Հայ-իրանական համագործակցություն` նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին և ԻԻՀ նանոտեխնոլոգիաների գլխավոր շտաբի ղեկավար պրոֆեսոր Սայեդ Սարքարի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով դեսպանին և պատվիրակության անդամներին` նախարար Լևոն Մկրտչյանն ընդգծել է, որ կրթության և գիտության ոլորտում բարեկամ Իրանի հետ հարաբերություններն առավել գործնական բնույթ են կրում` ընդլայնելով համագործակցության շրջանակը: Նրա խոսքով` հանրակրթության և բուհական ոլորտներում մեր երկու երկրների միջև առկա համագործակցությանն այժմ միանում է նաև գիտության ոլորտը` մասնավորապես նանոտեխնոլոգիաների ուղղությամբ: «Հայ գիտնականները բավականին ակտիվ են նանոտեխնոլոգիաների ասպարեզում, և իրանական կողմի առաջարկը` համագործակցել այս ոլորտում, խիստ արդիական է: Վստահ եմ, որ առաջիկայում, երբ կհստակեցնենք գործակցության ծրագիրը, այն կընդգրկի ոչ միայն նանոտեխնոլոգիաների ոլորտը, այլ նաև գիտության այլ ճյուղեր»,-նշել է Լևոն Մկրտչյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ կրթության և գիտության նախարարին` ջերմ ընդունելության և ոլորտում առկա համագործակցության համար, դեսպան Սաջադին հանդես է եկել գիտության ոլորտում համագործակցության հուշագրի ստորագրման առաջարկով, որը դեսպանի խոսքով` նոր թափ կհաղորդի երկու երկրների միջև կրթության և գիտության ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը: Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարը ևս կարևորել էնման հուշագրի ստորագրման անհրաժեշտությունը:
Սայեդ Սարքարը տեսաֆիլմի միջոցով ներկայացրել է Իրանում նանոտեխնոլոգիաների զարգացման բնագավառում կատարված աշխատանքները և Հայաստանի կրթության ոլորտի` մասնավորապես հանրակրթության հատվածի հետ համագործակցության հնարավորությունները: Տարածաշրջանում որպես այս ոլորտի զարգացման առաջատար դիրք ունեցող երկիր՝ Իրանը, ըստ պրոֆեսոր Սարքարի, պատրաստ է կրթության և գիտության ոլորտներում արդյունավետ փոխգործակցության միջոցով համատեղ ծրագրեր իրականացնել:
Նախարար Լևոն Մկրտչյանը ողջունել է նախաձեռնությունը` միաժամանակ տեղեկացնելով, որ Հայաստանը «Հորիզոն-2020»-ի ասոցացված անդամ է և լայն հնարավորություններ ունի եվրոպական տարբեր երկրների հետ համատեղ գիտական ծրագրերի իրականացնելու համար:
Հանդիպմանը ներկա ՀՀ ԿԳՆ Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանն իր հերթին ներկայացրել է Հայաստանի գիտության ներուժը և գիտության ամենատարբեր ճյուղերում համագործակցության հնարավորությունները:

Армяно-иранское сотрудничество – в сфере нанотехнологий
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян сегодня принял Чрезвычайного и полномочного посла Исламской Республики Иран в РА Сейеда Казема Саджади и делегацию во главе с руководителем генерального штаба нанотехнологий Исламской Республики Иран Сайедом Саркари.
Поприветствовав посла и членов делегации, Министр Левон Мкртчян подчеркнул, что в образовательной и научной сфере с дружественным Ираном взаимоотношения несут наиболее практический характер, расширяя рамки сотрудничества. По его словам, в сферах общего- и высшего образования к существующим между двумя странами сотрудничеству присоединяется также и научная сфера, в частности в направлении нанотехнологий.
«Армянские ученые достаточно активны в сфере нанотехнологий, и предложение иранской стороны сотрудничать в данной сфере весьма модернизировано. Я уверен, что в ближайшее время, когда уточним программу партнерства, она включит не только сферу нанотехнологий, но и другие ветви науки», - отметил Левон Мкртчян.
Поблагодарив Министру образования и науки РА за теплый прием и сотрудничество в данной сфере, Посол Саджади предложил подписать меморандум о сотрудничестве в области науки, что по словам Посла, придаст новый импульс развитию сотрудничества между двумя странами в сферах образования и науки. Министр образования и науки РА также высоко оценил необходимость подписания такого меморандума.
Сайед Саркари с помощью фильма представил работы, проведенные в сфере нанотехнологий в Иране, а также возможности сотрудничества с образовательной сферой Армении, в частности с ее общеобразоватльной частью.
Согласно профессору Саркари, Иран как страна с приоритетной позицией в регионе, готов с помощью эффективного взаимодействия провести совместные программы в образовательной и научной сферах.
Министр Левон Мкртчян поприветствовал инициативу, в то же время проинформировав, что Армения является ассоциированным членом «Горизонт-2020» и имеет широкие возможности с разнличными европейскими странами реализовать совместные научные программы.
Принявший участие во встрече, Председатель Государственного комитета по науке Министерства образования и науки РА Самвел Арутюнян в свою очередь представил научный потенциал Армении и возможности сотрудничества в разных ветвях науки. В ходе встречи был рассмотрен целый ряд заинтересующихся сторон вопросов.