Նախարարն ընդունել է Համաշխարհային բանկի կրթական ծրագրերի թիմի ղեկավարին
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի կրթական ծրագրերի թիմի ղեկավար Քրիստիան Աեդոյի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա են եղել Համաշխարհային բանկի «Կրթության բարելավում» ծրագրի թիմի համաղեկավար Նինո Կուտատելաձեն, փորձագետ Օնի Լուսկ-Սթոուվերը, ԿԳՆ ՀԲ երևանյան գրասենյակի կրթության փորձագետ Անուշ Շահվերդյանը, ԿԾԿ ԾԻԳ-ի տնօրեն Գ. Հովհաննիսյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող և առաջիկայում նախատեսված ծրագրերը, որոնք նպատակ ունեն աջակցել բարձրագույն, միջին մասնագիտական և հանրակրթության ոլորտի բարեփոխումներին:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներին՝ կրթության ոլորտին ցուցաբերված հետևողական աջակցության համար՝ նշելով, որ կրթության բարեփոխումների շարունակականության և արդյունավետության տեսանկյունից առանձնացվել են որոշակի ուղղություններ, որոնք առաջարկվում է ներառել Համաշխարհային բանկի նոր վարկային ծրագրում:
ԿԳ նախարարը ՀԲ ներկայացուցիչներին ներկայացրել է կրթության բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները՝ ընդգծելով մասնավորապես կրթակարգի, առարկայական չափորոշիչների, ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ուսանողների շարժունությանը, համալսարաններում անձեռնմխելի ֆոնդերի ստեղծմանը և այլ խնդիրների առնչվող մի շարք հարցեր:

Министр образования и науки принял руководителя образовательных программ Всемирного банка
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян принял делегацию во главе с Христианом Адо, руководителем Всемирного банка по вопросам образования. В совещании также приняли участие со-менеджер проекта «Улучшение образования» Всемирного банка Нино Кутанадзе, эксперт и специалист по глобальной образовательной практике Всемирного банка Они Луск-Стовер, а также другие эксперты и представители в сфере образования РА.
На встрече были представлены текущие проекты, реализованные в Армении при поддержке Всемирного банка и дальнейшие проекты, направленные на содействие реформам в сферах высшего, профессионального и общего образования.
Министр выразил благодарность представителям Всемирного банка за постоянную поддержку, оказываемую сфере образования, выделив указанные направления, с точки зрения устойчивости и производительности образовательных реформ, для интеграции в новый проект, финансируемый Всемирным банком.
Министр Мкртчян представил представителям Всемирного банка основные направления образовательных реформ, подчеркнув ряд вопросов, связанных с системой образования, учебной программой, мобильностью студентов в высших учебных заведениях РА, установлением неприкосновенных фондов в университетах и т.д.