Նախարարին կից հասարակական խորհուրդը պետք է իրական դերակատարություն ունենա. Արայիկ Հարությունյան
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարին կից հասարակական խորհուրդը գումարել է իր հերթական նիստը, որը վարել է խորհրդի նախագահ, նախարար Արայիկ Հարությունյանը: Նախարարը նախ շնորհավորել է խորհրդի նոր անդամներին, որոնք ընդգրկվել էին աշխատակարգով սահմանված ժամկետներում իրականացված ռոտացիայի արդյունքում: «Վերջին շրջանում կրթության ոլորտի նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծացել է, և բոլոր այն կազմակերպությունները, որոնք հետաքրքրված են հասարակական խորհրդի աշխատանքներով, կարող են դրա նիստերին մասնակցել խորհրդակցական ձայնի իրավունքով և հանդես գալ համապատասխան առաջարկներով: Նախարարությունը կարևորում է հասարակական խորհրդի գործունեությունը. անհրաժեշտ է, որ այն հանդես գա քննադատությամբ, եթե դրա անհրաժեշտությունը կա, և առաջարկներով, որպեսզի դրանց միջոցով մենք շտկումներ մտցնենք մեր աշխատանքի մեջ և համապատասխան փոփոխություններ անենք»,-նշել է նախարարը՝ անդրադառնալով օրակարգի բուն հարցին՝ կրթության ոլորտի հիմնախնդիրներին և զարգացման միտումներին: Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ խիստ արդիական են հրատապ խնդիրների լուծումը և կրթության զարգացման հիմնական ուղենիշների ամրագրումը կրթության բոլոր օղակներում՝ նախադպրոցական կրթությունից մինչև հետբուհական: «Մեր միջազգային գործընկերների հետ ներկայումս ակտիվ աշխատանք ենք տանում՝ նախակրթարանների ծրագրի հետ կապված, և առաջիկայում հատկապես հեռավոր համայնքներում դրանց թվի զգալի աճ կունենանք: Պետությունը պատրաստ է ֆինանսական ռեսուրսներ հատկացնել այս ծրագրին: Հանրակրթության ոլորտի հիմնական խնդիրն այն է, որ դպրոցներն առավելապես քաղաքականացված են եղել, և կառավարման խորհուրդները չեն ծառայել իրենց բուն նպատակին՝ եղել են բացառապես տնօրեն ընտրելու և իշխանությունը վերարտադրելու գործիք, մինչդեռ դրանք ավելի մեծ լիազորություններ ունեն: Ներկայումս մշակվում է դպրոցների կառավարման խորհուրդների ձևավորման նոր կարգ, որի նախագիծն առաջիկայում կդրվի հանրային քննարկման: Այս առումով ակնկալում ենք հասարակական խորհդի ակտիվ ներգրավվածությունը»,-նշել է նախարարը և հավելել, որ հասարակության շրջանում մեծ է դժգոհությունը՝ պայմանավորված 12-ամյա կրթության հետ: «Խնդիրը նրանում է, որ ավագ դպրոցը չի ծառայում իր հիմնական նպատակին, հետևաբար անհրաժեշտություն կա՝ դրան նոր և իրական բովանդակություն փոխանցել: Բացի այդ, հանրակրթության ոլորտում մեր հիմնական կարգախոսը լինելու է՝ կրթության հասանելիություն բոլորի համար»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ առաջիկայում շրջանառության մեջ կդրվի նաև «Բարձրագույն կրթության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը՝ կոչ անելով հասարակական խորհրդի անդամներին՝ հանդես գալ համապատասխան առաջարկներով: Նրա խոսքով՝ ներկայումս քննարկվում է բուհերի ներքին ցանց ստեղծելու գաղափարը, որը թույլ կտա ապահովել կրեդիտների և ուսանողների շարժունություն, բուհական համայնքի զարգացում և մրցակցության աճ: «Մենք պետք է նաև գիտությունը վերադարձնենք բուհեր. այդ հարցով որոշ առաջարկներ կան, մասնավորապես, բարձրագույն կրթության և գիտության մասին օրենքները միավորելու համատեքստում, սակայն այն կհայտնվի՞ մեր օրակարգում, թե՞ ոչ, ցույց կտան առաջիկա քննարկումները»-նշել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարությունը միտված է կրթության ոլորտին հատկացնել ֆինանսական ռեսուրսներ, սակայն դրանք լավագույնս օգտագործելու համար պետք է ուղղվեն կոնկրետ ծրագրերի ուղղությամբ:
Խորհրդի բոլոր անդամները հանդես են եկել ելույթներով, որոնցում հնչեցրել են իրենց տեսլականը և դրանից բխող առաջարկները՝ ոլորտի բարեփոխումների վերաբերյալ: Մասնավորապես, հնչել են առաջարկներ՝ կրթության օրենսգիրք ունենալու, ներառական կրթության կազմակերպման, «Նախադպրոցական կրթության մասին» ՀՀ օրենքում անհրաժեշտ փոփոխություններ իրականացնելու, միջգերատեսչական համագործակցության և մշտադիտարկման համակարգ ունենալու վերաբերյալ: Բարձրաձայնվել են դպրոցների ֆինանսավորման մեխանիզմների, աշակերտական և ծնողական խորհուրդների գործունեության, ազգային փոքրամասնությունների կրթության կազմակերպման, կրթություն-աշխատաշուկա կապի ամրապնդման, ինչպես նաև սոցիալապես խոցելի խմբերի որակյալ կրթության հասանելիության և գյուղական համայքներում դպրոցների հնարավոր օպտիմալացման վերաբերյալ հարցեր: Առաջարկվել է հստակեցնել խորհրդի առաջնահերթությունները և գերակայությունները, խորհրդի օրակարգում ներառել ինչպես հրատապ, այնպես էլ ռազմավարական ծրագրերի քննարկումներ: Խորհրդի որոշ անդամների հետաքրքրել է, թե ինչպես նրանք կարող են ակտիվ մասնակցություն ունենալ կրթության քաղաքականության մշակման և որոշումների կայացման վրա ազդեցություն ունենալու գործընթացում:
Լսելով խորհրդի բոլոր անդամների ելույթները և առաջարկները՝ նախարարը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ հասարակական խորհուրդը պետք է իրական դերակատարություն ունենա, և որպեսզի աշխատանքները լինեն առավել արդյունավետ, տեղի կունենա դրա աշխատանքների բաշխում՝ կոնկրետ խմբերի միջև: «Մինչև խորհրդի հիմնական նիստը հարցի քննարկումը տեղի կունենա խմբերում, կմշակվի ժամանակացույց և քննարկվող հարցի վերաբերյալ առաջարկներն ու որոշումները կներկայացվեն խորհրդի քննությանը: Մեծ խմբերով քննարկումները երբեմն լինում են անվերջ և անարդյունք, հատկապես կրթության ոլորտում, որտեղ առկա է հսկայական աշխատանք բոլոր ուղղություններով: Իրականում ԿԳ նախարարությունն աջակցության մեծ կարիք ունի, քանի որ խնդիրների այն աննախադեպ ծավալը, որ առկա է /օրական 500-700 դիմում և բողոք/, միայն աշխատակազմի ջանքերով հնարավոր չէ լուծել, հատկապես, որ ոլորտը պահպանողական է, և փոփոխությունները դժվար են առաջ գնում՝ հաշվի առնելով նաև որոշ ընթացակարգային հարցեր: Հետևաբար, մենք հասարակական խորհրդի փորձագիտական օգնության կարիքն ունենք»,-նշել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ նիստի ընթացքում հնչած մի շարք արժեքավոր առաջարկներ անպայման հաշվի կառնվեն՝ հետագա աշխատանքների պլանավորման և իրականացման գործընթացում:

«Общественный совет при Министре образования и науки должен играть реальную роль» Араик Арутюнян
Общественный совет при Министре образования и науки РА созвал свое очередное заседание под руководством Председателя совета – министра образования и науки Араика Арутюняна.
Министр поздравил новых членов правления Совета, которые были включены регламентом согласно ротации. «В последнее время интерес к образованию вырос, и все лица, заинтересованные в работе Общественного совета, могут участвовать в обсуждениях с правом совещательного голоса и вносить соответствующие предложения. Министерство придает особое значение деятельности Общественного совета и считает необходимым наличие критики проблем, если в этом есть необходимость, а также внесение предложений по их устранению. Мы же, в свою очередь, внесем соответствующие изменения и корректуру в свою работу», – сказал Министр, обсудив повестку дня и вопросы по обсуждению тенденций развития образования.
Что касается решения актуальных проблем и определения основных направлений развития образования по всем ее ступеням, от дошкольного до аспирантуры, Араик Арутюнян отметил, что «в настоящее время министерство активно сотрудничает с международными партнерами по дошкольной программе, и в ближайшем будущем будет значительное увеличение их числа в отдаленных общинах. Государство готово выделить финансовые средства для этого проекта. Основной задачей данного сектора образования является то, что большинство школ было политизировано и Советы управления школ, не выполняя своей прямой функции, были исключительно органом, обеспечивающим очередные выборы директора и обеспечивающего его дальнейшие полномочия в руководящей структуре, забывая о своих широких полномочиях. В настоящее время разрабатывается новый порядок формирования Советов управления школами, который в ближайшем будущем будет опубликован. И в этой связи мы надеемся на активное участие Общественного совета».
Далее Министр добавил, что в обществе есть объективное недовольство системой 12-летнего образования. «Проблема в том, что старшая школа не выполняет свою основную задачу, поэтому необходимо привнести в нее новое содержание. Кроме того, наш главный лозунг общего образования будет заключаться в доступности образования для всех», – сказал Араик Арутюнян, добавив, что в будущем будет обсуждаться в качестве проекта новый Закон РА «О высшем образовании», призвав членов Общественного совета также подготовить соответствующие предложения.
В настоящее время, по его словам, обсуждается идея создания внутренней сети университетов, которая позволит обеспечить мобильность студентов, мобильность кредитной системы, развитие университетского сообщества и рост конкурентоспособности.
«Нам также нужно вернуть науку в университеты. В связи с этим есть конкретные предложения, которые позволят привести в соответствие законы о высшем образовании и науке. Станет ли это предложение вопросом повестки для – зависит от дальнейшего обсуждения», – отметил Министр, подчеркнув, что Правительство РА предполагает вложить в сферу образования гораздо больше финансовых ресурсов, которые необходимо будет использовать исключительно по назначению.
Все члены правления Общественного совета выступили, изложили свое видение и внесли предложения по реформам системы образования. В частности, были внесены предложения в отношении создания нового проекта Закона об образовании, организации всеобщего инклюзивного образования, внесения необходимых изменений в Закон РА «О дошкольном образовании», создания системы межведомственного сотрудничества и мониторинга.
Были подняты также вопросы, касающиеся механизмов финансирования школ, деятельности студенческих и родительских советов, организации образования для национальных меньшинств, укрепление связи образование- рынок труда, а также доступ социально уязвимых групп к качественному образованию и возможная оптимизация сельских школ. Было предложено уточнить приоритеты Совета, чтобы включить как первостепенные, так и стратегические обсуждения в повестку дня.
Некоторые члены совета высказали свою заинтересованность в том, каким образом они могут принимать активное участие в разработке политики в области образования и в принятии дальнейших решений.
Прислушиваясь к выступлениям и предложениям всех членов Правления совета, Министр еще раз подчеркнул, что Общественный совет должен играть реальную роль и, чтобы его работа стала продуктивней, необходимо распределить функции по конкретным группам.
«До обсуждения на основном заседании Общественного совета того или иного вопроса состоится работа в группах, где также будет составлен график и внесены предложения и решения по данному вопросу, после чего они будут представлены в Правление. Дискуссии или обсуждения в больших группах иногда бывают неэффективными, особенно по вопросам образования, где предполагается большая работа по всем направлениям. Министерство образования и науки, фактически, нуждается в значительной поддержке, поскольку беспрецедентный объем проблем, которые существуют /500-700 жалоб в день/, не могут быть решены усилиями только персонала и в силу того, что сфера образования, как правило, является консервативной, а изменения, зачастую, упираются в некоторые процедурные вопросы. Поэтому нам нужна помощь и содействие Общественного совета», – отметил Министр, указав, что в ходе планирования и реализации дальнейшей работы будет учитываться ряд ценных предложений, сделанных в ходе обсуждения на заседаниях Общественного Совета.