ՄԿՈւ ոլորտի դոնոր կազմակերպությունների հանդիպում
«Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» հասարակական կազմակերպությունը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հետ համատեղ, «Մասնագիտական կրթության և ուսուցման զարգացում Սյունիքի մարզում» ծրագրի շրջանակներում այսօր կազմակերպել է ՄԿՈւ ոլորտում ծրագրեր իրականացնող դոնոր կազմակերպությունների քննարկումների հարթակի երկրորդ հանդիպումը:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել դոնոր կազմակերպություններին՝ ընդգծելով, որ ՄԿՈՒ ոլորտի զարգացման գործում մեծ աշխատանք է տարվում, որի պտուղները մեր երկրի տնտեսության համար տեսանելի կլինեն կարճ ժամանակահատվածում: «Այս տարի առիթը բաց չենք թողել՝ ՄԿՈՒ հաստատություններ այցելելու համար, առավելագույն ջանքեր ենք ներդրել՝ բաց, համագործակցային և թափանցիկ գործունեությամբ ոլորտի զարգացմանը նպաստելու համար: Մեր հիմնական շեշտադրումը եղել է սոցգործընկերության, գործատուների հետ կապի ամրապնդումը, ուսհաստատությունների վերազինումը՝ սառնարանային տնտեսությունից մինչև տարբեր լաբորատորիաների բացում, որոնք հնարավորություն են ընձեռել մեր ուսանողներին՝ պրակտիկ գիտելիքներ ձեռքբերելու: Այս տարի մեծ ջանքեր են ուղղվել նաև դուալ կրթական համակարգի ներդրման ուղղությամբ, որի արդյունքներն իրենց երկար սպասեցնել չեն տա»,-նշել է փոխնախարարը՝ կարևորելով որակավորումների բարձրացման և հեռավար կրթության հայեցակարգի հարցերը: «Մենք պետք է իրականացնենք կարիքի գնահատում, վերհանենք բացերը և մեր ջանքերն ուղղենք դրանց լուծմանը: Կարևոր է նաև բարձր տեխնոլոգիական ուղղությունների գծով նոր մասնագիտությունների ներդրումը, քանի որ այս ոլորտում առկա է մեծ պահանջարկ, որը հնարավոր է իրականացնել նաև կարճաժամկետ ուսուցման միջոցով»,-ընդգծել է Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
ԿԳՆ նախնական /արհեստագործական/ և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արտակ Աղբալյանը, ներկայացնելով ՄԿՈՒ ոլորտի 2018-2022թթ. բարեփոխումների ծրագիրը, նշել է, որ դոնոր կազմակերպությունների հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում ՄԿՈՒ ոլորտի նկատմամբ հետաքրքրությունը տարեցտարի ավելանում է, որի վկայությունը դիմորդների աննախադեպ մեծ թիվն է: «Ցավոք, պետբյուջեում ՄԿՈՒ ոլորտի ֆինանսավորումը միմիայն ուղղված է դասախոսների աշխատավարձերի և կրթաթոշակների տրամադրմանը, իսկ բարեփոխումներ իրականացնելու համար գրեթե գումար չկա: Այս առումով շնորհակալ ենք տեղական և միջազգային բոլոր կազմակերպություններին՝ ոլորտում ներդրած ջանքերի համար, որովհետև բոլորն էլ գիտակցում են, որ ՄԿՈՒ ոլորտն է հանդիսանում աշխատաշուկայի հենարանը»,-նշել է Արտակ Աղբալյանը՝ բոլոր կազմակերպություններին հորդորելով ակտիվ գործունեություն ծավալել Կրթության և գիտության նախարարության հետ:
«Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» հասարակական կազմակերպության ծրագրի ղեկավար Լիլիթ Հովհաննիսյանն իր հերթին նշել է, որ քննարկումների հարթակի նպատակն է՝ իրականացվող ծրագրերի համակարգումը, փորձի փոխանակումը և հետագա անելիքների ճշգրտումը: Նա ներկայացրել է «Մասնագիտական կրթության և ուսուցման զարգացում Սյունիքի մարզում» ծրագրի ընթացքը և արձանագրված ձեռքբերումները:
Մասնագիտական կրթության և ուսուցման զարգացման ազգային կենտրոնի տնօրեն Տաթևիկ Գասպարյանը ներկայացրել է ՄԿՈՒԶԱԿ-ի գործունեությունը, իսկ միջազգային կազմակերպությունների կողմից ոլորտում իրականացվող ծրագրերը՝ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ), Ավստրիայի զարգացման գործակալության (ADA), «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն», «Վորլդ Վիժն Հայաստան», «Սեյվ դը Չիլդրեն Հայաստան», «ԿՆԱՈՒՖ Հայաստան» կազմակերպությունների, «Գլոբալ զարգացումներ» և «Անուշավան Աբրահամյան» հիմնադրամների, ինչպես նաև Գերմանիայի Դաշնության Մեկլենբուրգ-Ֆորպոմերանիա Դաշնային տարածաշրջանային էկոնոմիկայի ուսումնական կենտրոնի ներկայացուցիչները:
Շնորհանդեսներով հանդես են եկել նաև ՀՀ բնապահպանության նախարարության և Զբաղվածության պետական գործակալության ներկայացուցիչները:
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է նաև «Որակավորումների բարելավում ավելի լավ աշխատատեղերի համար» ԵՄ բյուջետային աջակցության ծրագիրը՝ ուղղված գյուղատնտեսության ոլորտում մասնագիտական կրթության և ուսուցման արդիականացման միջոցով աշխատաշուկայի արդյունավետության և ՄԿՈՒ շրջանավարտների զբաղունակության բարձրացմանը:
Առաջին օրվա ավարտին նախնական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտի բարեփոխումներին ակտիվ մասնակցելու և մեծ ավանդ ներդնելու համար ներկա կազմակերպությունները պարգևատրվել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության պատվոգրերով:
Աշխատաժողովն իր աշխատանքները կշարունակի նաև վաղը, որի ընթացքում նախատեսվում է հետագա անելիքների քննարկում, ինչպես նաև համապատասխան հռչակագրի ընդունում:

Встреча организаций-доноров сферы профессионального образования и обучения
Общественная организация «Агентство стратегического развития» совместно с Министерством образования и науки РА в рамках программы «Развитие профессионального образования и обучения в Сюникском марзе» организовала вторую встречу организаций-доноров, осуществляющих проекты в сфере профессионального образования и обучения (ПОО).
Заместитель министра образования и науки РА Ованес Ованнисян поблагодарил организации-доноров, подчеркнув, что в сфере профессионального образования и обучения ведутся серьезные работы, результаты которых через довольно короткий промежуток времени будут ощутимы для экономики нашей страны.
«В этом году мы воспользовались возможностью посетить заведения ПОО, прилагая все возможные усилия для того, чтобы способствовать развитию данной сферы посредством открытого и прозрачного сотрудничества. Мы сориентировались, в основном, на укрепление социального партнерства с работодателями, оснащение учебных заведений, начиная от развития холодильной промышленности до открытия лабораторий, которые позволили нашим студентам получить практический опыт. В этом году было приложено немало усилий для внедрения дуальной системы образования, и в скором времены мы сможем лицезреть результаты этих реформ», – отметил Заместитель министра, подчеркнув важность повышения квалификаций и вопросов, связанных с концепцией дистанционного обучения.
«Мы должны осуществить оценку потребностей, выявить проблемы и направить наши усилия на их решение. Важно также в сфере высоких технологий внедрение новых специальностей, т.к. имеется большой спрос на данное направление, которое можно реализовать с помощью кратковременного обучения», – подчеркнул Ованес Ованнисян.
Начальник управления начального (ремесленного) и среднего профессионального образования Министерства образования и науки РА Артак Агбалян представил программу реформ в сфере профессионального образования и обучения на 2018-2022 гг. и отметил, что из года в год, благодаря сотруничеству с организациями-донорами, растет интерес к сфере ПОО, доказательством чему является беспрецедентно большое число поступающих.
«К сожалению, государственный бюджет в сфере профессионального образования и обучения финансирует только оплату преподавателей и стипендий, а на осуществление реформ – средств почти нет. По этому поводу хотелось бы выразить благодарность всем местным и международным организациям за активизацию усилий, т.к. все осознают, что сфера профессионального образования и обучения является опорой для рынка труда», – отметил Артак Агбалян, призвав все организации активно сотрудничать с Министерством образования и науки РА.
Руководитель программы и общественной организации «Агентство стратегического развития» Лилит Ованнисян, в свою очередь, отметила, что целью обсуждений являются: координация осуществляемых программ, обмен опытом и уточнение последующих действий. Она представила процесс реализации проекта «Развитие профессионального образования и обучения в Сюникском марзе» и уже зафиксированные достижения.
Директор Национального центра равития профессионального образования и обучения Татевик Гаспарян представила деятельность организации, а программы, разработанные международными организациями, были представлены «Агентством международного сотрудничества Германии», «Агентством развития Австрии», «Агентством стратегического сотрудничества», «Уорлд Вижн Армения», «Сэйв дэ чилдрен Армения», «КНАУФ Армения», фондами «Глобальные развития» и «Анушаван Абраамян», а также представителями учебного Центра федеративной региональной экономики Мекленбурга-Форпомерании в ФРГ.
На презентации также присутствовали представители Министерства здравоохранения РА и Национального агентства занятости.
Во время встречи была представлена также программа ЕС по бюджетной поддержке «Улучшение квалификации для лучших рабочих мест», которая направлена на модернизацию ПОО в сфере сельского хозяйства и повышения уровня занятости выпускников данной сферы.
В конце первого дня почетными грамотами Министерства образования и науки РА были награждены присутствующие организации, которые активно участвовали в реформах начального и среднего профессионального образования.
Форум продолжит свою работу завтра, планируется обсуждение последующих действий, а также принятие соответствующей декларации.