Հայ-իրանական համագործակցություն` նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին և ԻԻՀ նանոտեխնոլոգիաների գլխավոր շտաբի ղեկավար պրոֆեսոր Սայեդ Սարքարի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով դեսպանին և պատվիրակության անդամներին` նախարար Լևոն Մկրտչյանն ընդգծել է, որ կրթության և գիտության ոլորտում բարեկամ Իրանի հետ հարաբերություններն առավել գործնական բնույթ են կրում` ընդլայնելով համագործակցության շրջանակը: Նրա խոսքով` հանրակրթության և բուհական ոլորտներում մեր երկու երկրների միջև առկա համագործակցությանն այժմ միանում է նաև գիտության ոլորտը` մասնավորապես նանոտեխնոլոգիաների ուղղությամբ: «Հայ գիտնականները բավականին ակտիվ են նանոտեխնոլոգիաների ասպարեզում, և իրանական կողմի առաջարկը` համագործակցել այս ոլորտում, խիստ արդիական է: Վստահ եմ, որ առաջիկայում, երբ կհստակեցնենք գործակցության ծրագիրը, այն կընդգրկի ոչ միայն նանոտեխնոլոգիաների ոլորտը, այլ նաև գիտության այլ ճյուղեր»,-նշել է Լևոն Մկրտչյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ կրթության և գիտության նախարարին` ջերմ ընդունելության և ոլորտում առկա համագործակցության համար, դեսպան Սաջադին հանդես է եկել գիտության ոլորտում համագործակցության հուշագրի ստորագրման առաջարկով, որը դեսպանի խոսքով` նոր թափ կհաղորդի երկու երկրների միջև կրթության և գիտության ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը: Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարը ևս կարևորել էնման հուշագրի ստորագրման անհրաժեշտությունը:
Սայեդ Սարքարը տեսաֆիլմի միջոցով ներկայացրել է Իրանում նանոտեխնոլոգիաների զարգացման բնագավառում կատարված աշխատանքները և Հայաստանի կրթության ոլորտի` մասնավորապես հանրակրթության հատվածի հետ համագործակցության հնարավորությունները: Տարածաշրջանում որպես այս ոլորտի զարգացման առաջատար դիրք ունեցող երկիր՝ Իրանը, ըստ պրոֆեսոր Սարքարի, պատրաստ է կրթության և գիտության ոլորտներում արդյունավետ փոխգործակցության միջոցով համատեղ ծրագրեր իրականացնել:
Նախարար Լևոն Մկրտչյանը ողջունել է նախաձեռնությունը` միաժամանակ տեղեկացնելով, որ Հայաստանը «Հորիզոն-2020»-ի ասոցացված անդամ է և լայն հնարավորություններ ունի եվրոպական տարբեր երկրների հետ համատեղ գիտական ծրագրերի իրականացնելու համար:
Հանդիպմանը ներկա ՀՀ ԿԳՆ Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանն իր հերթին ներկայացրել է Հայաստանի գիտության ներուժը և գիտության ամենատարբեր ճյուղերում համագործակցության հնարավորությունները:

Armenia-Iran cooperation in the field of nanotechnology
Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan today received Seyyed Kazem Sajjad, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to RA and the delegation headed by Saeed Sarkar, professor and president of Iran Nanotechnology Initiative Council (INIC).
Welcoming the Ambassador and the delegation, Minister Levon Mkrtchyan noted that friendly relations with Iran in the sphere of education and science have more practical nature and expand the scope of cooperation. According to him, the science sector, particularly the field of nanotechnologies now can be added to the cooperation areas between the two countries in the fields of higher and secondary education.
Expressing gratitude to the Minister for the warm reception and the cooperation in the mentioned sector, Mr. Sajjad proposed signing a Memorandum of cooperation in the science sector. According to the Ambassador it will enhance the cooperation between the two countries in the fields of education and science. Armenian Minister of Education and Science emphasized the role of signing a Memorandum too.
Saeed Sarqar made a video presentation on the promotional activities carried out in the field of nanotechnologies and possibilities for cooperation with Armenia in the education system, particularly in the secondary education sector. According to the professor, performing a leading role in the region, Iran is ready for the implementation of joint projects in the fields of education and science through effective partnership.
Minister Mkrtchyan welcomed the initiative and noted that Armenia is already a member of Horizon 2020 and has extensive capabilities for implementing research projects with European countries.