Նախարարն ընդունել է Համաշխարհային բանկի կրթական ծրագրերի թիմի ղեկավարին
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի կրթական ծրագրերի թիմի ղեկավար Քրիստիան Աեդոյի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա են եղել Համաշխարհային բանկի «Կրթության բարելավում» ծրագրի թիմի համաղեկավար Նինո Կուտատելաձեն, փորձագետ Օնի Լուսկ-Սթոուվերը, ԿԳՆ ՀԲ երևանյան գրասենյակի կրթության փորձագետ Անուշ Շահվերդյանը, ԿԾԿ ԾԻԳ-ի տնօրեն Գ. Հովհաննիսյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող և առաջիկայում նախատեսված ծրագրերը, որոնք նպատակ ունեն աջակցել բարձրագույն, միջին մասնագիտական և հանրակրթության ոլորտի բարեփոխումներին:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներին՝ կրթության ոլորտին ցուցաբերված հետևողական աջակցության համար՝ նշելով, որ կրթության բարեփոխումների շարունակականության և արդյունավետության տեսանկյունից առանձնացվել են որոշակի ուղղություններ, որոնք առաջարկվում է ներառել Համաշխարհային բանկի նոր վարկային ծրագրում:
ԿԳ նախարարը ՀԲ ներկայացուցիչներին ներկայացրել է կրթության բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները՝ ընդգծելով մասնավորապես կրթակարգի, առարկայական չափորոշիչների, ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ուսանողների շարժունությանը, համալսարաններում անձեռնմխելի ֆոնդերի ստեղծմանը և այլ խնդիրների առնչվող մի շարք հարցեր:

Minister of Education and Science received World Bank's Global Education Practice Manager
Minister of Education and Science of RA Levon Mkrtchyan received the delegation, headed by Christian Aedo, the World Bank's Global Education Practice Manager. The meeting was also attended by the World Bank’s “Education Improvement” project co-manager Nino Kutanadze, expert and specialist for the World Bank’s Education Global Practice Oni Lusk-Stover, as well as other experts and representatives of the education sector of RA.
The meeting featured current projects implemented in Armenia, supported by the World Bank and the further projects, aimed at fostering reforms in higher, vocational and general education sectors.
Minister expressed gratitude to the World Bank’s representatives for the ongoing support provided to the education sector, highlighting the specified directions, from the perspective of education reforms sustainability and productivity, to be integrated in the new project, funded by the World Bank.
Minister Mkrtchyan introduced to the WB representatives the main directions of the education reforms, underlining a number of issues related to the education system, curriculum, student mobility in the RA higher education institutions, establishment of untouchable funds at the universities, etc.