Նոր նախաձեռնություն` միտված թեթև արդյունաբերության զարգացմանը
ԿԳՆ Երևանի թեթև արդյունաբերության պետական քոլեջը և «Ալեքս Տեքստիլ» ՍՊԸ-ն այսօր կնքել են համագործակցության հուշագիր, որով կողմերը պարտավորվում են մասնագետներ պատրաստել միջին և նախնական /արհեստագործական/ մասնագիտական կրթական ծրագրերով՝ թեթև արդյունաբերության ոլորտի և աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Գրիշա Թամրազյանն իր ողջույնի խոսքում կարևորել է նման համագործակցության կայացումն աշխատաշուկա-կրթություն կապի ամրապնդման համատեքստում: «Մեր պետության կարևորագույն հիմնասյուներից մեկը թեթև արդյունաբերության ոլորտն է, որի զարգացումը գերակա ուղղություններից մեկն է: Իսկ տնտեսության զարգացումն առանց միջին մասնագիտական և արհեստագործական կրթության զարգացման և մրցունակ կադրերի հնարավոր չէ: Համագործակցության այս մոդելը յուրահատուկ է նաև այն տեսանկյունից, որ գործատուն իր միջոցներով կադրեր է պատրաստում ոչ միայն իր արտադրական կառույցում ներգրավելու, այլև ոլորտը զարգացնելու և մրցունակություն ապահովելու նպատակով: Մրցունակ մասնագետների պատրաստումը նաև պետք է դիտարկել մեր երկրում աղքատության նվազման տեսանկյունից, որն այսօր կառավարության գերակայությունների շրջանակում է»,-նշել է նախարարի տեղակալը:
ԿԳՆ նախնական /արհեստագործական/ և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արտակ Աղբալյանն իր հերթին նշել է, որ հուշագրի ստորագրումը նշանակալի իրադարձություն է ՄԿՈՒ ոլորտում՝ ընդգծելով մասնավոր հատված-կրթության համագործակցության կարևորությունը: «Ներդրումային պայմանագրերի առումով սա իսկապես բացառիկ դեպք է, երբ մասնավոր բիզնեսը դեմքով շրջվում է դեպի կրթության ոլորտ ոչ միայն կառավարման խորհուրդներում ընդգրկվելու, կադրերի պատրաստման գործընթացում ներգրավվելու, այլ նաև ներդրումների կատարելու տեսանկյունից»,-նշել է Արտակ Աղբալյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով «Ալեքս Տեքստիլ» ընկերությանը՝ համագործակցության համար:
«Ալեքս Տեքստիլ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Մարատ Մովսիսյանի խոսքով՝ հուշագրի միջոցով հնարավորություն կընձեռվի քոլեջի ուսանողներին հետագայում աշխատանք գտնել ընկերությունում: «Իհարկե, մենք որևէ նախապայման չենք դնում, որ ուսանողները անպայման պետք է մեզ մոտ աշխատանքի անցնեն. մենք ուղղակի աշխատանքային գրավիչ պայմաններ ենք ստեղծելու նրանց համար: Ինչ խոսք, մենք ևս ունենք որակյալ կադրերի խնդիր: Բոլորս մեր տեղում՝ կառավարությունը, «Ալեքս Տեքստիլ» ընկերությունը, պետք է մեկտեղենք մեր ուժերը՝ զարգացնելու մեր երկրի համար կարևորագույն թեթև արդյունաբերության ոլորտը»,-նշել է նա՝ հավելելով, որ հուշագրի շրջանակում Երևանի թեթև արդյունաբերության պետական քոլեջը կվերանորոգվի և կվերազինվի ժամանակակից սարքավորումներով:
Նշենք, որ համաձայն հուշագրի՝ կողմերը պարբերաբար իրականացնելու են մասնագետների պատրաստման և վերապատրաստման կարճաժամկետ դասընթացներ՝ ընկերության ներկայացրած առաջարկներին և պահանջներին համապատասխան, մշակելու են անհրաժեշտ մասնագիտական մոդուլներ՝ հաշվի առնելով աշխատանքների յուրահատկությունները և հեռանկարային զարգացումները, ինչպես նաև ուսանողների համար կազմակերպելու են տեղեկատվական հանդիպումներ և ճանաչողական այցեր ընկերություն և այլն: Բացի այդ, կողմերն աջակցելու են միջին և նախնական մասնագիտական /արհեստագործական/ կրթական ծրագրերը հաջողությամբ ավարտած մասնագետների աշխատանքի տեղավորմանը, Երևանի և ՀՀ տարբեր տարածաշրջանների թեթև արդյունաբերության ոլորտի ընկերություններին որակյալ մասնագետներով համալրմանը և այլն:

Новая инициатива, направленная на развитие легкой промышленности
Сегодня Ереванский государственный колледж легкой промышленности Министерства образования и науки РА и ООО «Алекс Текстиль» подписали Меморандум о сотрудничестве, согласно которому стороны обязуются подготовить специалистов для легкой промышленности, в соответствии с требованиями рынка труда, по программам среднего и начального профессионального образования.
В своей приветственной речи Заместитель министра образования и науки Гриша Тамразян подчеркнул важность такого сотрудничества в контексте образования и укрепления рынка труда. «Одним из важнейших столпов нашего государства является легкая промышленность, развитие которой является одним из приоритетов. А развитие экономики невозможно без развития среднего профессионального, профессионально-технического образования, а также наличия конкурентоспособных кадров. Эта модель сотрудничества уникальна тем, что работодатель готовит кадры не только для собственного производства, но и для развития и конкурентоспособности всей отрасли. Подготовка компетентных специалистов, являясь приоритетной задачей правительства, должна рассматриваться также и с точки зрения сокращения бедности в нашей стране», – отметил Заместитель министра.
Начальник отдела управления начального и средне-профессионального образования Министерства образования и науки РА Артак Агбалян, подчеркивая важность сотрудничества сферы образования с частном сектором, отметил, что подписание Меморандума является значительным событием в секторе ПОО. «Что касается инвестиционных контрактов, то это действительно исключительный случай, когда частные предприятия обращаются к системе образования не только для участия в работе советов управляющих и для обучения персонала, но и для инвестиций», – сказал Артак Агбалян, выразив благодарность компании «Алекс Текстиль» за сотрудничество.
По словам директора ООО «Алекс Текстиль» Марата Мовсисяна, Меморандум даст студентам колледжа возможность получить работу в компании. «Конечно, мы не ставим никаких предварительных условий, которые обязывали бы студентов работать у нас, так как мы всего лишь создаем для них благоприятные условия труда. Безусловно, и у нас есть проблемы с квалифицированным персоналом. Правительство и компания «Алекс Текстиль» должны объединить свои усилия для развития сферы легкой промышленности, которая является важнейшей для нашей страны», – сказал он, добавив, что в рамках Меморандума о сотрудничестве Ереванский государственный колледж легкой промышленности с использованием современного оборудования будет отремонтирован и модернизирован.
Отметим также, что, согласно Меморандуму, стороны будут периодически проводить краткосрочные курсы обучения и переподготовки в соответствии с предложениями и требованиями компании, разрабатывать необходимые профессиональные модули, учитывающие особенности и перспективы работы, проводить информационные встречи и познавательные визиты для студентов и т.д. Кроме того, стороны будут поддерживать трудоустройство успешных выпускников начальных профессиональных и средних специальных учебных образовательных учреждений, пополняя тем самым систему легкой промышленности Еревана и различных регионов Армении квалифицированными специалистами.