Ասիական զարգացման բանկը փորձագիտական օժանդակություն է տրամադրում կրթական բարեփոխումներին
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Ասիական զարգացման բանկի Հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Շեյն Ռոզենտալը, բանկի սոցիալական դեպարտամենտի տնօրեն Ռայ Հիրաոկայի, և կրթության փորձագետ Ջոկո Սարվիի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ասիական զարգացման բանակի հետ կրթության և գիտության ոլորտում նախատեսված համագործակցության ծրագրերը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԿԳ նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանի կրթության համակարգն այժմ գտնվում է զարգացման կարևոր փուլում. տարիների ընթացքում եվրոպական կրթական չափանիշներով ներդրված ձևաչափը ժամանակին և ազգային ավանդույթներին համահունչ բովանդակային առաջընթացի և զարգացման անհրաժեշտություն ունի: Լևոն Մկրտչյանը կարևորել է Ասիական զարգացման բանկի հետ համագործակցությունը, մասնավորապես փորձագիտական օժանդակությունը Կրթության զարգացման պետական ծրագրի և դրանից բխող գործառնական ենթածրագրերի լրամշակման և հանրակրթության կառավարման համակարգի՝ դպրոցական, տարածքային և ազգային մակարդակներում բարելավման ուղղություններով: Նախարարն իր խոսքում անդրադարձել է նախարարության, Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի և Ասիական զարգացման բանկի միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությանը, միաժամանակ ընդգծելով նաև ուսուցիչների պատրաստման և վերապատրաստման հեռանկարային ծրագրի կարևորությունը, որն այժմ քննարկումների փուլ է անցնում:
Ասիական զարգացման բանկի Հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Շեյն Ռոզենտալն իր հերթին շեշտելով, արդյունավետ քաղաքականության իրագործման և դրական արդյունքների ապահովման կարևորությունը, պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել քննարկումները վերը նշված հեռանկարային ծրագրի աջակցության ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև համագործակցության շրջանակում տեխնիկական և աշխատանքային մի շարք հարցեր:

Asian Development Bank to provide expert support to education reforms
Minister of Education and Science of RA Levon Mkrtchyan had a working meeting with ADB Armenian Office Director Shane Rosentale, Head of ADB Social Department Raj Hiraoka and ADB education expert Jouko Sarvi. The meeting focused on the cooperation programmes with the Asian Development Bank in the sectors of education and science.
Levon Mkrtchyan welcomed the guest and emphasized the cooperation with the Asian Development Bank, highlighting the expert support to the Education Development State Programme and the development of the follow-up operational projects and to the advancement of the general education management system at the school, local and national levels. The Minister also addressed the trilateral productive cooperation among the Ministry, Center of Strategic Initiatives and ADB, meanwhile stressing the importance of the prospective project for teachers’ training, which undergoes a stage of discussions.
ADB Armenian Office Director Shane Rosentale, on his part, expressed willingness to continue the discussions on the assistance of the above mentioned prospective project and underscored the importance of implementing effective policy and ensuring positive outcomes.
The sides also discussed a range of technical and working issues within the cooperation at the meeting.