Ներկայացվել է «Անկախության սերունդ հետազոտություն երիտասարդների շրջանում, Հայաստան 2016թ.» ուսումնասիրության արդյունքները
2017-01-25
Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակն ներկայացրել է «Անկախության սերունդ հետազոտություն երիտասարդների շրջանում, Հայաստան 2016թ.» ուսումնասիրության արդյունքները: Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Կարինե Հարությունյանը, Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային համակարգող Յուլիա Բլեզիուսը:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Կարինե Հարությունյանը, ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին, նշել է, որ նման հետազոտությունները կարևոր են, քանի որ դրանք բացահայտում են երիտասարդությանը հուզող հարցերը և օգնում նախարարության աշխատանքի պլանավորմանը և ճիշտ, թիրախավորված որոշումների կայացմանը: «Շատ կարևոր է հասկանալ հանրային կարծիքը, մանավանդ թիրախավորված այն խմբի, ում համար մենք, ի վերջո, աշխատում ենք: Տվյալ պարագայում հետազոտությունն անդրադարձել է բարձրագույն կրթության ոլորտին, որում հիմնականում երիտասարդությունն է ներառված: Հարկ է ընդգծել, որ բարձրացված հարցերը նորություն չեն, սակայն ներկայացված շատ դիտարկումներ առաջնահերթ են նաև նախարարության համար: Բարձրացված հարցերի մեջ կան խիստ կարևոր մի քանի շեշտադրումներ, օրինակ, բարձրագույն կրթության պետական ֆինանսավորման ցածր լինելը, որի արդյունքում անվճար սովորողների թիվը շատ փոքր է: Հետևաբար սրվում է սոցիալական անարդարության հարցը, քանի որ համակարգում սովորում են նրանք, ովքեր վճարունակ են: Հետազոտության մեջ բարձրացվել է նաև կրթության որակի խնդիրը, ինչպես նաև մեկ այլ դիտարկում՝ այսօր մեր երկում կրթությունը դիտարկվում է ոչ թե որպես մշակութային, այլ սոցիալական արժեք, մասնավորապես, շատերը գնում են սովորելու ոչ թե հետագա կյանքի որակը բարելավելու, գիտելիք ստանալու նպատակով, այլ պարզապես դիպլոմ ձեռքբերելու և հետագայում աշխատանքի հնարավորություն ունենալու համար: Ինձ համար դա վիճելի եզրահանգում է, որի շուրջ կցանկանայի որոշ քննարկումներ ծավալվեին: Իսկ ընդհանուր առմամբ՝ հետազոտությունը հետաքրքիր էր և ցանկալի կլիներ շարունակել համագործակցությունը հիմնադրամի հետ, որպեսզի ևս մեկ քայլ առաջ գնանք և գործնական առաջարկներ ձևավորվենք՝ բացահայտված խնդիրների ուղղությամբ»,-նշել է նախարարի տեղակալը:
Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային համակարգող Յուլիա Բլեզիուսը նշել է, որ հետազոտությունը նախաձեռնել են՝ հասկանալու, թե երիտասարդներն ինչպես են նախաձեռնում փոփոխություններ, առաջ տանում դրանք և հաջողությունների հասնում. «Հետազոտությունը պարզել է, որ լուրջ խնդիր է մասնագիտական կրթություն ստանալու համար անհրաժեշտ ֆինանսական ռեսուրսների սակավությունը: Երիտասարդների 24,3 %-ը չի ցանկանում շարունակել կրթությունը հենց այդ պատճառով: Մյուս կողմից` երիտասարդների գիտելիքները չեն երաշխավորում ըստ մասնագիտության աշխատանք գտնելը: Երիտասարդների միայն 35,4 տոկոսն է աշխատում իր մասնագիտությամբ»,- մասնավորապես, նշել է նա:
Հետազոտության հիմնական արդյունքների ներկայացմանը հաջորդել են քննարկում և հարցուպատասխան:
Նշենք, որ «Անկախության սերունդ. հետազոտություն երիտասարդների շրջանում» հետազոտությունն իրականացրել է Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակը` ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի հետ: Հարցմանը մասնակցել է Երևանի ու մարզերի 14-29 տարեկան 1200 երիտասարդ:

Представлены результаты исследования «Поколения независимости: исследование в кругу молодежи Армении 2016»
2017-01-25
Армянский офис фонда Фридриха Эберта представил результаты исследования «Поколения независимости: исследование в кругу молодежи Армении 2016». На мероприятии с приветственным словом выступили Заместитель министра образования и науки РА Карине Арутюнян и Южнокавказский региональный координатор Фонда Фридриха Эберта Юлия Блезиус.
Заместитель министра образования и науки РА Карине Арутюнян, приветствовав участников встречи, отметила, что подобные исследования важны, так как они раскрывают волнующие молодежь вопросы и способствуют планированию работ Министерства и принятию выдвинутых правильных решений. «Очень важно понять публичное мнение, особенно той выделенной группы, для которой мы все-таки работаем. В данном случае исследование коснулось высшей образовательной сферы, в которую вовлечена в основном молодежь. Важно также подчеркнуть, что затронутые вопросы не являются новостью, однако многие представленные рассмотрения являются приоритетными также для Министерства. Среди выдвинутых вопросов имеется также ряд важных акцентов, например, низкий уровень государственного финансирования высшего образования, в результате чего количество студентов с бесплатным обучением весьма мало. Поэтому усиливается вопрос социальной несправедливости, так как в системе учатся те, которые платежеспособны. В исследовании была также поднята проблема качественного образования, а также другое рассмотрение - сегодня в нашей стране образование рассматривается не как культурная, а социальная ценность, в частности, многие идут учиться не для улучшения качества жизни в дальнейшем и не для приобретения знаний, а просто для получения диплома и в далнейшем для получения возможностей поступить на работу. Для меня это есть спорный вывод, вокруг которого я бы хотела провести некоторые дискуссии. А в общем смысле исследование было весьма интересным и было бы желательно продолжить сотрудничество с фондом для того, чтобы сделали еще один шаг вперед и в результате были сформированы практические предложения в направлении выявленных проблем», - отметила Заместитель министра.
Южнокавказский региональный координатор Фонда Фридриха Эберта Юлия Блезиус отметила, что исследование было инициировано для понимания того, что молодежь как инициирует изменения, продвигая их и достигая успехов. «Исследование выяснило, что серьезная проблема - дефицит необходимых финансовых ресурсов для получения профессионального образования. 24.3% молодежи не желает продолжить обучение именно из-за этой причины. С другой стороны, знания – не есть гарантия получения работы в соответствии с профессией. 35.4% молодежи лишь работает по своей профессии», - в частности отметила она. После представления основных результатов исследования последовали дискуссии.