Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցչին
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Շոմբի Շարփին:
ԿԳ նախարարն անդրադարձել է կրթության ոլորտում ՄԱԿ-ի տարբեր ծրագրերի հետ առկա համագործակցությանը ու շեշտել վերջինիս զարգացմանն ուղղված կառուցողական երկխոսության կարևորությունը:
Հանդիպման առանցքում հիմնականում եղել են կրթության ոլորտում նախանշվող բարեփոխումները, որոնք ընդգրկելու են կրթության բոլոր աստիճանները՝ հանրակրթությունից մինչև բարձրագույն կրթություն: Անդրադառնալով կրթության ոլորտի ապաքաղաքականացման խնդրին՝ Արայիկ Հարությունյանը մասնավորապես նշել է, որ հանրակրթության ոլորտի բարեփոխումներում կարևորվելու է ուսուցչի վարկի բարձրացումն ու ծնողական համայնքի մասնակցությունը: Միջին մասնագիտական (ՄԿՈւ) և բարձրագույն կրթական աստիճաններում ԿԳ նախարարն ընդգծել է կրթություն-աշխատաշուկա կապի ամրապնդման հարցը: «Մեզ համար շատ կարևոր է ՄԿՈւ ոլորտի զարգացումը, որը կնվազեցնի ճնշումը ավագ դպրոցի և բուհական համակարգի վրա»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփին ողջունել է կրթության ոլորտի նոր ղեկավարության կողմից նախատեսվող բարեփոխումները և պատրաստակամություն հայտնել փոխգործակցության խորացման ուղղությամբ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև կրթության ոլորտի բաեփոխումներին միտված օրենսդրական փոփոխություններին և համագործակցության մի շարք հարցերի:

Arayik Harutyunyan receives UNDP Resident Representative for the Republic of Armenia
Arayik Harutyunyan, RA Minister of Education and Science, received UN Resident Coordinator, UNDP Resident Representative for the Republic of Armenia Shombi Sharp.
The Minister of Education and Science touched upon the existing cooperation with UN various programs in the educational sphere and stressed the importance of constructive dialogue aimed at the development of that cooperation.
The educational reforms including all levels of education, from general to higher, were at the core of the meeting. Referring to the issue of educational depoliticization Arayik Harutyunyan mentioned that the increase of the teacher’s reputation and the involvement of the parent community would be highlighted in the general educational reforms. The Minister of Education and Science emphasized the issue of enhancing the education and labor market relations in the secondary vocational (VET) and higher educational levels. Arayik Harutyunyan mentioned, “The development of the VET sector is quite important for us, since it will reduce the pressure on the high school and university system”.
The UN Resident Coordinator in Armenia Shombi Sharp welcomed the reforms initiated by the new authorities of education and expressed his willingness in deepening their cooperation.
A number of cooperative issues as well as legislative reforms aimed at the educational ones were also discussed during the meeting.