Մեկնարկել է սփյուռքահայ ուսուցիչների վերապատրաստման ավանդական ծրագիրը
Խ. Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանում մեկնարկել է սփյուռքահայ ուսուցիչների վերապատրաստման ավանդական ծրագիրը, որին այս տարի մասնակցում են 16 երկրներից ժամանած ավելի քան վեց տասնյակ մանկավարժներ:
Վերապատրաստման ծրագրի մասնակիցներին ողջունել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը` կարևորելով դպրոցի դերակատարումը հանրային կյանքում. «Նոր Հայաստանում ուսուցչի կերպարը պետք է զարթոնք ապրի` ապահովելով այն բարձր չափանիշները, որոնց վրա պետք է հիմնվեն դպրոցն ու կրթությունը, ուսուցչի գործի գրավչությունը: Վերջերս Լիբանան կատարած այցի ժամանակ ականատես եմ եղել, թե ինչ մեծ ոգևորություն կա հայկական սփյուռքում` նոր Հայաստանի ապագայի հետ կապված: Դուք այն եզակի ընտրյալներն եք, ում այս պահին բախտ է վիճակվել գալ Հայաստան` նոր իրողության պայմաններում: Այս տեսանկյունից դուք տեսնելու եք նոր իրավիճակ, ինչը չեն տեսել այս ծրագրի նախորդ մասնակիցները»-նշել է նախարարի տեղակալը: Նա խորհրդանշական է համարել, որ վերապատրաստման ծրագրի մասնակիցները մեծ մասամբ հայոց լեզվի և գրականության մասնագետներ են. «Սփյուռքում գլխավոր խնդիրը հայապահպանությունն է, որը դարձել է գլոբալ մարտահրավեր քրիստոնեական միջավայրերում, որտեղ ձուլման վտանգն ավելի մեծ է, մասնավորապես Ռուսաստանում, ԱՄՆ-ում, եվրոպական երկրներում, որտեղ երկրորդ-երրորդ սերունդն այլևս հայերեն չի խոսում: Այս իմաստով ամենամեծ պատասխանատվությունը դրված է մանկավարժների վրա ինչպես պետության, այնպես էլ սփյուռքի մեր հայրենակիցների կողմից: Միանշանակ է, որ սփյուռքը Հայաստանի կարևորագույն ներուժն է, միաժամանակ ակնհայտ է, որ առանց Հայաստանի սփյուռքը գոյատևել չի կարող»,-իր խոսքում նշել է Հովհաննես Հովհաննիսյանը և մաղթել արդյունավետ մասնագիտական դասընթաց:
Ներկաներին ողջույնի խոսք են ուղղել նաև Խաչատուր Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի ռեկտոր Ռ. Միրզախանյանը, ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Ա. Մելքոնյանը, արքեպիսկոպոս Տեր Նաթան սրբազան Հովհաննիսյանը և ԳԱԱ թղթակից անդամ Ա. Դոլուխանյանը:
Սփյուռքահայ ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներով, տարբեր ծրագրերով աշխատող սփյուռքահայ դպրոցների մանակավարժների համար: Վերապատրաստման ծրագիրը կանցկացվի աշխատանքային 6 խմբերով, որը կավարտվի հուլիսի 27-ին:

Стартовала традиционная программа по повышению квалификации учителей армянских школ Диаспоры
В Армянском государственном педагогическом университете им. Хачатура Абовяна стартовала традиционная программа по повышению квалификации учителей из армянских школ Диаспоры, в которой в этом году приняли участие более 60-ти человек из 16-и стран.
Участников программы приветствовал Заместитель министра образования и науки Ованнес Ованнисян и подчеркнул, что школа играет большую роль в общественной жизни.
«Образ учителя в Новой Армении должен быть безупречен и соответствовать высоким стандартам, на которые основывается школа и сфера образования в целом, а работа учителя – наиболее привлекательной. Во время моего недавнего визита в Ливан я стал свидетелем всеобщего энтузиазма и больших надежд, царивших в армянской диаспоре, которые она связывает с будущим Армении. Вам посчастливилось приехать уже в Новую Армению и, с этой точки зрения, у вас будет возможность увидеть ту реальность, которую не видели предыдущие участники этой программы», – отметил Заместитель министра. Ованнес Ованнисян посчитал символичным, что участниками учебной программы являются, в основном, специалистами армянского языка и литературы.
«Сохранение армянской идентичности является проблемой номер один для Диаспоры. Это глобальная проблема для наших соотечественников, живущих в христианских странах, так как риск ассимиляции высок. Это Россия, США и ряд европейских странах, где второе и третье поколение армян практически не говорит по-армянски. В этом смысле наибольшая ответственность лежит на педагогах как нашей страны, так и их коллег-армян в Диаспоре. Очевидно, что между Диаспорой и Арменией существует крепкая связь. У Диаспоры есть большой потенциал, который может быть полезен Армении, и в то же время очевидно, что без Армении Диаспора не сможет выжить», – подчеркнул в своей речи Заместитель министра.
В конце своей речи Ованнес Ованнисян пожелал участвующим в программе педагогам эффективной профессиональной подготовки.
С приветственными словами выступили также ректор Армянского государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна Рубен Мирзаханян, директор Института истории при НАН Ашот Мелконян, глава отдела Внешних связей и протокола Первопрестольного Святого Эчмиадзина Его Высокопреосвященство архиепископ Натан Оганнесян и член-корреспондент Национальной академии наук Аэлита Долуханян.
Отметим, что программа повышения квалификации для учителей армянских школ Диаспоры, работающих по различным программам, осуществляется за счет средств государственного бюджета Республики Армения. Данная программа будет проводиться в 6-и рабочих группах и завершится 27 июля.