Արայիկ Հարությունյանը կոչ է արել խրախուսել ընթերցանությունը
«Անտարես» հրատարակչությունը, ՀՀ կրթության և գիտության և ՀՀ մշակույթի նախարարությունների, dasaran.am-ի, Հայաստանի մշակութային հիմնադրամի աջակցությամբ, այս տարի ևս անցկացրել է ընթերցանության հանրապետական օլիմպիադան: Օլիմպիադան անցկացվել է ՀՀ բոլոր մարզերի և Երևանի դպրոցների 6-րդ դասարանի աշակերտների շրջանում:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, շնորհավորելով հաղթողներին և նրանց ծնողներին, նշել է, որ պետք է մեծ ուշադրություն դարձնել ընթերցանությանը և խրախուսել այն: «Ցավոք, ներկայումս երեխաները քիչ են կարդում. այս առումով բոլորս անելիք ունենք՝ սկսած Կրթության և գիտության նախարարությունից մինչև տարբեր հասարակական կազմակերպություններ և ընկերություններ: Այս պահին մենք մի շարք ծրագրեր ենք քննարկում՝ երեխաներին անորակ սերիալներից, սոցցանցերում շատ ժամանակ անցկացնելուց հետ պահելու համար, և այդ ծրագրերում ընթերցանությունը կարևոր տեղ է զբաղեցնում: Մենք ծնողներին կոչ ենք անում օժանդակել մեզ այս հարցում՝ գիրքը հասցնել երեխաներին, որպեսզի նա իր ժամանակն ավելի օգտակար անցկացնի»,-նշել է նախարարը՝ շնորհակալություն հայտնելով այն կազմակերպություններին, որոնք, ըստ Արայիկ Հարությունյանի, ընթերցանության համար այս բարդ փուլում խրախուսում են այն: Նախարարը նաև երեխաներին կոչ է արել ուշադիր լինել ընթերցանությունը խրախուսող ծրագրերին, որոնք, Արայիկ Հարությունյանի խոսքով, առաջիկայում շատ կլինեն:
Նշենք, որ օլիմպիադան անցկացվել է դպրոցական, մարզային և հանրապետական փուլերով: Եզրափակիչ փուլին մասնակցել է 40 դպրոցական, որոնք այսօր արժանացել են բազմաթիվ մրցանակների:

Arayik Harutyunyan urges to encourage reading
“Antares” publishing house, with the support of RA Ministry of Education and Science, RA Ministry of Culture, dasaran.am and Armenian Cultural Foundation, has held the republican Reading Olympiad this year as well. The Olympiad included 6th grade pupils from schools of Yerevan and all provinces of Armenia.
Arayik Harutyunyan, RA Minister of Education and Science, congratulated the winners and their parents and mentioned that reading should be at the center of attention and it should be encouraged. Arayik Harutyunyan, thanking the organizations that according to him encourage reading at these difficult times, mentioned, “Unfortunately, children do not read much nowadays. In this respect, all of us, including the Ministry of Education and Science, various non-governmental organizations and companies, should take certain steps. We are now discussing a series of programs to keep children away from low quality soap operas and spending much time on social networks, and in those programs, reading is quite important. We urge parents to support us by giving children books and helping them spend their time more productively.” The minister also urged the children to pay much attention to programs encouraging reading, which, according to him, would be numerous shortly.
It is worth mentioning that the Olympiad included school, regional and republican stages. 40 pupils participated in the final stage receiving numerous awards today.