебных заведениях. В этой связи мы не можем допустить, чтобы эти проблемы привели к необратимым последствиям для системы образования», - сказал Министр.
Ректоры университетов обратились к Министру с вопросами, а также внесли некоторые предложения. Они были особенно заинтересованы в обеспечении: равной конкуренции, качества в региональных высших учебных заведениях, процесса аккредитации, вступительных экзаменов и др.
В ответ Министр отметил, что обеспечение конкурентной среды является необходимым условием развития самой сферы. «Мы заинтересованы в становлении и развитии как негосударственных, так и государственных вузов, что обеспечит, в свою очередь, конкуренцию среди университетов и создаст и будет способствовать повышению качества образования в целом. И только самые крупные негосударственные вузы смогут конкурировать с государственными университетами и обеспечивать соответствующие результаты», – подчеркнул Министр.