Մեկնարկել է սփյուռքահայ ուսուցիչների վերապատրաստման ավանդական ծրագիրը
Խ. Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանում մեկնարկել է սփյուռքահայ ուսուցիչների վերապատրաստման ավանդական ծրագիրը, որին այս տարի մասնակցում են 16 երկրներից ժամանած ավելի քան վեց տասնյակ մանկավարժներ:
Վերապատրաստման ծրագրի մասնակիցներին ողջունել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը` կարևորելով դպրոցի դերակատարումը հանրային կյանքում. «Նոր Հայաստանում ուսուցչի կերպարը պետք է զարթոնք ապրի` ապահովելով այն բարձր չափանիշները, որոնց վրա պետք է հիմնվեն դպրոցն ու կրթությունը, ուսուցչի գործի գրավչությունը: Վերջերս Լիբանան կատարած այցի ժամանակ ականատես եմ եղել, թե ինչ մեծ ոգևորություն կա հայկական սփյուռքում` նոր Հայաստանի ապագայի հետ կապված: Դուք այն եզակի ընտրյալներն եք, ում այս պահին բախտ է վիճակվել գալ Հայաստան` նոր իրողության պայմաններում: Այս տեսանկյունից դուք տեսնելու եք նոր իրավիճակ, ինչը չեն տեսել այս ծրագրի նախորդ մասնակիցները»-նշել է նախարարի տեղակալը: Նա խորհրդանշական է համարել, որ վերապատրաստման ծրագրի մասնակիցները մեծ մասամբ հայոց լեզվի և գրականության մասնագետներ են. «Սփյուռքում գլխավոր խնդիրը հայապահպանությունն է, որը դարձել է գլոբալ մարտահրավեր քրիստոնեական միջավայրերում, որտեղ ձուլման վտանգն ավելի մեծ է, մասնավորապես Ռուսաստանում, ԱՄՆ-ում, եվրոպական երկրներում, որտեղ երկրորդ-երրորդ սերունդն այլևս հայերեն չի խոսում: Այս իմաստով ամենամեծ պատասխանատվությունը դրված է մանկավարժների վրա ինչպես պետության, այնպես էլ սփյուռքի մեր հայրենակիցների կողմից: Միանշանակ է, որ սփյուռքը Հայաստանի կարևորագույն ներուժն է, միաժամանակ ակնհայտ է, որ առանց Հայաստանի սփյուռքը գոյատևել չի կարող»,-իր խոսքում նշել է Հովհաննես Հովհաննիսյանը և մաղթել արդյունավետ մասնագիտական դասընթաց:
Ներկաներին ողջույնի խոսք են ուղղել նաև Խաչատուր Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի ռեկտոր Ռ. Միրզախանյանը, ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Ա. Մելքոնյանը, արքեպիսկոպոս Տեր Նաթան սրբազան Հովհաննիսյանը և ԳԱԱ թղթակից անդամ Ա. Դոլուխանյանը:
Սփյուռքահայ ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներով, տարբեր ծրագրերով աշխատող սփյուռքահայ դպրոցների մանակավարժների համար: Վերապատրաստման ծրագիրը կանցկացվի աշխատանքային 6 խմբերով, որը կավարտվի հուլիսի 27-ին:

At the Armenian State Pedagogical University under the direction of Khachatur Abovyan, implemented a traditional training program for Diaspora Armenian Teachers. With more than sixty teachers from sixteen different countries in attendance.
The Deputy Minister of Education and Science of the RA, Hovhannes Hovhannisyan welcomed the participants and highlighted the importance of schools in the Diaspora. Then he added, " In new Armenia, the teachers should have improved roles. While I was in the Armenian Schools of Lebanon, I have the excitement that was there for a better Armenia. You are fortunate to be here in the new Armenia where you will experience something different than other participants of the program did in the previous years." Afterward the Deputy Minister mentioned about how symbolic this moment is that most of the participants of the program consisted of Armenian language and literature teachers. He then went to say, " The biggest challenge in the diaspora is the struggle to keep its Armenian Identity. That challenge is much larger in Russia, US and in European Countries where second and third generation Armenians do not speak Armenian. The problem can be remedied with the help of teachers,the government of Armenia and of coarse with the help of all Armenians. Indeed the diaspora is significant to Armenia but, at the same time, Armenian Diaspora will not exist without Armenia."
The participants were also welcomed by the Rector of Armenian State Pedegocial University R. Mizrakhanyan, Director of History Institute in National Academy of Science of the RA, A. Melkonyan, Archbishop Ter Natan holy Hovahannisyan, and the correspondent of National Academy of Science of the RA, A. Dolukhanyan.
The training program is sponsored by the government of the Republic of Armenia, and will end on July 27th, 2018.