Կստորագրվի հայ-հնդկական կրթական համագործակցության նոր համաձայնագիր
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն այսօր ընդունել է Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սանգվան Յոգեշվարիին:
Ողջունելով դեսպանին` նախարար Լևոն Մկրտչյանը նշել է, որ հայ-հնդկական բարեկամական հարաբերությունները, որոնք դարերի պատմություն ունեն, մեր երկրի համար կարևորվում են հատկապես` կրթամշակութային ոլորտում: Այդ համատեքստում` Լևոն Մկրտչյանը կարևորել է համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված գործնական քայլերի իրականացումը:
Հանդիպման ընթացքում հիմնականում զրույցը ծավալվել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Հնդկաստանի Հանրապետության կառավարության միջև` բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության որակավորումների փոխադարձ ճանաչման մասին» համաձայնագրի նախագծի շուրջ: Համաձայնագրով նախատեսվում է բարձրագույն կրթության համակարգում, ինչպես նաև հետազոտական հաստատությունների միջև ուղիղ կապերի հաստատում և զարգացում, ուսանողների, հետազոտողների փոխանակումներ` միմյանց կրթական և գիտական փորձառության փոխճանաչում: Համաձայնագիրը կնպաստի երկու կողմերի միջև փորձի փոխանակմանը, կօժանդակի դասընթացների, գիտաժողովների կազմակերպմանը, կխթանի համատեղ նախագծերի մշակմանը ու իրականացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով կրթության ոլորտում առկա համագործակցության առնչությամբ` դեսպան Սանգվան Յոգեշվարին հույս է հայտնել, որ այդ համաձայնագրի ստորագրումը նոր թափ կհաղորդի կրթության ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության ամրապնդմանը և զարգացմանը:

Armenian-Indian new agreement on educational cooperation to be signed
Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan today held a meeting with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of India to Armenia Yogeshwar Sangwan.
Welcoming the guest, the Minister noted that the centuries-old Armenian-Indian friendly relations play a significant role for our country, especially in the educational-cultural sector. In this context, Levon Mkrtchyan stressed the importance of the implementation of practical steps aimed at developing and enhancing the cooperation.
At the meeting the conversation mainly touched upon the draft agreement on the “Mutual recognition of higher and postgraduate vocational education qualifications between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Republic of India”. The agreement envisages establishing and developing direct contacts in the higher education system, as well as with research institutions, exchange of students, researchers, and mutual recognition of experience in education and science. The agreement will contribute to exchange of experience between the two sides, will assist in organizing lectures, scientific conferences and will enhance the development and implementation of joint projects.
The Indian Ambassador thanked for the existing cooperation in the education sector and expressed hope that the signing of the agreement will give a new impetus to strengthening and developing the educational cooperation between the two countries