Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Ճապոնիայի դեսպանին
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադային:
ԿԳ նախարարը կարևորել է կրթության համակարգում հայ-ճապոնական հարաբերությունների ակտիվացումն ու հետագա զարգացումը: Նա ընդգծել է, որ նոր կառավարության կողմից գերակա ճանաչված կրթության ոլորտում ճապոնիայի հետ փոխգործակցության շրջանակում ծրագրերի և կուտակված փորձի փոխանակման լայն հնարավորություններ են բացվում: Ներկայացնելով ոլորտում նախանշվող բարեփոխումները՝ Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է համագործակցությունը հանրակրթության ոլորտում, մասնավորապես՝ դպրոցների սեյսմիկ անվտանգության, «կանաչ դպրոցների» ուղղությամբ:
Իր հերթին դեսպան Յամադան շնորհակալություն հայտնելով ոլորտում առկա համագործակցության առնչությամբ` հավաստիացրել է, որ, կներդնի հնարավոր բոլոր ջանքերը կրթության և գիտության ոլորտներում հայ-ճապոնական համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ:
Զրուցակիցները հեռանկարային են համարել համագործակցության խորացումը հանրակրթության, բարձրագույն կրթության, գիտության ոլորտներում, ինչպես նաև բնագիտության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ուղղությամբ:

Arayik Harutyunyan receives Ambassador of Japan to Armenia
Arayik Harutyunyan, RA Minister of Education and Science, received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Armenia Jun Yamada.
The Minister of Education and Science stressed the importance of the further development and deepening of Armenian-Japanese relations in the sphere of education. He emphasized that the new government offers big opportunities for the exchange of programs and accumulated experience within the framework of cooperation with Japan in the sphere of education, the latter being considered a priority. Presenting the upcoming reforms in this sphere, Arayik Harutyunyan highlighted the importance of cooperation in the sphere of general education, particularly aimed at the seismic safety of schools, “Green Schools”.
Ambassador Yamada, in his turn, thanked for the cooperation in this field and assured, that he would spare no effort in enhancing Armenian-Japanese cooperation in the sphere of education and science.
The interlocutors considered the deepening of cooperation in the sphere of general education, higher education, science, as well as in the field of natural sciences and information technologies quite perspective.