ՌԴ մանկավարժական բուհերում հայերենի ուսուցման հնարավորությունը՝ քննարկման առանցքում
ՀՀ ԿԳՆ Լեզվի կոմիտեի նախագահ Դավիթ Գյուրջինյանը աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Մոսկվայի պետական մանկավարժական համալսարանի ռեկտոր, Եվրասիական միության մանկավարժական բուհերի միության նախագահ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի անդամ Ալեքսեյ Լուբկովի գլխավորած պատվիրակության հետ: Պատվիրակության կազմում էին Գեղեցիկ արվեստների ինստիտուտի տնօրեն Անդրեյ Կոնովալովը, միջազգային համագործակցության վարչության պետի տեղակալ Օլգա Մորոզովան և Գեղեցիկ արվեստների ինստիտուտի դոցենտ, «Ժամ» հանդեսի գլխավոր խմբագիր Աննա Գիվարգիզյանը:
Ալեքսեյ Լուբկովը ներկայացրել է իր ղեկավարած կառույցի ավանդույթները, ձեռքբերումները և ծրագրերը, անդրադարձել ռուսերենի հարցերով զբաղվող ռուսաստանյան համերկրային կառույցներին, հետաքրքրվել Լեզվի կոմիտեի աշխատանքով:
Դավիթ Գյուրջինյանն իր հերթին ներկայացրել է Լեզվի կոմիտեի գործառույթները: Նա հանդիպման մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, որ Ռուսաստանի մանկավարժական համալսարաններում հայերենի դասընթացներ չկան, հայոց լեզվի մասնագետներ չեն պատրաստվում այն դեպքում, երբ Ռուսաստանի հայությունը պատկառելի թիվ է կազմում, և հայերենի ուսուցմամբ դպրոցների և դասարանների բացակայության պայմաններում հայերը կորցնում են հայոց լեզուն: Նա հիշեցրել է նախախորհրդային Ռուսաստանում հայերենի ուսումնասիրության և դասավանդման ավանդույթները (Մոսկվայի Լազարյան ճեմարան, Սանկտ Պետերբուրգի համալսարան և այլն):
Ռուսաստանյան պատվիրակության ղեկավարը դրական է արձագանքել առաջարկությանը՝ նշելով, որ գործնական քայլեր կարվեն Մոսկվայի պետական մանկավարժական համալսարանում հայերենի ուսուցում կազմակերպելու ուղղությամբ:

The Opportunity of Teaching Armenian in Russian Universities Key Point of Discussion
David Gyurjinyan, the President of the Language Committee of Ministry of Science and Education met with the delegation headed by Alexey Lubkov, the rector of Moscow State Pedagogical University, the President of Eurasian Pedagogical Universities Union, Doctor of Historical Sciences, Professor, Member of Russian Academy of Sciences. Andrey Konovalov, the Director of the Russian Gallery of Fine Arts, Olga Morozova, the Deputy of International Cooperation Department and Anna Givargizyan, an Associate Professor of the Institute of Fine Arts, Chief Editor of “Zham” magazine were all part of the delegation.
Alexey Lubkov presented the traditions, achievements and plans of the delegation headed by him, referred to the international structures involved in Russian language issues, and showed interest in the work of the Language Committee.
David Gyurjinyan introduced the functions of the Language Committee. He brought the participants’ attention to the fact that there are neither Armenian language courses at MSPU , nor training courses for future professionals of the Armenian language, though there is a huge number of Armenians living in Russia. The absence of Armenian schools and classes, will lead to the impending loss of Armenian language. He reminded about the traditions of Armenian studies and instruction in pre-soviet Russia. (The Lazarian Seminary in Moscow, the Saint Petersburg University, etc.)
The head of Russian Delegation gave a positive feedback to the proposal, mentioning that Moscow State Pedagogical University will undertake practical measures to organize the teaching of the Armenian language.