Հինգ տարի հետո մեր դպրոցն անճանաչելի է դառնալու. Ա. Հարությունյան
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանն այսօր հանդիպել է «Teach For All» և «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին՝ Ուենդի Քոփի և Լարիսա Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ: Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կազմակերպության հետ ԿԳ նախարարության համագործակցությունն արդյունավետ է, և պետք է ուղիներ գտնել՝ այն ընդլայնելու համար: ««Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի հետ համագործակցությունը կարևոր է մեզ համար, քանի որ հանրակրթության ոլորտում առկա են որոշակի խնդիրներ՝ հատկապես մարզերում մասնագետների պակասի տեսանկյունից: Ներկայումս դպրոցի շրջանավարտների քննադատական մտածողությունը, իրավունքների և պարտականությունների ընկալումը ցածր մակարդակի վրա է: Այդ առումով «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի մասնագետների ներգրավումը տեղերում կարևոր խնդիր է լուծում. այնտեղ, որտեղ նրանք գնացել են աշխատելու, միջավայր է փոխվել, որն էլ իր հերթին փոխել է ուսուցչին, ծնողին և համայնքը: Այս ծրագրի շրջանավարտներն ունեն առաջնորդներին հատուկ հմտություններ, որոնք ձևավորում են քննադատական, վերլուծական մտածողությամբ, իր իրավունքներն ու պարտականությունները գիտակցող ազատ քաղաքացի: Ձեռք բերելով այս հմտությունները՝ աշակերտը դառնում է գլոբալ աշխարհի մի մասնիկ: Մեր իրականացրած բարեփոխումները հստակ արդյունքներ կարձանագրեն միայն միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կտրվածքով, և վստահեցնում եմ, որ հինգ տարի հետո մեր դպրոցն անճանաչելի է դառնալու»,-նշել է նախարարը:
Լարիսա Հովհաննիսյանն իր հերթին նշել է, որ 2015 թվականից «Դասավանդի՛ր, Հայաստանը» սկսել է իր համագործակցությունը «Teach For All»-ի հետ: Այն 40 անկախ ազգային կազմակերպությունների համաշխարհային ցանց է, որի նպատակն է ընդլայնել կրթական հնարավորությունները բոլոր երեխաների համար: «Դասավանդի՛ր, Հայաստանի» ղեկավարն առանձնացրել է կազմակերպության գերակայությունները, որոնց թվում են՝ համայնքների հետ սերտ աշխատանքը և համայնքի զարգացման ծրագիրը: Նա նաև տեղեկացրել է, որ 2019 թվականի հոկտեմբերին Երևանում կանցկացվի «Teach For All»-ի տարեկան գլոբալ համաժողովը, որին նախատեսվում է 400-500 պատվիրակների մասնակցություն:

«Через 5 лет школа станет неузнаваемой» А. Арутюнян
Сегодня Исполняющий обязанности министра образования и науки Араик Арутюнян встретился с представителями организаций «Teach For All» и «Преподавай, Армения!» под руководством Венди Коп и Ларисы Ованнисян. Поприветствовав участников встречи, Араик Арутюнян отметил, что сотрудничество Министерство образования и науки РА с организацией «Преподавай, Армения!» является эффективным и потому необходимо искать новые пути для расширения этого сотрудничества.
«Сотрудничество с организацией «Преподавай, Армения!» очень важно для нас, так как в общеобразовательной сфере имеются некоторые проблемы, в особенности по причине отсутствия в регионах специалистов. В настоящее время аналитическое мышление, понимание своих прав и обязанностей у выпускников школ находится на весьма низком уровне. По этому поводу привлечение специалистов «Преподавай, Армения!» решает очень важную проблему – в местах, где работают эти специалисты, изменилась общая атмосфера, в результате чего изменились учителя, родители и община. Выпускники этой программы обладают качествами, присущими лидерам, которые формируют свободного гражданина с критическим, аналитическим мышлением и пониманием своих прав и обязанностей. Получая эти навыки, ученик становится частью глобального мира. Нашим реформам для конкретных успехов требуется время, и я уверяю вас, что через 5 лет школа станет неузнаваемой», – отметил Министр.
Лариса Ованнисян, в свою очередь, отметила, что программа «Преподавай, Армения!», начиная с 2015 года начала сотрудничать с «Teach For All», которая является всемирной сетью 40 независимых национальных организаций. Цель организации – расширить возможности образования для всех детей. Госпожа Ованнисян особо отметила тесную работу с общинами и программу по развитию общин. Она также сообщила, что в октябре 2019 года в Ереване будет проведен ежегодный глобальный конгресс «Teach For All», в рамках которого предусматривается участие 400-500 делегатов.