Նախարարն ընդունել է «Էրազմուս+»-ի փորձագիտական խմբին
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը հանդիպել է Հայաստանում «Էրազմուս+» ծրագրի գրասենյակի ղեկավար Լանա Կառլովայի և «Էրազմուս+» ծրագրի բարձրագույն կրթության բարեփոխումների փորձագետների հետ:
Ողջունելով ներկաներին` նախարար Լևոն Մկրտչյանը նշել է, որ հանրապետության Նախագահի հանձնարարությամբ վեցամսյա ժամկետում ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը պետք է ներկայացնի բարձրագույն մասնագիտական կրթության համակարգի բարեփոխումների հիմնադրույթները: ԿԳ նախարարը, կարևորելով «Էրազմուս +» ծրագրի դերը մեր երկրի բարձրագույն կրթության բարեփոխումների գործընթացում, հորդորել է փորձագիտական խմբի անդամներին գործուն աջակցություն ցուցաբերել բարեփոխումների մշակման գործին: «Սա նույն «Տեմպուս/Տասիս» ծրագիրն է, որը շարունակական լինելով՝ ԵՄ-ի կողմից շատ լուրջ աջակցություն է հայ հասարակությանը: Աջակցությունը երկու ուղղությամբ է. առաջինը` այն մոտեցնել եվրոպական միջբուհական համագործակցության տրամաբանությանը, և երկրորդը՝ որակ ստեղծել»,-նշել է Լևոն Մկրտչյանը և հավելել. «Անշուտ, տեղյակ եք, որ «Բարձրագույն կրթության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը ներկայացվել է կառավարություն: Նախագծի` օրենքի ուժ ստանալուց հետո բարձրագույն կրթության ոլորտում ակնկալում ենք համակարգային լուրջ փոփոխություններ: Օրենքի դրույթների իրագործումը և, առհասարակ, բարձագույն կրթության ոլորտում նախատեսվող փոփոխությունները հնարավորություն կտան տեսանելի ապագայում Հայաստանում ունենալ մրցունակ կրթական հաստատություններ»:
Նախարար Լևոն Մկրտչյանը տեղեկացրել է նաև, որ բարձրագույն կրթության բարեփոխումների մասով նախարարությունում գործում է 3 աշխատանքային խումբ` բարձրագույն կրթության ֆինանսավորման համակարգի բարեփոխումների, բարձրագույն կրթության ոլորտի կրթական ծրագրերի արդյունավետության բարձրացման և ցանցային համալսարանների մշակման ուղղություններով: Հաշվի առնելով եվրոպական համալսարանական համակարգում ձեռք բերված «Էրազմուս+» փորձագիտական խմբի մասնագիտական լուրջ վերապատրաստումները` նախարարը նշել է, որ ՀՀ բուհական համակարգում նրանց փորձը արդյունավետ և կիրառելի կլինի հատկապես ուսանողների շարժունության ապահովման առումով: «Ցավոք, պետք է արձանագրենք, որ ուսանողների շարժունության, դասախոսների համագործակցության առումով շատ ավելի մեծ ձեռքբերում ունենք Հայաստանից դուրս հարաբերություններում, քան Հայաստանի ներսում եղած բուհերի միջև: Այժմ մենք ցանցային համալսարանների աշխատանքային հանձնաժողով ենք ստեղծել: Կարծում եմ՝ Հայաստանը պետք է դիտել մեկ բարձրագույն կրթության կլաստեր, որովհետև ունենք ընդամենը 87 000 ուսանող, և եթե սա դիտենք մի ամբողջության մեջ, հնարավորությունները շատ ճիշտ կօգտագործենք: «Էրազմուս+»-ը դա է փաստում»,-նշել է Լևոն Մկրտչյանը:
Ներկայացնելով «Էրազմուս+» ծրագրի բարձրագույն կրթության բարեփոխումների փորձագետների խումբը` Լանա Կառլովան նշել է, որ նմանօրինակ խմբեր կան աշխարհի 27 երկրներում, որոնց նպատակն է` աջակցել ազգային պետություններում բարձրագույն կրթության համակարգի բարեփոխումներին: Հայաստանի խումբը ձևավորվել է դեռևս 2008 թվականին: Խմբի անդմաները փորձի ուսումնասիրման նպատակով վերապատրաստումներ և մասնագիտական այցեր են կատարել եվրոպական երկրներ, ուսումնասիրել բարձրագույն կրթության ոլորտում այդ երկրների փորձը, իրավիճակը, հիմնախնդիրները և դրանց լուծման ուղիները: Հայաստանում «Էրազմուս+» ծրագրի գրասենյակի ղեկավարի հավաստմամբ` փորձագիտական խումբը պատրաստակամ է իր ողջ գիտելիքներն ու ներուժը ծառայեցնել Հայաստանի բարձրագույն կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին:
Հանդիպման մասնակիցները կարևորել են մարզային այցելությունների և ուսանողների դերի բարձրացման հիմնախնդիրները, ինչպես նաև պայմանավորվածություն ձեռքբերել` պարբերաբար կազմակերպել նման քննարկումներ:

Министр принял экспертную группу «Эразмус+»
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян встретился с руководителем Ереванского офиса программы «Эразмус+» Ланой Карловой и экспертами по реформированию высшего образования программы «Эразмус+».
Приветствуя присутствующих, Министр Левон Мкртчян отметил, что по поручению Президента РА в шестимесячный срок Министерство образования и науки РА должно представить положения реформ высшей профессиональной образовательной системы. Министр образования и науки РА, придавая важность значению программы «Эразмус+» в процессе реформирования системы высшего образования нашей страны, призвал членов экспертной группы проявить активную поддержку в деле разработки реформ. «Это та же программа, что и «Темпус/Тасис», что, будучи неприрывной, со стороны ЕС является серьезной поддержкой по отношению к армянскому обществу. Данная поддержка оказывается по двум направлениям: способствует приблежению к европейской межвузовской сотруднической логике, и второе – создает качество», - отметил Левон Мкртчян, добавив. «Безусловно, вы проинформированы о том, что законопроект «О высшем образовании РА» представлен в Правительство РА. После приобретения им силы закона в высшеобразовательной сфере ожидаем серьезные системные изменения. Реализация положений закона и, вообще, предполагаемые изменения в сфере высшего образования дадут возможность в зримом будущем иметь в Армении конкурентоспособные образовательные учреждения».
Министр Левон Мкртчян сообщил также, что по части реформ высшеобразовательной системы в Министерство образования и науки РА действуют 3 рабочие группы: по направлениям реформирования высшей образовательной финансовой системы, повышения эффективности образовательных программ высшеобразовательной сферы и разработки сетевых университетов.
Учитывая серьезные профессиональные переподготовки экспертной группы «Эразмус+» в европейской университетской системе, Министр Л. Мкртчян отметил, что в вузовской системе РА их опыт будет эффективным и применимым, особенно с точки зрения обеспечения мобильности студентов.
«К сожалению, мы должны зафиксировать, что с точки зрения мобильности студентов, сотрудничества преподавателей мы имеем гораздо больше достижений в отношениях за пределами Армении, чем в нее самой - между вузами. Сейчас мы создаем рабочий комитет сетевых университетов. Думаю, что Армению следует рассматреть как один высший образовательный кластер, так как имеем только 87.000 студентов, и если это будем рассматривать в одном целом, сможем использовать возможности намного правильнее», - сказал Левон Мкртчян.
Представляя экспертную группу по реформированию высшего образования программы «Эразмус+», Лана Карлова отметила, что подобные группы существуют в 27 странах мира, цель которых состоит в поддержании реформирования высшеобразовательной системы в национальных государствах.